fbpx

Mikrowyprawy w dziedzictwo

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

09:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy na cykl kieszonkowych wypraw tropem lokalnego dziedzictwa, inspirowanych ideą „mikroprzygód” brytyjskiego podróżnika Alastaira Humhreysa. Nic tak nie łączy jak wspólny cel, a my stawiamy przed odkrywcami konkretne zabytkoznawcze wyzwania.

„Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.
A boć nie śliczne
Te wioski liczne?
Ten kraj kochany?”
Tak pisał poeta i bajkopisarz Stanisław Jachowicz w XIX w., kiedy rodziło się krajoznawstwo, a do akcji wkraczali badacze – zbieracze pamiątek przeszłości – społecznicy, którzy wyruszali w teren by inwentaryzować zabytki, pieśni, zwyczaje… Józef Łepkowski, Oskar Kolberg, Żegota Pauli – to tylko niektórzy z nich. Jeśli chcecie przeżyć przygodę, a nawet zaznać odrobiny egzotyki :), lubicie wędrować i myszkować, oferujemy Wam osiem ekspedycji tropem lokalnego dziedzictwa, inspirowanych dokonaniami starożytników. Podejmując to krajoznawcze wyzwanie pomożecie nam tworzyć ekomuzeum na obszarze między Wieliczką, Niepołomicami, Bochnią Nowym Wiśniczem, Myślenicami i Dobczycami. Nazwaliśmy je „Ekomuzeum między sztuką a życiem”, w nawiązaniu do historii jednej z miejscowości na tym obszarze – wsi Hucisko. Hucisko przez lata było swoistą kolonią artystyczną: tutaj swoje domy mieli Tadeusz Kantor i Maria Stangret oraz Kazimierz Mikulski, a bywali często Lidia i Jerzy Skarżyńscy oraz Maria Krasicka – wszyscy związani z Teatrem Cricot II. Tadeusz Kantor, autor olbrzymiego „Pomnika krzesła”, które jest wizytówką Huciska, mawiał, że „Teatr jest najpiękniejszą ze sztuk, bo leżącą między sztuką a życiem”. Słowa te stały się mottem naszego Ekomuzeum, dobrze opisując wątki wplecione w lokalne dziedzictwo, które są dla nas ważne, takie jak ludzka kreatywność, różne przejawy twórczości, sztuki, w tym teatr oraz codzienność, życie w całej jego złożoności i postaci, w tym przyrody i krajobrazu. Wspólne działanie w ramach tworzenia ekomuzeum to okazja do odkrycia jak bardzo dziedzictwo łączy miejsca i ludzi, a także do tworzenia nowych połączeń.
Biorąc udział w naszych mikryprawach poznacie miejsca, które nie stanowią oczywistego celu dla typowego turysty. Co więcej, weźmiecie udział w specjalnych warsztatach zabytkoznawczych i pomożecie tworzyć opisy miejsc na portal Zabytek.pl. Razem damy radę! Uwaga! Poruszamy się transportem własnym. Zapraszamy wszystkich: małych i dużych! Każdy będzie miał zadanie.
A oto cele, które nas interesują:
10.09 – Mikrowyprawa panoramiczna po gminie Biskupice – odkryjemy m.in. co widać z wzgórza Chełmik i jakie widoki podziwiali mieszkańcy dworu w Łazanach – zbiórka o godzinie 9 przed kościołem w Bodzanowie. Czas trwania: max. 3 godziny.
10.09 – Mikrowyprawa z kartoteką po gminie Gdów – z kartoteką, bo będziemy podążać śladami paru osób zapisanych w historii okolicy i zobaczymy, co z tego wyniknie – zbiórka o godzinie 15 na rynku w Gdowie. Czas trwania: max. 3 godziny.
11.09 – Mikrowyprawa na dwór i w pole po gminie Wieliczka – sprawdzimy m.in. co zostało z dworu Józefa Mehoffera w Jankówce – zbiórka o godzinie 9 przed dworem w Sierczy. Czas trwania: max. 3 godziny.
11.09. – Mikrowyprawa w czasie po gminie Dobczyce, w trakcie której cofniemy się do średniowiecza, a może i dalej – zbiórka o godzinie 15 przed dworem w Sierakowie. Czas trwania: max. 3 godziny.
17.09. – Mikrowyprawa ze smakiem po gminie Raciechowice – poszukamy zabytków ukrytych wśród sadów – zbiórka o godzinie 9 przed kościołem w Raciechowicach. Czas trwania: max. 3 godziny.
17.09 – Mikrowyprawa retro po gminie Żegocina – odkryjemy co czyniło z okolicy turystyczną Mekkę lat 70. XX w. – zbiórka o godzinie 15 na parkingu przed kamieniołomem w Żegocinie. Czas trwania: max. 3 godziny.
18.09 – Mikrowyprawa pełna perełek po gminie Łapanów – a perełek będzie sporo np. drewniany kościół św. Bartłomieja w Łapanowie – zbiórka o godzinie 9 na rynku w Łapanowie. Czas trwania: max. 3 godziny.
18.09 – Mikrowyprawa z opowieścią po gminie Trzciana – podążymy szlakiem historii przez duże i małe „H” – zbiórka o godzinie 15 przed kwaterą wojenną nr 309 w Trzcianie. Czas trwania: max. 3 godziny.

Wydarzenie w cyklu:

Mikrowyprawy

Cykl kieszonkowych wypraw tropem lokalnego dziedzictwa, inspirowanych ideą „mikroprzygód” brytyjskiego podróżnika Alastaira Humhreysa, nawiązujący do wyprawi pionierów inwentaryzacji zabytków w XIX w.

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

09:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

warsztaty, zwiedzanie, wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Organizator

Nazwa: Fundacja Plenerownia

Osoba kontaktowa: Katarzyna Zarzycka

Telefon: 506049847

E-mail: plenerownia@gmail.com

WWW: https://www.plenerownia.com/

Informacja o organizatorze:

Fundacja Plenerownia istnieje od 2016 r. Zajmuje się przede wszystkim upowszechnianiem dziedzictwa kulturowego oraz edukacją i animacją kulturalną.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.