fbpx

Łabędy. Od wsi rycerskiej do przemysłowej dzielnicy Gliwic

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

Data zakończenia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Tegoroczną XV edycję Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego, Muzeum w Gliwicach organizuje pod hasłem Łabędy. Od wsi rycerskiej do przemysłowej dzielnicy Gliwic. Celem podjęcia tego tematu jest przybliżenie mieszkańcom miasta i wszystkim zainteresowanym historii dzielnicy Łabędy, która przez długi czas funkcjonowała jako osada wiejska.

Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy plenerową wystawę planszową, która będzie prezentowana w Łabędach w trakcie trwania imprezy 16 i 17 września, a także po zakończeniu GDDK. Na planszach przedstawimy historię dzielnicy, obiekty sakralne oraz przemysłowe z wykorzystaniem archiwalnych map, pocztówek i fotografii.

 

Kolejny punkt programu stanowi trwająca ok. 2 godz. wycieczka terenowa z przewodnikiem. Trasa piesza obejmuje zwiedzanie i zapoznanie się z historią wybranych obiektów w Łabędach m.in. kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, kościoła pw. św. Jerzego, kościoła ewangelickiego, gródka stożkowatego z XIII w. oraz śluzy na Kanale Gliwickim. Termin: sobota 16 września, wyjścia w dwóch grupach w godz. 10.00-12.00 oraz 15.00-17.00. Dodatkowo przygotowaliśmy 7 folderów, w których opisujemy dawną i współczesną historię Łabęd, znaleziska archeologiczne oraz wybrane obiekty, reprezentujące architekturę sakralną, dworską i przemysłową.

 

W niedzielę 17 września w godz. 10.00 – 16.00 zapraszamy na miejską grę terenową Łabędzki odkrywca. Gra skierowana jest do osób zainteresowanych poznaniem ciekawych miejsc związanych z historią dzielnicy. Uczestniczy będą musieli w wybranych punktach (miejsca historyczne, przyrodnicze, zabytki architektury i obiekty przemysłowe) odnaleźć wskazówkę i wykonać zadanie. Prawidłowe odpowiedzi będą uczestniczyć w losowaniu z nagrodami.

Dodatkową atrakcję będą warsztaty dla dzieci i zaplanowany na 17 września godzinny rejs statkiem na trasie: od portu przez śluzę w Łabędach, Kanał Gliwicki do Huty Łabędy i Bumaru Łabędy i z powrotem (współorganizator Marina Gliwice).

 

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Szczegółowe informacje: www.muzeum.gliwice.pl

 

 

Organizator:

Muzeum w Gliwicach

44-100 Gliwice; ul. Dolnych Wałów 8a; tel. 32 2310854

e-mail: upowszechnianie@muzeum.gliwice.pl; www.muzeum.gliwice.pl

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

Data zakończenia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Dzielnica Łabędy

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum w Gliwicach

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.