fbpx

Maria Moczydłowska. Bez romantycznego zrywu.

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

12:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

17:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Muzeum Sopotu pragnie przypomnieć postać sopocianki Marii Moczydłowskiej – nauczycielki, feministki, działaczki wielu organizacji społecznych. O 12.00 w miejscu gdzie posłanka mieszkała odbędzie się uroczyste odsłoniecie tablicy. W Muzeum Sopotu o 16.00 odbędzie się pokaz filmu „Siłaczki” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego.

Muzeum Sopotu pragnie przypomnieć postać sopocianki Marii Moczydłowskiej – nauczycielki, feministki, działaczki wielu organizacji społecznych. O godzinie 12.00 w miejscu gdzie posłanka mieszkała odbędzie się uroczyste odsłoniecie tablicy upamiętniającej jej osobę. Ponadto w Muzeum Sopotu o godzinie 16.00 odbędzie się pokaz filmu „Siłaczki” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego, fabularyzowanego dokumentu o pierwszych polskich sufrażystkach, które walczyły o prawa kobiet na przełomie XIX i XX wieku.

Wydarzenie jest cześcią projektu „Sopocianie”, który ma na celu przypomnienie sylwetki posłanki Marii Moczydłowskiej oraz historii walki o prawa kobiet w Polsce. W 1918 roku do Sejmu Ustawodawczego, który miał opracować zasady funkcjonowania państwa po odzyskaniu niepodległości, weszło 8 kobiet. Jedną z nich była Maria Moczydłowska – nauczycielka, feministka, działaczka wielu organizacji społecznych, powojenna sopocianka. Członkini sejmowych komisji: ochrony pracy, oświatowej oraz opieki społecznej. Podczas okupacji uczestniczyła w tajnym nauczaniu. Po wojnie wizytatorka przedszkoli w Sopocie, W1945 przewodnicząca Koła Spółdzielców przy PSS w Sopocie. Pochowana na Cmentarzu Katolickim w Sopocie.
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy w miejscu gdzie mieszkała Maria Moczydłowska w ramach projektu „Sopocianie” pozwoli na utrwalenie jej postaci w pamięci mieszkańców Sopotu oraz osób odwiedzających nasze miasto. Projekt ma zarówno kontekst lokalny jak i ogólnopolski. Maria Moczydłowska jest symbolem w którym splatają się wątki walki o prawa kobiet w Polsce i budowy nowoczesnego państwa oraz pracy dla Ojczyzny w warunkach wolności.
Ponadto w Muzeum Sopotu zaplanowano pokaz filmu „Siłaczki” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego, fabularyzowanego dokumentu o pierwszych polskich sufrażystkach, które walczyły o prawa kobiet na przełomie XIX i XX wieku.

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

12:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

17:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

inne

Lokalizacja:

Ul. Generała Władysława Andersa, 81-831 Sopot

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Sopotu

Osoba kontaktowa: Iwona Zając

Telefon: (58)5512266

E-mail: iwona.zajac@muzeumsopotu.pl

WWW: http://muzeumsopotu.pl/pl/strona-glowna/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Sopotu powołano do życia w lutym 2001 r. Misją muzeum jest gromadzenie i popularyzacja wiedzy na temat Sopotu, budowanie żywej relacji z mieszkańcami oraz działalność naukowo-badawcza. Organizuje wystawy, projekty społeczne i edukacyjne oraz kolekcję poświęcone kulturze i historii Miasta.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.