fbpx

Kolorowy Świat Zabawek

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

11:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza do wzięcia udziału w rodzinnych warsztatach zabawkarstwa tradycyjnego „Kolorowy świat zabawek”.

• Kolorowy świat drewnianych zabawek – opowieść o tradycji i rodzinne warsztaty nawiązujące do jednej z najciekawszych historii zabawkarskich na Podkarpaciu. Warsztaty poprowadzą edukatorzy z Muzeum Ziemi Leżajskiej, bo właśnie w Leżajsku drewniane zabawkarstwo ma swoje głębokie tradycje (XVIII w.), m.in. ze względu na powstałą tu szkołę zabawkarską. Uczono w niej fachu, którego podstawą była radość z tworzenia w drewnie, poznawanie technik rzeźbiarskich, konstruktorskich, zdobniczych, tu powstawały pierwsze koguciki, kurki, koniki, drewniane wózki. Proponowane zajęcia w przystępny sposób przybliżą ciekawostki o historii zabawkarstwa w naszym regionie. Uczestnicy dowiedzą się, m.in.: co było pierwszą zabawką, jakie są najpopularniejsze zabawki w różnych regionach świata oraz zobaczą czym bawili się ich rodzice. Dodatkowo prowadzący zajęcia opowiedzą o tradycjach leżajskich zabawek, o wystawie etnograficzno – zabawkarskiej, nie tylko zaprezentują tradycyjne zabawki drewniane, ale również umożliwią interakcję z nimi poprzez wspólną zabawę młodych uczestników z rodzicami lub opiekunami. Na koniec każdy uczestnik będzie mógł wcielić się w rolę zabawkarza i ozdobić według własnego wzoru drewnianą zabawkę. Własnoręcznie wykonana zabawka to niepowtarzalna pamiątka, którą będzie można zabrać ze sobą do domu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz etnograficzny tradycyjnych zabawek drewnianych.

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

11:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

lekcje muzealne / biblioteczne

Lokalizacja:

Organizator

Nazwa: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Osoba kontaktowa: Katarzyna Błajdo

Telefon: 17 8669 416

E-mail: kblajdo@wimbp.rzeszow.pl

WWW: https://www.wimbp.rzeszow.pl/

Informacja o organizatorze:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie jest instytucją kultury województwa podkarpackiego oraz miasta Rzeszowa. Jej podstawowym zadaniem jest udostępnianie zbiorów na zewnątrz i na miejscu i tym samym zaspokajanie potrzeb edukacyjnych, informacyjnych i kulturalnych mieszkańców.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.