fbpx

Miłość w spiż przelana. Pomniki Jana Pawła II

Data rozpoczęcia:

13 września 2020

niedziela

Data zakończenia:

13 września 2020

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku zaprezentuje wystawę fotografii Jana Niteckiego – radomszczanina, regionalisty, miłośnika pejzażu sakralnego, publicysty i pedagoga. Zdjęcia ukazują pomniki papieża Jana Pawła II nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Na wystawie zaprezentowane zostaną różne odsłony wizerunku papieża. Każdy z tych pomników jest inny, ale łączy je ponadczasowy wymiar i pamięć. Pomysł na stworzenie takiej ekspozycji zrodził się kilkanaście lat wcześniej i od tego czasu radomszczanin rozpoczął ewidencjonowanie pomników w Polsce i na świecie.

 

W wyniku licznych podróży powstał duży zbiór archiwalnych fotografii, które zobaczymy w Galerii Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku podczas Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa w Radomsku odnoszą się do drogi Karola Wojtyły – zwykłego chłopaka, który został Papieżem. Był to człowiek, który chciał być blisko każdego, kto był w potrzebie. Jednał, kochał, modlił się i słuchał. Rozumiał ludzi i ich problemy. Był wrażliwym i mądrym człowiekiem. Od dzieciństwa powierzał swoje życie Bogu w codziennej modlitwie, z którą nie ustawał aż do końca. Trudne doświadczenia z młodości połączone z wytrwałym i ufnym kontaktem z Bogiem, stanowiły solidny fundament, na którym opierała się jego misja życia. „Moja Droga” w odniesieniu do Jana Pawła II symbolizuje jego przekonanie, wiarę oraz oddanie się całkowite Bogu. To także symboliczne zawarcie jedności z całym narodem. 16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na następce św. Piotra i przyjął imię Jan Paweł II. Od setek lat pierwszy papież Polak, pierwszy papież – pielgrzym, który 40 – krotnie okrążył Ziemię, by móc spotkać się z każdym człowiekiem… Na tym polegał jego fenomen, był z ludźmi i dla ludzi.

Wydarzenie w cyklu:

"Spotkania z Ojcem Świętym - Janem Pawłem II"

Z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku przygotowało wystawę fotografii ph. Galeria „W OKNIE”. Ekspozycja prezentuje kilkanaście zdjęć z pielgrzymki Radomszczan do Rzymu. Celem tego wydarzenia było wręczenie Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radomska.

Data rozpoczęcia:

13 września 2020

niedziela

Data zakończenia:

13 września 2020

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

ul. Narutowicza 1 97-500 Radomsko

woj. łódzkie

Organizator

Nazwa: Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku

Osoba kontaktowa: Małgorzata Borek

Telefon: 44 683 56 51

E-mail: dyrektor@muzeum.radomsko.pl

WWW: https://muzeum.radomsko.pl

Informacja o organizatorze:

Przedmiotem działalności Muzeum jest gromadzenie i trwała ochrona dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze meterialnym i niematerialnym, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.