fbpx

Losy Mazurka Dąbrowskiego i Józef Wybicki i jego czasy

Data rozpoczęcia:

1 września 2023

piątek

10:00

Data zakończenia:

30 września 2023

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszam do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie na dwie wystawy „Losy Mazurka Dąbrowskiego” i „Józef Wybicki i jego czasy”.

9 i 16 września (sobota) – wstęp bezpłatny.
10 i 17 września (niedziela) – wstęp za 1 zł.
Wystawy są otwarte od wtorku do soboty w godz. 9.00-16.00 a w niedzielę w godz. 10.00-16.00.

Losy Mazurka Dąbrowskiego

Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, później znana pod nazwą Mazurek Dąbrowskiego, została hymnem dopiero 130 lat po jej napisaniu. W tym czasie treść pieśni była niejednokrotnie cenzurowana, zmieniana, a nawet została zakazana. Burzliwe losy hymnu przedstawia część wystawy stałej zatytułowana „Losy Mazurka Dąbrowskiego”. Wśród prezentowanych eksponatów na szczególną uwagę zasługuje kolekcja biżuterii patriotycznej z 2. poł. XIX w. Wśród prezentowanych zbiorów znajdują się różne wersje tej pieśni, XIX-wieczna biżuteria żałobna, a także przedmioty z pozytywkami odgrywającymi zakazaną przez cenzurę melodię Mazurka. Wystawa uświadamia, jak popularna była to pieśń w okresie powstania listopadowego, Wiosny Ludów, w czasie żałoby narodowej i powstania styczniowego oraz następujących po nim represji. Z kolei motyw Polonii i symboliki Polski zniewolonej jest połączony z prezentacją kobiet – bohaterek powstań narodowych. Wystawa podejmuje także takie tematy, jak odzyskiwanie przez Polskę niepodległości, czas budowania państwowości II Rzeczypospolitej (w tym również ponownego ustanawiania symboli narodowych), rola hymnu podczas II wojny światowej, w czasach PRL oraz w okresie strajków organizowanych przez „Solidarność”. Eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Hymnu Narodowego oraz z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Józef Wybicki i jego czasy

Józef Wybicki przeszedł do historii jako autor Mazurka Dąbrowskiego – pieśni, która została naszym hymnem narodowym. Wystawa ukazuje całościowo jego postać na tle losów Polski i Europy. Wybicki jest przedstawiony nie tylko jako poeta, ale też polityk, prawnik, generał czy innowator, a przede wszystkim jako gorący patriota. Miejscem wystawy jest najstarsza część Dworu Wybickiego (tu w 1747 r. na świat przyszedł autor hymnu). W historycznych wnętrzach prezentowane są stare meble i liczne pamiątki, świadczące o historii tego budynku. Na honorowym miejscu jest eksponowane faksymile rękopisu Pieśni Legionów Polskich we Włoszech. Oryginał rękopisu zaginął w czasie II wojny światowej; dzisiaj znajduje się prawdopodobnie na terenie Rosji. Do najcenniejszych, a zarazem najciekawszych obiektów należą: odznaczenia – współczesny Order Orła Białego i Order Legii Honorowej 1852–1870, portret księcia Józefa Poniatowskiego, listy Józefa Wybickiego oraz kolekcja śpiewników patriotycznych. Eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Hymnu Narodowego oraz z Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Tagi:

aktywne

Data rozpoczęcia:

1 września 2023

piątek

10:00

Data zakończenia:

30 września 2023

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Będomin 16, 83-422 Nowy Barkoczyn

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Osoba kontaktowa: Paweł Burian

Telefon: 583017061w.215

E-mail: p.burian@mng.gda.pl

WWW: https://www.mng.gda.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Narodowe w Gdańsku należy do najstarszych muzeów w Polsce. Gromadzi i udostępnia zbiory za zakresu sztuki dawnej, nowoczesnej, teatrologii, fotografii, etnografii. Zbiera także pamiątki patriotyczne związane z polskim hymnem narodowym oraz te, które odnoszą się do tradycji sarmackiej.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.