fbpx

Moja droga – Europejskie Dni Dziedzictwa 2020 w Gminie Sępólno Krajeńskie

Data rozpoczęcia:

11 września 2020

piątek

12:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Sępólnie Krajeńskim oraz innych miejscowościach naszej gminy odbędzie się szereg różnych wydarzeń.

Harmonogram Europejskich Dni Dziedzictwa w gm. Sępólno Krajeńskie

 

11 września 2020 r.

 

Sępólno Krajeńskie – Centrum Kultury i Sztuki, godz. 12:00

Gminna inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 – „Zatrzymani w drodze” – pamiętniki z okresu kwarantanny społecznej.

 

12 września 2020 r.

 

Teklanowo, godz. 14:00
„Droga pachnąca ziołami”. Spotkanie z zielarką „Zielichą” – warsztaty zielarskie w plenerze dla dzieci i dorosłych.

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają różne gatunki ziół ich właściwości oraz zastosowanie do celów leczniczych. Spotkanie będzie również okazją do degustacji naparów ziołowych. Podczas zajęć dorośli będą mogli skomponować własne bukiety z ziół, a dzieci, wspólnie z rodzicami, uszyją tzw. lalki motanki.

 

Komierowo, godz. 14:00
„Zagubione wspomnienia – kręta droga Komierowa” – happening plenerowy.

W ramach wydarzenia odnajdziemy obszary przyrodnicze wokół Komierowa zniszczone przez katastrofalną nawałnice w sierpniu 2017 roku Rozmieścimy w tych miejscach tabliczki, przypominające o nieistniejącym już krajobrazie.

 

Skarpa, godz. 15:00
„Moja droga do sukcesu” – spotkanie z Martą Becker, srebrną medalistką mistrzostw Polski kadetek w siatkówce, reprezentantką Pałacu Bydgoszcz.

Podczas wydarzenia dzieci i młodzież przeprowadzą wywiad z Martą Becker oraz zobaczą jej medale sportowe. Następnie odbędzie się pokaz podstawowych technik gry w siatkówkę, a po nim mecz towarzyski. Spotkanie zakończy piknik rodzinny przy ognisku.

 

Lutówko, godz. 15:00
„Odnajdę drogę dla siebie” – spotkanie wielopokoleniowe pielgrzymów.

Wydarzenie będzie poświęcone Janowi Pawłowi II. W ramach spotkania poznamy historie i anegdoty z życia papieża. Później opracowany zostanie kolaż artystyczny „Droga wspomnień” – zaznaczenie ważnych wydarzeń z życia Jana Pawła II. Całość zakończy mini mrecital pieśni pielgrzymkowych.

 

Iłowo, godz. 16:00
„Droga tradycji – ocalić wieś od zapomnienia”.

Przez wieki Polskę zamieszkiwała przede wszystkim ludność wiejska. Nasz kraj żył dzięki jej pracy. Dawna wieś, to nie tylko ludzie mówiący gwarą. To pełen kolorytu i bogaty pejzaż charakterów ludzi ciężkiej pracy, ich ogromna miłość i przywiązanie do ziemi i natury. Polska wieś od wieków jest silnie związana z wiarą w Boską opatrzność i opiekę Matki Bożej. Bazując na tradycji, zapraszamy na inscenizację teatru obrzędu ludowego, która będzie artystycznym wyobrażeniem dawnej wsi. Autorką scenariusza przedstawienia jest instruktor animacji społecznej Irena Mierzejewska.

 

Lutowo, godz. 16:00
„Kultura ludowa krąg zatacza – Biesiada po Lutowsku”.

W Lutowie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy na spotkanie z zespołami ludowymi, gawędziarzami oraz twórcami regionalnymi. Podczas wydarzenia wystąpi Zespół Śląski Mirosława Jędrowskiego, zespół Lutowianie, obchodzący w tym roku 35 rocznicę istnienia oraz zespół taneczny Modraki. Zebrani będą mogli wziąć udział w degustacji regionalnych krajeńskich potraw, a dla dzieci przygotowane zostaną różne zabawy i konkursy.

 

13 września 2020 r.

 

Wilkowo, godz. 15:00
„Wędrówka do spiżarni Wilkowa” – Przegląd przetworów na zimę oraz warsztaty kulinarne „Domowe kiszenie kapusty”.

 

Wysoka Krajeńska, godz. 15:00
„Tylko mnie prowadź” – śladami Jana Pawła II – spotkanie wielopokoleniowe oraz happening artystyczny: „Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie…” (Jan Paweł II).

 

19 września 2020 r.

 

Wałdówko, godz. 14:00
„Refleksja nad przeszłością” – spotkanie wielopokoleniowe – odkrywanie kart historii Wałdówka na podstawie zapisów w Kronice oraz happening edukacyjny „Zioła i inne skarby natury mojej wsi”.

 

Radońsk, godz. 14:00
„Ptasi koncert” – warsztaty rozpoznawania ptaków naszych ogrodów i lasów oraz wystawa zdjęć ptaków z naszego regionu.

„Gdzie znajdziesz ciszę?” – gra terenowa polegająca na odnalezieniu stref ciszy i relaksu w Radońsku.

 

20 września 2020 r.

 

Kawle, godz. 12:30
Warsztaty „Droga – fotograficzne opowieści” oraz konkurs „Selfie przyrodnicze”

 

Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie, godz. 15:00
„Droga z historią w tle” – piknik edukacyjno-historyczny ukazujący historię Wałdowa i okolic.

 

W ramach wydarzenia zapraszamy na wystawę „Zagubione wspomnienia” – dzieje Rodu Komierowskich, prelekcję multimedialną Łukasza Jakubowskiego oraz spotkanie pt. „Opowieści z historią w tle” z Leszkiem Skazą. Ponadto podczas pikniku odbędzie się występ zespołu Lutowianie. Dla dzieci zorganizowane zostaną warsztaty wyplatania wianków, a wszyscy zebrani będą mieli okazję spróbować potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wałdowa.

Data rozpoczęcia:

11 września 2020

piątek

12:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim WOK Lutowo, WOK Wałdowo oraz świetlice wiejskie

woj. kujawsko-pomorskie

Organizator

Nazwa: Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim

Osoba kontaktowa: Bogusława Zgrzeba

Telefon: 606 455 139

E-mail: bzgrzeba@ckissepolno.com.pl

WWW: http://www.ckissepolno.com.pl/

Informacja o organizatorze:

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim od szeregu lat przygotowuje ofertę kulturalną na Europejskie Dni Dziedzictwa. Instytucja prowadzi wiele działań animacyjnych, edukacyjnych oraz rekonstrukcyjnych, obejmujących obszary miejskie i wiejskie.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.