fbpx

Moda i druk.1918 rok

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

10:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Odzyskanie przez Polskę Niepodległości spowodowało ożywienie na wszelkich polach w tym towarzyskich. Wyrażało się to w uproszczeniu kobiecych strojów , które stały się prostsze i wygodniejsze. Projektanci wydawali katalogi i czasopisma reklamowe. będące w tym roku inspiracją do wykonania linorytu bądź plakatu .Będzie można zwiedzić wystawę reklam.

Radość z odzyskania Niepodległości, z odbudowy państwowości Polskiej zaowocowały ożywieniem w wielu sferach politycznych, gospodarczych, społecznych, kulturowych; także w konsekwencji ożywienia życia towarzyskiego – wzrostem zainteresowania modnymi ubiorami. Zmiany w ubiorach szczególnie kobiecych wiązały się z emancypacją, podjęciem aktywności zawodowej, społecznej i politycznej, a także sportowej. Stroje uległy ogromnej transformacji – stały się prostsze, wygodniejsze.
Nauczycielki, ekspedientki, urzędniczki potrzebowały wygodnych i jednocześnie eleganckich ubiorów do pracy. Upowszechnia się konfekcja czyli standaryzowane gotowe ubrania. Dzięki temu są dostępne dla osób o różnym poziomie zamożności.
Salony, Domy Mody lub projektanci ubrań wydawali własne ilustrowane czasopisma lub publikowali reklamy w wydawanej prasie kobiecej (umieszczali ilustracje reklamujące ich dokonania) lub fotografie z modelkami w strojach projektantów. Takimi czasopismami były: Tygodnik Ilustrowany, Kłosy, Bluszcz, Teatr i Życie Wytworne, Pani i wiele innych.
Muzeum Drukarstwa przygotowało pokaz ulotek reklamowych i reklam z czasopisma z własnej kolekcji ukazujące piękno ówczesnej mody kobiecej. Mody odreagowującej ubogie lata Wielkiej Wojny Światowej.

 

7.09 sob. Godz. 10.00-18.00
Warsztaty z wykonywania linorytów inspirowanych pokazem reklam mody, godz. 12.00-16.00, prowadzenie Barbara Rogalska
8.09 niedz. godz. 10.00-18.00
Zwiedzanie Muzeum i pokazu „Moda i Druk. 1918 rok” (bez przewodnika)
14.09 sob. Godz.10.00-18.00
Warsztaty z projektowania plakatu inspirowanego pokazem reklam godz. 12.00-16.00; prowadzenie Maria Biegańska
15.09 niedz. godz. 10.00-18.00
Zwiedzanie Muzeum i pokazu „Moda i Druk. 1918 rok” (bez przewodnika)

 

Wskazówki związane z dojazdem do Muzeum dla osób z niepełnosprawnością

Muzeum jest oddalone od ul. Ząbkowskiej o pięć minut drogi. Chodnik wyłożony kostką Bauma i brukiem. Dojście brukowane. Do wejścia prowadzą trzy schody. Ekspozycja znajduje się na jednym poziomie. Brak toalety przystosowanej dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Istnieje możliwość wystawienia podjazdu po uprzednim kontakcie z Muzeum.

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

10:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

warsztaty, zwiedzanie

Lokalizacja:

ul. Ząbkowska 23/25
03-736 Warszawa

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Muzeum Drukarstwa o/Muzeum Warszawy

Osoba kontaktowa: Łukasz Sobierajski

Telefon: 22 620 60 42

E-mail: lukasz.sobierajski@muzeumwarszawy.pl

WWW: https://muzeumwarszawy.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Drukarstwa oddział Muzeum Warszawy od 40 lat kolekcjonuje maszyny, urządzenia i narzędzia oraz wytwory sztuki drukarskiej. Prowadzi zajęcia popularyzujące historię drukarstwa dla różnych grup wiekowych. Obecnie siedziba Muzeum znajduje się na Pradze przy ul. Ząbkowskiej.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.