"Krajobraz dziedzictwa-dziedzictwo krajobrazu" czyli szlakami historii Dęblina...
Data rozpoczęcia:
16 września 2017
sobota
W sobotę 16 września 2017r. z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się rajd terenowym szlakiem dziedzictwa historycznego Dęblina. O godz. 10.00 uczestnicy wyruszą spod Muzeum Sił Powietrznych na spacer historyczny z przewodnikami, którzy pokażą najważniejsze miejsca związane z krajobrazem kulturowym dawnej twierdzy i miasta, które stało się gniazdem polskich orląt – stolicą polskiego lotnictwa wojskowego.
Spacer historyczny zakończy się nad Wisłą vis a vis Miejskiego Domu Kultury, gdzie na scenie plenerowej będzie można obejrzeć występy artystów dla których rzeka Wisła jest inspiracją. Twórcy i rzemieślnicy otworzą swoje kramy, a przy ognisku będzie można pobiesiadować w towarzystwie przyjaciół.
„Krajobraz dziedzictwa-dziedzictwo krajobrazu” czyli szlakami historii Dęblina, 16 września 2017 r., godz. 10:00-23:00.
W programie:
10.00 – 16.30 – Rajd pieszy Szlakiem fortów twierdzy carskiej( rejestracja uczestników, akredytacje oraz zwiedzanie Muzeum Sił Powietrznych – 9.45 – zbiórka uczestników przed wejściem – ul. Lotników Polskich 1. w Dęblinie )
Zwiedzanie muzeum i prezentacja makiety dęblińskiej starówki, przygotowanej w ramach projektu gimnazjalnego przez młodzież z Zespołu Szkół nr 3 w Dęblinie – Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie w godzinach pracy placówki.
Trasa : Lotniskowa wieża ciśnień – Fort Mierzwiączka ( jedyny dobrze zachowany fort twierdzy carskiej ) – Fort III Lotnisko – Brama Lubelska – Cytadela – Muzeum Twierdzy biesiada przy ognisku na zakończenie rajdu (obowiązują wcześniejsze zapisy).
„RZEKA MUZYKI”
Piknik nad Wisłą i blok koncertowy na scenie plenerowej przed
Miejskim Domem Kultury w Dęblinie
18:00 – Uroczyste otwarcie koncertu z okazji „25 Europejskich Dni Dziedzictwa” w „Roku Rzeki Wisły 2017” – Ślubowanie Wiśle.
18:20 – Występ Orkiestry Ligii Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa
19:10 – Poławiacze Pereł
20:00 – The Dark Stone
20:45 – Szanty i Krzysztof Szczęśniak
21:30 – Damian Syjonfam – gwiazda wieczoru
REPERTUAR ORKIESTRY LMiR NA DZIEŃ 16.08.2017
- Hymn do Bałtyku – muz. Feliks Nowowiejski;
- Morze, Nasze Morze – muz. i tekst kpt. Antoni Kowalski
Solo bsm. Stanisław Rapacz; - Scipio – muz. Georg Friedrich Haendel;
- Va’, Pensiero – pieśń jeńców z opery „Nabucco” muz. Giuseppe Verdi Solo Ewa Rapacz* i bsm. Stanisław Rapacz*;
- Jedzie, jedzie na kasztance – pieśń żołnierska dedykowana Marszalkowi Józefowi Piłsudskiemu – muz. i słowa płk Wacław Biernacki ps. „Kostek”
– solo Ewa Rapacz i bsm. Stanisław Rapacz; - Jupiter – fragment ze suity Planety – muz. Gustav Holst;
- Beyond the Sea – muz. Charles Trenet, opr. kmdr Józef Kowalewski;
- Yellow Submarine – muz. John Lennon, opr. kmdr Józef Kowalewski;
- One Moment in Time (z repertuaru Whitney Houston) muz. Albert Hammond & John Bettis, opr. John Higgins;
- Wiązanka Pieśni Żołnierskich – opr. płk Julian Kwiatkowski;
- Auld Lang Syne – pieśń pożegnalna –szkocka melodia ludowa
opr. kmdr Józef Kowalewski; - Le Revé Passé (Wizja Szyldwacha) – marsz – muz. Georges Krier & Charles Helmer.
Orkiestrą dyryguje kmdr dr Józef Kowalewski – założyciel orkiestry – jednocześnie v-ce prezes Okręgu Mazowieckiego LMiR ds. edukacji, kultury i mediów
w Warszawie.
Soliści:
*Ewa Rapacz – dyplomantka studiów II–go stopnia Wydziału Artystycznego Uniwersytetu im. Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.
*Bsm. Stanisław Rapacz – solista Orkiestry LMiR, zamieszkały aktualnie
w Wiedniu, gdzie również udziela się artystycznie – przyjeżdża na wszystkie ważniejsze występy zespołu.
ORKIESTRA LMiR powstała 20 czerwca 2008 i jest zespołem działającym całkowicie
w ramach wolontariatu. Ma swoją siedzibę w Wyszkowie, lecz muzycy rekrutują się nie tylko z Wyszkowa, ale również z Pułtuska i okolic, Marek, Ciechanowa i Warszawy. Orkiestra zabezpiecza oprawę muzyczną wszystkich ważniejszych wydarzeń LMiR. Skład osobowy zespołu stanowią byli muzycy wojskowi, absolwenci szkół muzycznych oraz utalentowani amatorzy. W roku 2018, orkiestra będzie obchodzić dziesięciolecie swojej działalności.
Wydarzenia towarzyszące w dniu 16 września na terenach Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie:
16:00 – Uroczyste otwarcie wystawy plenerowej pt. „NA JĘZYKACH” inspirowanej dawnymi wierzeniami związanymi z Wisłą. Tereny MDK Dęblin nad Wisłą.
Autorami wystawy są Anna Krawczak i Grzegorz Gordat – instruktorzy z Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie
17.00 – 19.00 – Otwarte warsztaty ceramiczne i wikliniarskie przy Miejskim Domu Kultury w Dęblinie. Temat przewodni „Rzeka Wisła”.
- Radioklub szkolny z Brańszczyka SP5PLW będzie wykonywał łączności radiowe z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa z Dęblina informując o Muzeum Sił Powietrznych, Miejskim Domu Kultury oraz Lidze Morskiej i Rzecznej. Operatorzy klubowi to: SQ5RGY Paweł, SQ5KWI Sławek, SQ5STY Andrzej, SO5NY Łukasz uczeń klasy II gimnazjum oraz członkowie warszawskiego oddziału terenowego krótkofalowców OT-37 Warszawa.
- Stoiska z rękodziełem artystycznym oraz Muzeum Sił Powietrznych
- Ognisko i możliwość spędzenia przyjemnie czasu w gronie przyjaciół i znajomych
Ponadto:
18:00- uroczyste ślubowanie młodzieży na sztandar Ligi Morskiej i Rzecznej (miejsce uroczystości – brzeg Wisły tuż przy Miejskim Domu Kultury).
Ślubowanie Wiśle
Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły. Z tej okazji w całym kraju odbywają się imprezy mające na celu zwrócenie uwagi na problemy królowej polskich rzek. Okazją do inauguracji obchodów Roku Rzeki Wisły była 550. rocznica zawarcia II pokoju toruńskiego, dzięki któremu Królestwo Polskie odzyskało m.in. Pomorze Gdańskie. Obchody rozpoczęto 19 października 2016 w Toruniu rekonstrukcją bitwy morskiej na Wiśle i symbolicznym podpisaniem traktatu pokojowego. 1 stycznia 2017 roku rozpoczęcie Roku Rzeki Wisły obwieścił toruński dzwon Tuba Dei.
Wisła płynie przez wszystkie polskie serca, jest symbolem naszej polskości i tożsamości. Jej los dotyczy nas wszystkich. Rok Rzeki Wisły traktujemy jako ogólnonarodowe święto, którego podstawowym celem ma być konsensus wokół spraw rzeki.
W sobotę 16 września 2017r. w Dęblinie nad brzegiem Wisły tuż przy Miejskim Domu Kultury, młodzież złoży ślubowanie na sztandar Ligi Morskiej i Rzecznej i zamoczy biało czerwone banderki w wiślanej wodzie. Ten symboliczny akt to nawiązanie do historycznych zaślubin Polski z Morzem. Liga to jedna z najstarszych polskich organizacji społecznych. W przyszłym roku obchodzić będzie swoje stulecie. Pragniemy, aby było to święto wszystkich, którym sprawy morza i rzek są bliskie i nierozerwalne.
W Dęblinie podczas Europejskich Dni Dziedzictwa we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych i Miejskim Ośrodkiem Kultury, podkreślać będziemy zasługi wiślanych wodniaków, którzy starają się z pietyzmem odtwarzać tradycyjne łodzie i flis rzeczny, miłośników przyrody wiślanej, którzy dbają o zachowanie w możliwie naturalnym stanie siedlisk roślin i zwierząt a także żeglugowców, którzy chcieliby choćby częściowego przywrócenia roli Wisły jako ekonomicznego i ekologicznego szlaku transportowego, szlaku turystycznego. Dęblińskie ślubowanie odbędzie się w obecności przedstawicieli władz, samorządu, służb mundurowych, duchowieństwa oraz mieszkańców i zaproszonych gości.
Wisła to nie jest już tylko nitka na mapie, która się wije, tylko znacznie bardziej złożony problem. Edukacja w tym temacie jest zaś kluczowa, bo jak zapisano w sejmowej uchwale: ,,Wisła – królowa polskich rzek, będąca symbolem polskości i patriotyzmu – to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo. Ta wyjątkowa rzeka, przez stulecia tak różnorodnie kształtowania przez naturę i ludzi, wymaga obecnie zrównoważonego rozwoju. Jest dla nas wyzwaniem cywilizacyjnym – potrzebuje przemyślanej strategii oraz odważnych, dalekowzrocznych działań”. Do zobaczenia w Dęblinie.
Kmdr Marek Padjas
Wiceprezes Zarządu Głównego Ligii Morskiej i Rzecznej
Liga Morska i Rzeczna na EDD
Podczas EDD w muzeum odbędzie się uroczyste posiedzenie Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej, która podobnie jak Liga Obrony Powietrznej Państwa została zorganizowana z inicjatywy polskich elit międzywojennych. Oba stowarzyszenia popierały propagandowo i finansowo zakupy sprzętu lotniczego i morskiego, sport lotniczy, żeglarstwo, badania i rozwój marynarki wojennej, konstrukcji lotniczych oraz publikatory o tematyce morskiej i lotniczej. Wiązało się to z popieraniem i propagowaniem działalności Lig przez władze państwowe i ich znacznym rozwojem. Przedwojenna liczebność obu organizacji to prawie trzy miliony członków zrzeszonych w kołach, oddziałach, komitetach i okręgach. Lotnicy i marynarze mają ze sobą wiele wspólnego, ogarniają swoją działalnością sfery obce ludzkiej naturze. To również ludzie o specyficznej konstrukcji wewnętrznej. Tylko lotnicy i marynarze bili się, praktycznie bez przerwy, od pierwszego do ostatniego dnia II wojny światowej. Wielu z nich to członkowie LMiR i LOPP m.in. generałowie Gustaw Orlicz Dreszer, Leon Berbecki, admirał Kazimierz Porębski.
W tym dniu zobaczymy jeszcze więcej ligowych akcentów. Podpisane zostanie porozumienie o współpracy pomiędzy LMiR i MSP, koncertować będzie Reprezentacyjna Orkiestra LMiR z Wyszkowa, Klub Krótkofalarski LMiR SP5PLW nawiąże łączności z całym światem informując o EDD
Rok 2018 będzie szczególny nie tylko dla Polski, ale i dla LMiR. Jej członkowie obchodzić będą 100 rocznicę utworzenia stowarzyszenia. Z tej okazji zaplanowano zorganizowanie okolicznościowej wystawy, która zagości również w dęblińskim muzeum.
Data rozpoczęcia:
16 września 2017
sobota
Kategorie wydarzenia:
wystawa, festyn / biesiada, zwiedzanie, wycieczka / spacer, inne
Organizator
Nazwa: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie; Miejski Dom Kultury w Dęblinie