fbpx

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Dobroń"

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

15:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zespołu Pieśni i Tańca „Dobroń” współpracuje blisko z lokalną restauracją SIEMIEŃCOWA. Nazwa ta nie jest przypadkowa i pochodzi od oryginalnego obrzędu i tańca regionalnego – Siemieńca. Zapraszamy na koncert ZPiT „Dobroń”, gdzie również go pokażemy.

Zespołu Pieśni i Tańca DOBROŃ współpracuje blisko z lokalną, o bogatych tradycjach, restauracją SIEMIEŃCOWA. Nazwa ta nie jest przypadkowa i pochodzi od oryginalnego zwyczaju, obrzędu i tańca regionalnego, którego nazwa to właśnie SIEMIENIEC. Wystrój lokalu nawiązuje bezpośrednio do naszego regionu, na ścianach wiszą reprodukcje historycznych fotografii Zespołu, a w centralnym miejscu znajduje się fototapeta / kolaż przedstawiający zdjęcia z 65 lat działalności grupy. Co ciekawe, w chwili obecnej Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń”, Wójt Gminy Dobroń, Rada Gminy w Dobroniu, oraz Dyrekcja i pracownicy Dobrońskiego Centrum Kultury wspólnie z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi czynią starania o wpisanie Siemieńca na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego tworzonej zgodnie z przepisami Konwencji UNESCO.
Przed restauracją odbędzie się koncert taneczno-wokalny Zespołu, repertuar w tym przypadku będzie zdecydowanie szerszy niż dożynkowy, między innymi z pewnością zostanie zaprezentowany właśnie taniec SIEMIENIEC i Polki Sieradzkie znane szerzej jako DZBANY.
Zapraszamy serdecznie 17 września 2023 r. na godzinę 15:00!

Galeria

Partnerzy

Wydarzenie w cyklu:

Zespół Pieśni i Tańca "Dobroń" jako nośnik żywego dziedzictwa regionu.

Zespól Pieśni i Tańca „Dobroń” istnieje w Dobroniu od 65 lat i jest zespołem, w którym występują całe rodziny – z pokolenia na pokolenie. Do dzięki niemu w tym subregionie etnograficznym nadal istnieje wiele tradycji, jak chodzenie na Wielkanoc z kurkiem i gaikiem, świętojańskie wianki, czy jedyny już w całej Polsce obrzęd „Siemieniec”.

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

15:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

koncert

Lokalizacja:

Restauracja Siemieńcowa
Sienkiewicza 1a, 95-082 Dobroń

woj. łódzkie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń”
  • Anna Smolińska, etnografka pracująca w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi

Osoba kontaktowa: Maciej Rzepkowski

Telefon: 601808072

E-mail: mmr@op.pl

WWW: https://www.facebook.com/zpitdobron/

Informacja o organizatorze:

ZPiT „Dobroń” powstał w 1958 r. Skład Zespołu to mieszkańcy Dobronia i pobliskich miejscowości. Tradycja wspólnego tańca przechodzi z pokolenia na pokolenie. Bogaty repertuar „Dobronia” wypełniają pieśni i tańce wielu regionów Polski.
Anna Smolińska jest etnografką pracującą w MAiE w Łodzi.
śr., 22:

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.