fbpx

Kościuszko - bohater wciąż potrzebny

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

10:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Oprowadzanie po wystawie „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny” w Muzeum Kościuszkowskim pod Kopcem Kościuszki. Przedstawimy Państwu bohatera, którego dziedzictwo łączy nas pomimo współczesnych podziałów.

Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie w ramach 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa organizowanych pod hasłem „Połączeni dziedzictwem” zaprasza na oprowadzania z przewodnikiem po wystawie stałej „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny” w Muzeum Kościuszkowskim pod Kopcem Kościuszki.
Zwiedzając chronologiczną i narracyjną wystawę, widz zapozna się z życiem Tadeusza Kościuszki – bohatera walki o niepodległość zarówno w Polsce jak i w Stanach Zjednoczonych. Człowieka, dla którego najważniejszą wartością była wolność, nie tylko ta rozumiana jako wolność całego narodu, ale również wolność indywidualna każdego człowieka, co w pełni urzeczywistniło się w jego działaniach na rzecz niewolników w Stanach Zjednoczonych i chłopów w Polsce. Kościuszko urodził się na terenie współczesnej Białorusi, w młodości uczył się w szkole znajdującej się w dzisiejszej Ukrainie. Jego postać łączy nas – obywateli wielu państw – przypominając o wspólnej historii i wspólnym dziedzictwie, pomimo aktualnej sytuacji politycznej i trudności we wzajemnych relacjach. Celem oprowadzania jest ukazanie Kościuszki jako uniwersalnego bohatera, z którego dokonań i idei możemy czerpać niezależnie od czasów, w których żyjemy. Wolność – wartość, która przyświecała Kościuszce przez całe życie, jest bardzo ważna również dla nas. Przedstawimy Państwu bohatera, który łączy nas pomimo współczesnych podziałów.
Oprowadzania z przewodnikiem po wystawie „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny” odbędą się w trzeci weekend września – 17 i 18 września 2022 r. W oba dni oprowadzania odbywać się będą w dwóch turach, o godz. 10:00 i 12:00. Chętnych prosimy o zgłoszenie się do kasy w recepcji Muzeum Kościuszkowskiego.
Zwiedzanie bezpłatne. Limit miejsc ograniczony do 25 osób w jednej turze, po wcześniejszej rezerwacji na e-mail: edukacja@kopieckosciuszki.pl. W rezerwacji prosimy o podanie imion i nazwisk oraz ilości chętnych osób.
Oferta skierowana jest do szerokiej grupy odbiorców, zarówno do turystów indywidualnych jak i rodzin. Dzieci, które wezmą udział w organizowanym przez nas zwiedzaniu otrzymają publikację książkową w formie komiksu „Kościuszko w Krakowie – 1794”.

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

10:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Muzeum Kościuszkowskie przy Kopcu Kościuszki w Krakowie
Al. Waszyngtona 1, 30-204 Kraków

woj. małopolskie

Organizator

Nazwa: Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie

Osoba kontaktowa: Melania Dubas

Telefon: 12 425 11 16

E-mail: edukacja@kopieckosciuszki.pl

WWW: https://kopieckosciuszki.pl/

Informacja o organizatorze:

Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie, ustanowiony w 1820 r. jako Komitet Budowy Pomnika dla Tadeusza Kościuszki to grono osób, które od początku budowy do dziś sprawuje opiekę konserwatorską nad Kopcem Kościuszki oraz kultywuje pamięć o Kościuszce. Prezesem Komitetu jest prof. Mieczysław Rokosz.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.