Mów mi Isza. Żeńszczyzna: żydowsko-polskie dziedzictwo kobiet
Data rozpoczęcia:
7 września 2023
czwartek
17:00
Data zakończenia:
7 września 2023
czwartek
19:00
Serdecznie zapraszamy na spotkanie w związku z realizacją projektu “Mów mi Isza. Żeńszczyzna: żydowsko-polskie dziedzictwo kobiet.”
“Mów mi Isza. Żeńszczyzna: żydowsko-polskie dziedzictwo kobiet” to inicjatywa, którą stworzyliśmy po to, by oddać głos bohaterkom dnia codziennego. Za zadanie postawiliśmy sobie zwrócenie uwagi na żeńskie postaci w historii i kulturze: Żydówki oraz Polki działające na terenach Wiśniowej, Dobczyc i Myślenic – sąsiadujących ze sobą miejscowości na południu Polski w okresie okupacji (i nie tylko).
Celem projektu jest ukazanie kobiecej siły sprawczej Polek i Żydówek w lokalnej historii Wiśniowej, Dobczyc i Myślenic. Zwyczajne mieszkanki w nadzwyczajnych okolicznościach oraz nieprzeciętne kobiety w przeciętnych sytuacjach stały się inspiracją projektu.
Wychodząc od pytań o rodzinne opowieści, zachęcamy obecnych mieszkańców do eksplorowania HERstorii ich przodkiń, które przeplatają się z HERstoriami Żydówek. Podążając za punktami wspólnymi nieobarczonymi uprzedzeniami, odkryjmy nieznane, lecz istotne historie żydowskiej części społeczeństwa. Dzięki temu zachowamy dziedzictwo wiśniowskich, dobczyckich i myślenickich Żydówek i stworzymy ARCHIWUM POLSKO-ŻYDOWSKIEGO DZIEDZICTWA KOBIET
Dołącz do spotkania i opowiedz swoją herstorię.
Kliknij w link i przeczytaj dotychczasowe herstorie: https://zbioryspoleczne.pl/zbiory/PL_1083_003
The project was supported by the EVZ Foundation.
Projekt jest finansowany dzięki EVZ Foundation.
Galeria
Tagi:
Data rozpoczęcia:
7 września 2023
czwartek
17:00
Data zakończenia:
7 września 2023
czwartek
19:00
Kategorie wydarzenia:
Lokalizacja:
Piwnica Pod Lwem, Rynek 23, 32-400 Myślenice
Organizator
Nazwa: Fundacja ARTS
Osoba kontaktowa: Agnieszka Wargowska-Dudek
Telefon: 605665045
E-mail: a.wargowska-dudek@arts-fun.pl
WWW: https://arts-fun.pl/
Informacja o organizatorze:
Wspieramy rozwój społeczności lokalnych oparty na świadomości kulturowej, poczuciu tożsamości i rozpoznaniu własnego dziedzictwa