fbpx

„Moja droga” – prezentacja druków podziemnych z lat 1980 - 1988

Data rozpoczęcia:

15 września 2020

wtorek

10:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Drukarstwa przygotuje prezentację powielacz wykorzystywanych w drukarniach podziemnych, ulotek, broszur oraz różnych wydawnictwa drugoobiegowych. Zwiedzający będą mogli wydrukować specjalnie przygotowany druk pamiątkowy zaprojektowany przez Andrzeja Zaborowskiego z wykorzystaniem tzw. „solidarycy”.

15 do 20 września

Ilustracją do działań poligraficznych w tamtych latach jest część zbiorów Muzeum Drukarstwa: nielegalnych druków z lat 1980-1988, ilustrujących poszczególne etapy „naszej drogi”. Ulotki i prasa podziemnej „Solidarności” informuje o wiecach, strajkach, pochodach, represjach rządu wobec opozycji, przywołując w ten sposób polską rzeczywistość sprzed czterdziestu lat. Odbite na powielaczu „słowa – straszyły czołgi”, ale też dodawały otuchy społeczeństwu – przypominając o rocznicach powstania listopadowego, śmierci Józefa Piłsudskiego i zbrodni w Katyniu. Podnosiły na duchu – szczególnie w stanie wojennym – teksty piosenek drukowanych w kolejnych zeszytach. Charakterystyczne dla tego szczególnego czasu są ulotki z zabawnymi rysunkami, humorystycznymi rymowankami ośmieszającymi specyfikę komunizmu i postacie z rządu. Duże znaczenie miało rozpowszechnianie literatury poza cenzurą, wydawanej między innymi przez pierwsze niezależne wydawnictwa „Zapis” „NOWA” z jej słynną „Czarną księgą cenzury”. Artefakty z działu „techniki drukarskiej” egzemplifikują cienkie cynkowe klisze offsetowe z fragmentami tekstów broszur wydawanych przez opozycję.
Prezentacja druków i wydawnictw drugiego obiegu, ukazujących się w l. 70. I 80. XX w. z perspektywy dnia dzisiejszego być może pobudzi do refleksji i wspomnień osoby starsze, a młodsze zachęci do poznawania najnowszej historii Polski opowiadającej o determinacji i ofiarach w walce z władzą komunistyczną.

Data rozpoczęcia:

15 września 2020

wtorek

10:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

projekcja / prezentacja

Lokalizacja:

Muzeum Drukarstwa
ul. Ząbkowska 23/25
03-736 Warszawa

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Muzeum Drukarstwa

Osoba kontaktowa: Radosław Adamski

Telefon: +48 502 244 725

E-mail: radoslaw.adamski@muzeumwarszawy.pl

WWW: http://muzeumdrukarstwa.muzeumwarszawy.pl/

Informacja o organizatorze:

Miejsce magiczne dla wszystkich miłośników książek. Muzeum Drukarstwa w swoich zbiorach ma zabytki sztuki drukarskiej, edytorskiej, graficznej i introligatorskiej oraz maszyny i przyrządy używane przez dawnych drukarzy. Zabytkowa oficyna drukarska umożliwia poznanie technik od dawna już niestosowany

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.