fbpx

„Magistrae Artis w Fałatówce”, spotkanie dyskusyjne: „Konstanty Laszczka – rzeźbiarz i medalier”

Data rozpoczęcia:

8 września 2024

niedziela

10:00

Data zakończenia:

8 września 2024

niedziela

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Poznamy twórczość Konstantego Laszczki, profesora rzeźby w krakowskiej ASP i przyjaciela Juliana Fałata. W jego bogatym dorobku można znaleźć pełnoplastyczne i płaskorzeźbione portrety Fałata, jego żony oraz córki. Kilka z nich zobaczymy w Bystrej.

W dawnej willi wybitnego akwarelisty Juliana Fałata (1853–1929), w której artysta mieszkał przez prawie 20 lat, znajduje się biograficzno-artystyczne muzeum poświęcone jego osobie. Oprócz dwóch ekspozycji stałych, prezentujemy w niej również wystawy czasowe opatrzone wspólnym tytułem: Magistrae Artis w Fałatówce. Obecna odsłona przedstawia artystów krakowskich, których z bystrzańskim mistrzem połączyły serdeczne kontakty i więzy przyjaźni.

 

Spotkanie dyskusyjne będzie poświęcone twórczości wybitnego polskiego rzeźbiarza i pedagoga Konstantego Laszczki (1865–1956), który w 1899 roku został powołany przez Juliana Fałata do zacnego grona profesorów krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Wykształcony w Paryżu artysta jest twórcą rzeźb, medali i kompozycji ceramicznych. Wśród nich jest wiele portretów, są to wizerunki przedstawicieli świata nauki i kultury, wiele z nich to portrety profesorów ASP i UJ, nie brak przedstawień pięknych dam w tym kilku konterfektów Marii Fałatowej. Prowadzenie Kinga Kawczak.

Data rozpoczęcia:

8 września 2024

niedziela

10:00

Data zakończenia:

8 września 2024

niedziela

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej ‒ Fałatówka
ul. Juliana Fałata 34
43-360 Bystra

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Osoba kontaktowa: Natalia Dymanus

Telefon: 508358823

E-mail: natalia.dymanus@muzeum.bielsko.pl

WWW: https://muzeum.bielsko.pl/index.php/pl/strona_glowna

Informacja o organizatorze:

Zamek Książąt Sułkowskich, Stara Fabryka, Dom Tkacza i Fałatówka – cztery miejsca tworzące Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.