fbpx

Motanki - warsztaty tworzenia ludowych lalek

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Warsztaty tworzenia lalek Motanek. Zajęcia dla dzieci i dorosłych.
Poznamy tradycję i symbolikę lalek ludowych oraz wykonamy własne lalki.

Motanki wywodzą się z pradawnych czasów, z kultury ludowej krajów słowiańskich. Tworzone są ręcznie z materiałów naturalnych, bez przeszyć i bez użycia ostrych przedmiotów, jedynie owijając i zawiązując tkaniny. Lalki- motanki, albo lalki intuicyjne symbolizują same dobre wartości jakie chcemy przyciągnąć do siebie, albo wzmocnić w swoim życiu. Każda taka lalka jest wykonana z miłością, z intencją ochrony, miłości, zdrowia, obfitości, ma szczególną energię i symbolikę. Tworzono motanki także dla konkretnych osobistych marzeń. Materiały potrzebne do wykonania lalek i zabawek będą dostępne na miejscu.

9 września 2023

godz. 10:00 – 12:00
Ptaszek szczęścia – warsztaty dla dzieci i młodzieży
Podczas warsztatów dzieci razem z rodzicami będą miały okazję stworzyć unikalną zabawkę – amulet według dawniej tradycji słowiańskiej. Nie używamy igły czy innych ostrych przedmiotów. Podczas zajęć poznamy również symbolikę i znaczenie ptaka w mitologii słowiańskiej.

godz. 12:30 – 14:30
Żadanica – słowiańska lalka ludową, która pomaga spełniać marzenia. Stworzona według dawniej tradycji słowiańskiej. Lalka wykonana własnoręcznie ma ogromną moc i wartość. Tworzenie Żadanicy to nie tylko cudowna możliwość sięgnięcia do korzenia naszych przodków, nabycia nowych umiejętności, ale również niesamowita podróż wgłąb siebie.

10 września 2023
godz. 11:00 – 13.00

Jedną z najstarszych motanek jest Zielarka albo Trawnica. To lalka wypełniona pachnącymi ziołami, jest talizmanem dla zdrowia i dobrego snu.
Zielarka to lalka, która dba o nasze zdrowie. Emanuje od niej ciepło, jak od troskliwej gospodyni. Jest zarówno obrońcą przed złymi duchami choroby, jak i piękną ozdobą domu.
Podczas warsztatu będziemy mogli docenić również aromaterapeutyczne właściwości takiej napełnionej ziołową mocą lalki. Porozmawiamy o symbolizmie lalki w dawnych tradycjach słowiańskich.

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

warsztaty

Lokalizacja:

Miejskie Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego
ul. Kolejowa 3
58-540 Karpacz

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Miejskie Muzeum Zbawek ze zbiorów Henryka Tomszewskiego

Osoba kontaktowa: Agnieszka Lemiszewska

Telefon: 607421256

E-mail: muzeumzabawek@poczta.onet.pl

WWW: https://www.muzeumzabawek.pl

Informacja o organizatorze:

Miejskie Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego prezentuje zbiór zabawek kolekcjonerskich Henryka Tomaszewskiego. Instytucja organizuje wystawy czasowe, warsztaty oraz inne wydarzenia kulturalne dla dzieci i dorosłych.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.