fbpx

Moja droga do Muzeum. Wędrówka eksponatu od wykopaliska do gabloty.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią do zgłębiania jej tajemnic. Na dziedzińcu Twierdzy Wisłoujście spotkacie archeologa – badacza zapomnianych dziejów. Bardzo chętnie opowie Wam, jak pracuje, co odkrywa i jak to się dzieje, że pod ziemią ukrytych jest tyle niesamowitych przedmiotów i nieodkrytych historii.

Twierdza Wisłoujście to niezwykły zabytek sztuki fortyfikacyjnej. Jej nazwa wywodzi się z czasów, gdy ujście Wisły znajdowało się bezpośrednio na północ od Twierdzy. Miejsce to stanowiło ważny z punktu widzenia strategicznego teren, skąd można było kontrolować ruch statków wychodzących i wchodzących do portu w Gdańsku. Strategiczne znaczenie tego miejsca doceniono bardzo wcześnie. W okresie nowożytnym nazywana była Bramą do Rzeczypospolitej. Imponująca fortyfikacja chroniła statki w drodze do portu gdańskiego. Pełniła też rolę latarni, była miejscem cumowania polskiej floty oraz więzieniem.
Od 1974 r. Twierdza Wisłoujście jest w zarządzie Muzeum Gdańska. Od tego czasu trwają prace ratownicze oraz badania archeologiczne, historyczne i konserwatorskie.

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa postanowiliśmy przybliżyć Wam pracę archeologa i pokazać, jaką drogę przebywa zabytek od momentu wydobycia go z ziemi do czasu wyeksponowania w muzealnej gablocie.
Drzemie w Was dusza odkrywcy? Od zawsze marzyliście, aby odnaleźć zakopany skarb? Teraz macie ku temu okazję! Spróbujcie własnych sił wcielając się w rolę archeologa i odkryjcie zakopane skarby sprzed lat!

Zapraszamy w dwie kolejne soboty i niedziele 12-13 i 19-20 września od 10.00 do 16.00.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

warsztaty

Lokalizacja:

Stara Twierdza 1

80-855 Gdańsk

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Gdańska

Osoba kontaktowa: Monika Kryger

Telefon: +48512418745

E-mail: m.kryger@muzeumgdansk.pl

WWW: https://www.muzeumgdansk.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum Gdańska (dawniej: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Muzeum Historii Miasta Gdańska) zostało utworzone w 1970 r. Składa się z 10 Oddziałów, w tym Twierdzy Wisłoujście.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.