Kniaziowie i kniazinie – opowieść o Ostrogskich, największych magnatach Rzeczpospolitej.
Data rozpoczęcia:
10 września 2022
sobota
16:00
Data zakończenia:
10 września 2022
sobota
17:00
Wiek XVI to w dziejach Rzeczpospolitej Wiek Złoty. Twórcami tej potęgi byli nie tylko mieszkańcy Korony Królestwa Polskiego, ale też Wielkiego Księstwa Litewskiego, w tym Rusi. Do największych rodów magnackich należeli kniaziowie Ostrogscy z Wołynia.
Hetmanowie, wojewodowie, obrońcy wschodnich granic Rzeczpospolitej, możni książęta ukrainni oraz ich zacne żony i córki – tak w historii zapisali się książęta Ostrogscy. W niespokojnych czasach budowania unii polsko-litewskiej kniaziowie z Ostroga lojalnie stali u boku polskich monarchów, jednocześnie strzegąc dziedzictwa Rusi i wiary prawosławnej. Barwne życiorysy członków rodu odmalowują fascynującą historię budowy Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W tej opowieści nie zabraknie również akcentu kobiecego, albowiem księżne Ostrogskie nie ustępowały pola swoim mężom w zasługach i aktywności społecznej. Spotkanie odbędzie się w formie prelekcji połączonej z prezentacją stroju polskiej magnatki z przełomu XVI i XVII wieku.
Liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum od 1 września 2022 r.
Data rozpoczęcia:
10 września 2022
sobota
16:00
Data zakończenia:
10 września 2022
sobota
17:00
Kategorie wydarzenia:
Organizator
Nazwa: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Osoba kontaktowa: Marta Pękalska
Telefon: (71) 3356488
E-mail: informacja@ossolineum.pl
Informacja o organizatorze:
Zakład Narodowy im. Ossolińskich – jedna z najstarszych instytucji kultury w Polsce. Fundacja założona we Lwowie przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego w 1817 r. ZNiO tworzą obecnie Biblioteka Ossolineum, Muzeum Książąt Lubomirskich, Wydawnictwo Ossolineum i Muzeum Pana Tadeusza.