fbpx

Katedra Opolska - badania archeologiczne odkrywają tradycje pokoleń

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (Katedra Opolska) jest najważniejszą świątynią w Opolu. Badania archeologiczne trwają tu od ubiegłego roku i pozwoliły odsłonić cenne relikty architektury z początku wieku XIII.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (Katedra Opolska) jest najważniejszą świątynią w Opolu. Badania archeologiczne trwają tu od ubiegłego roku i pozwoliły odsłonić cenne relikty architektury z początku wieku XIII. Świątynię założono na planie zbliżonym do krzyża łacińskiego. Zachowane detale architektoniczne i nawarstwienia kulturowe archeologiczne pokazują świetność i rozmach kulturowy dawnych wieków. Odkryte pod posadzką obecnej katedry relikty stanowią dolne partie murów kościoła, którego istnienie poświadcza dokument z 1223 roku w którym wymieniany jest pleban Reginald. Świątynia składała się z prezbiterium z aneksem po stronie północnej, transeptu, trójnawowego korpusu oraz masywu wieżowego tzw. westwerku. Odkrycia, których dokonano w Katedrze Opolskiej mają ogromną wartość dla historii miasta i województwa oraz pokazują piękno zachowanego dziedzictwa kulturowego naszych przodków.

Partnerzy

Tagi:

aktywne

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

ul. Katedralna 2, 45-007 Opole

woj. opolskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Instytut Historii Uniwersytet Opolski
  • Uniwersytet Opolski
  • Diecezja Opolska
  • Instytut Śląski w Opolu

Osoba kontaktowa: magdalenapp11@wp.pl

Telefon: +48608691912

E-mail: magdalenapp11@wp.pl

WWW: https://uni.opole.pl/

Informacja o organizatorze:

Uniwersytet Opolski – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów w Polsce, z siedzibą w Opolu. Powstał w 1994 roku w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich oraz opolskiej filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Nysie, bazującej na doświadczeniu

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.