fbpx

Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ - 673 słowa o drodze do wolności

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

09:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

21:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W sobotę 14 września 2019 r. zapraszamy Państwa na Europejskie Dni Dziedzictwa w Nowym Targu, które odbędą się pod hasłem: Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ – 673 słowa o drodze do wolności.

W sobotę 14 września 2019 r. zapraszamy Państwa na Europejskie Dni Dziedzictwa w Nowym Targu, które odbędą się pod hasłem: Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ – 673 słowa o drodze do wolności.

Program

  • godz. 9.00 -18.00  zwiedzanie wystawy stałej i czasowych w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego (Rynek 1), a w tym: Nowy Targ na przełomie XIX i XX wieku – Miasto, którego już nie ma (nowotarskie rzemiosło cechowe) „Lenin wiecznie żywy…”. W 105. rocznicę aresztowania i więzienia wodza Rewolucji Październikowej w Nowym Targu. „Pancerki na celuloidzie”. Polskie pociągi pancerne na froncie 1918 – 1919.
  • godz. 16.00-18.00 warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży z tworzenia makatek patriotycznych pt. „W stronę wolności”.
  • godz. 18.15  otwarcie wystawy plenerowej przed budynkiem ratusza pt. „673/100. Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ. 673. słowa o drodze do wolności w 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
  • godz. 19.00  koncert Agnieszka Banaś wraz z zespołem pt. „Zapach ziemi”.

 

673/100 to symboliczny splot nitek wspomnień o drodze ku wolności utkany w sześćset siedemdziesiątą trzecią rocznicę lokacji Miasta przez obecne pokolenie, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. To również połączenie przeszłości i teraźniejszości w jeden unikatowy kawałek, który relacjonuje do wspólnego wysiłku pokoleń Polaków związanego z połączeniem kraju z trzech części funkcjonujących wcześniej w ramach oddzielnych organizmów państwowych zaborów. To przypomnienie sylwetek osób, które bezpośrednio angażowały się w proces budowania państwowości po 1918 r., ale przede wszystkim podkreślenie znaczenia lokalnego dziedzictwa, czy nawet każdego obywatela Polski w procesie budowania Państwa.

Agnieszka Banaś – wokalistka, aktorka scen teatralnych. Głównie związana z nurtem muzyki tradycyjnej, od lat wykonuje pieśni ludowe. Uczestniczka, inicjatorka, organizatorka warsztatów, spotkań z kulturą tradycyjną. Badaczka kultury ludowej u źródła. Obecnie koncentruje się przede wszystkim na własnym materiałem autorskim. Tworzy swój zespół. Współpracuje na stałe z muzykami: Romanem Wierciochem – pianistą, Grzegorzem Klimczakiem – basistą i innymi. W repertuarze znaleźć można zarówno aranżowane pieśni ludowe jak i autorskie piosenki z elementami poezji, jazzu, folku.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

09:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

21:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Rynek 1 – Ratusz

woj. małopolskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu

Osoba kontaktowa: Barbara Wiśniowska

Telefon: 662 143 409

E-mail: edukacja@muzeum.nowytarg.pl

WWW: https://www.facebook.com/muzeum.podhalanskie

Informacja o organizatorze:

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu – muzeum położone w Nowym Targu. Placówka mieści się w budynku dawnego nowotarskiego ratusza, a jej patronem jest Czesław Pajerski – organizator i kustosz muzeum.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.