fbpx

Krajobraz dziedzictwa - Stare Miasto

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

Data zakończenia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Europejskie Dni Dziedzictwa 9-10 i 16-17 września 2017 r.

W dwa wrześniowe weekendy zapraszamy Państwa do udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa w Muzeum Warszawy oraz Centrum Interpretacji Zabytku. Czy na rynku Starego Miasta zawsze znajdował się pomnik syrenki? Czemu Gnojna Góra zawdzięcza swoją nazwę? Czy kamienice staromiejskie zawsze wyglądały tak samo? Jakie drzewa można spotkać na naszym podwórku? Na te i inne pytania odpowiemy podczas tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Hasło przewodnie wydarzenia „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” postanowiliśmy odnieść do historycznie ukształtowanego krajobrazu Starego Miasta. Podczas warsztatów plastycznych, spacerów, a także gry plenerowej wspólnie odkrywać będziemy historię warszawskiej Starówki!

Program wydarzeń:

Weekend 9 i 10 września oraz 16 i 17 września:

W oba weekendy w kasach Muzeum Warszawy oraz Centrum Interpretacji Zabytku pracownicy muzeum udostępniali będą karty do gry. Odpowiedzi na pytania ukryte są w muzeum oraz na fasadach kamienic. Dla wszystkich przewidziane są drobne nagrody (odbiór możliwy jest w jednej z dwóch lokalizacji muzeum).

SPACERY:

Krajobraz dziedzictwa – Stare Miasto Spacer

10 września godz. 11:00, zbiórka: przy wejściu głównym do Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 42)

Warszawskie Stare Miasto to krajobraz dziedzictwa Warszawy. Spacerując uliczkami Starówki, prześledzimy historyczny układ ulic oraz pierwotne wykorzystanie niektórych przestrzeni miasta. Poznamy codzienność dawnych mieszczan oraz funkcje poszczególnych elementów murów obronnych. Wspólnie odpowiemy na pytania, czy plac na Kanonii i taras widokowy są naprawdę romantycznym miejscem oraz jakie elementy architektury stanowią o wyjątkowym uroku Starego Miasta.

Spacer dedykowany wszystkim grupom wiekowym (dostosowany dla osób starszych).

 

Dziedzictwo krajobrazu – Skarpa Warszawska Spacer

17 września godz.11:00, zbiórka: przy wejściu głównym do Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 42)

Skarpa Warszawska to dziedzictwo krajobrazu stolicy, wielokrotnie ukazywane na panoramach i widokach Warszawy. Spacerując Starym i Nowym Miastem, ulicą Mostową oraz u stóp skarpy, dostrzeżemy, jak krajobraz wpłynął na decyzję o założeniu miasta. Wspólnie odpowiemy na pytania, dlaczego ulica Mostowa nie prowadzi dziś na most oraz dlaczego Zamek Królewski ma tak okazale zdobioną fasadę od strony Wisły. Spacer dedykowany dzieciom, młodzieży i dorosłym.

 

OTWARTE WARSZTATY

Muzeum Warszawy (wejście główne Rynek 42) – warsztaty trwają od 11:00 do 18:00. W kolejne soboty 9 i 16 września wszyscy chętni będą mogli przyozdobić kamienice z Rynku Starego Miasta. Zajęcia odbywają się pod opieką edukatora.

 

 

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej Muzeum www.muzeumwarszawy.pl lub pod numerem telefonu 22 635 34 02.

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

Data zakończenia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Warszawy

woj. mazowieckie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Centrum Interpretacji Zabytku
  • Muzeum Warszawy

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.