fbpx

Na szlaku romańskim… Kościoły romańskie województwa świętokrzyskiego

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

Data zakończenia:

11 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Sobota 10 września

godz. 10:00 – wykład monograficzny historyka sztuki Janusza Wojciecha Kotasiaka pt. „Kościoły romańskie województwa świętokrzyskiego”połączony z prezentacją multimedialną

 

Niedziela 11 września

godz. 9:00 – wycieczka krajoznawcza rowerowa stanowiąca uzupełnienie sobotniego wykładu pt. „Na szlaku budowli romańskich…”

 

Kościoły romańskie są najbardziej widocznym świadectwem ponadtysiącletnich dziejów Polski, a w szczególności dziejów Kościoła w Polsce. Co ważne podkreślenia do dziś zachowały one swoją pierwotną funkcję – w dalszym ciągu służą temu samemu głównemu celowi, dla którego zostały wybudowane wieki temu: sprawowaniu kultu religijnego.

W przeciwieństwie do innych materialnych świadectw pochodzących z okresu wczesnego średniowiecza nie są one jedynie reliktami, ale zachowały swoją wartość użytkową. Jednocześnie stanowią dzieła sztuki budowniczej. Zachwycają trwałością i pięknem, które nie zawsze jest oczywiste i dostrzegalne na pierwszy rzut oka. Ich uroda często skrywa się w surowych, potężnych, kamiennych murach i mrocznych wnętrzach. By ją spostrzec potrzebna jest chwila skupienia i kontemplacji.

Poprzez prezentację kościołów romańskich pragniemy pokazać bogactwo kulturowe i duchowe Ziemi Świętokrzyskiej, ukazać najstarsze, najcenniejsze i niezbyt liczne obiekty naszej przeszłości – naszego dziedzictwa kulturowego i duchowego, czyli tych miejsc i obiektów, gdzie duch spotyka się z przestrzenią.

Dodatkowo pragniemy promować Szlak Budowli Romańskich, przy trasie którego znajduje się siedem obiektów z terenu województwa świętokrzyskiego; wszystkie o charakterze sakralnym (opactwo benedyktyńskie na Świętym Krzyżu, opactwo cysterskie w Jędrzejowie, opactwo cysterskie w Wąchocku, kościół w Koprzywnicy, kolegiata w Wiślicy, kolegiata św. Marcina w Opatowie, kościół św. Jakuba w Sandomierzu). Zależy nam aby odkryć przed mieszkańcami i turystami perełki romańskie Ziemi Świętokrzyskiej, zapoznać jednych i drugich z ich historią i znaczeniem dla europejskiego dziedzictwa kulturowego. Wybór tematu został dokonany w kontekście 1050. rocznicy chrztu Polski.

 

Organizator:

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Oddział im. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim

27-400 Ostrowiec Świętokrzyski, aleja 3 Maja 8, tel. 505444874

 e-mail: kraweusz@wp.pl, www.radwan-ostrowiec.pttk.pl

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

Data zakończenia:

11 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział im. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział im. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.