fbpx

Muzeum Warzelni Soli - zwiedzanie Pomnika Historii w Ciechocinku

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Ciechocinek jest największym nizinnym uzdrowiskiem w Polsce. Od 190 lat funkcjonuje tu wyjątkowy w skali kraju, a nawet świata zabytek techniki. Jest nim XIX-wieczna Warzelnia Soli.

Muzeum Warzelni Soli wraz z zespołem tężni oraz parkami Tężniowym i Zdrojowym stały się decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej jesienią 2017 roku POMNIKIEM HISTORII. Warzelnia to miejsce gotowania i stężenia solanki w płaskich naczyniach zwanych panwami. To również ostatni etap ciągu technologicznego wytwarzania ciechocińskiej soli spożywczej – unikatowego lokalnego produktu. Od blisko dwóch wieków do warzenia soli służą te same proste narzędzia, a prace związane z wytwarzaniem nadal wykonywane są ręcznie przez pracowników zwanych „warzelnikami”. To prawdziwa manufaktura nastawiona na wysoka jakość pozyskiwanego surowca. W części niewykorzystywanej do produkcji soli znajduje się Muzeum Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego, w którym zgromadzono wiele eksponatów związanych z warzelnictwem, jak i działalnością uzdrowiskową Ciechocinka. Aktualnie w Muzeum ma miejsce wystawa czasowa o historii Ciechocinka. Zapraszamy serdecznie na zwiedzanie Muzeum Warzelni Soli, można skorzystać z trzech sesji oprowadzania z przewodnikiem (ilość osób ograniczona), następnie zapraszamy na degustację wody mineralnej „Krystynka”, która stanowi najpopularniejszy ciechociński produkt zdrojowy.

Tagi:

aktywne

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Ciechocinek Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego
ul. Solna 6
87-720 Ciechocinek

woj. kujawsko-pomorskie

Organizator

Nazwa: Uzdrowisko Ciechocinek S.A.

Osoba kontaktowa: Magdalena Kiciak-Kucharska

Telefon: 691 941 414

E-mail: m.kiciak-kucharska@uzdrowiskociechocinek.pl

WWW: https://www.uzdrowiskociechocinek.pl/

Informacja o organizatorze:

Uzdrowisko Ciechocinek S.A istnieje od 2001r., do jego głównych zadań należą: działalność lecznicza, rehabilitacyjna, wypoczynkowa, turystyczna, produkcja wody mineralnej „Krystynka” i soli, obsługa pomnika historii w tym zespołu tężni, fontanny „Grzybek” i warzelni soli.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.