fbpx

Muzeum Narodowe

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

Data zakończenia:

9 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

I piętro, sala 116.

8 września ǀ godz. 10.30–12.00

Kościuszko dla wszystkich – gra edukacyjna na terenie galerii stałych gmachu głównego muzeum prowadzona przez Sławomira Ortyla.

Uczestnicy spotkania – dorośli i dzieci – otrzymają karty pracy, z którymi dotrą do muzealnych zabytków i rozwiążą przygotowane przez prowadzącego zadania, dzięki czemu poznają barwny życiorys Tadeusza Kościuszki.

Rezerwacja miejsc.

 

godz. 12.00–13.00

 

„W służbie wolności. Polskie malarstwo czasów zaborów” – wykład Michała Pieczki dla młodzieży i dorosłych.

W okresie zaborów Rzeczypospolitej polscy artyści nie mogli pogodzić się z utratą niepodległości ojczyzny. W swojej twórczości często nawiązywali do chwalebnych wydarzeń z dziejów Polski, pragnąc w ten sposób umocnić ducha Polaków. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną dzieła takich malarzy jak m.in. Piotr Michałowski, Artur Grottger, Jan Matejko oraz Jacek Malczewski.

 

godz. 13.30–14.30

„Wrocławskie wizerunki Ignacego Jana Paderewskiego” – wykład Beaty Stragierowicz

dla młodzieży i dorosłych.

Prelegentka przedstawi dwa mało znane w ikonografii portrety Ignacego Jana Paderewskiego związane z Wrocławiem. Pierwszy, pędzla Maxa Wislicenusa, powstał w 1901 r. bezpośrednio po wrocławskim recitalu pianisty i obecnie znajduje się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Drugi, namalowany przez Włodzimierza Błockiego w 1912 r. we Lwowie, odnaleziony został przez autorkę w prywatnej kolekcji i w 2014 r. został szczęśliwie włączony do zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Poza tym zaprezentowane zostaną również rzeźbiarskie wizerunki Maestra – z tablicy na budynku tzw. Nowej Giełdy i pomnika znajdującego się na bulwarze Tadka Jasińskiego.

 

9 września ǀ godz. 13.30–14.30

„Niepodległa dla wszystkich – awangarda w sztuce polskiej dwudziestolecia międzywojennego” – wykład Grzegorza Wojturskiego dla młodzieży i dorosłych.

Autor prelekcji przedstawi międzywojenną scenę artystyczną odrodzonej po 123 latach niewoli Polski. Podkreśli szczególną obecność awangardowych nurtów, wywodzących się z nowoczesnych kierunków sztuki światowej. Polska tego czasu – organizm wielokulturowy, wielonarodowościowy i wieloreligijny – stała się miejscem swobodnego rozwoju twórczości wielu artystów żywo uczestniczących w przemianach sztuki nowoczesnej, znajdujących uznanie poza granicami kraju. Prelekcja będzie również zapowiedzią otwarcia w II połowie września w sali 216 na II piętrze gmachu głównego stałej wystawy malarstwa polskiego okresu międzywojennego.

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

Data zakończenia:

9 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Narodowe

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Dział Oświatowy, pl. Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław, Grzegorz Wojturski, tel. 71 372 51 48, e-mail: edukacja@mnwr.art.pl

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.