fbpx

Kaszkiet i kapelusz, codziennie i od święta – moda w przedwojennych Mościcach

Data rozpoczęcia:

13 września 2019

piątek

10:00

Data zakończenia:

13 września 2019

piątek

11:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Skąd docierały do Mościc trendy i skąd brało się ubrania, skoro nie było sieciówek odzieżowych i galerii handlowych? Korzystając z fotografii archiwalnych udostępnionych przez potomków pierwszych mieszkańców Mościc, zabierzemy was podróż po historii mody i stylu życia tamtych lat.

Do budowy fabryki chemicznej pod Tarnowem, z całej Polski zjechało kilka tysięcy ludzi. Byli to ludzie wielu klas – absolwenci najlepszych europejskich uczelni, mieszkańcy podtarnowskich wsi i miasteczek a także robotnicy pracujący najemnie przy dużych budowach i osiedlający się tam, gdzie była praca. Co noszono w Mościcach, na co dzień i od święta? Czym się różnią nakrycia głowy i dlaczego je noszono? Dlaczego dawniej strój pokazywał zamożność, wykształcenie albo zawód? Wykład na bazie prezentacji poprowadzi Anna Świętek, znawczyni i pasjonatka historii mody,  wykładowczyni na Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi, pracująca w Centrum Sztuki Mościce.

Wydarzenie w cyklu:

Mościce - miasto z kapelusza

Mościce były wizją rządu II RP, reprezentowanej przez mężczyzn w kapeluszach. Budowę nowoczesnej fabryki chemicznej prowadził sam prezydent – Ignacy Mościcki. Pod Tarnów, w szczere pola, zjechało tysiące pracowników. Inwestycja tak rozpaliła wyobraźnię Polaków, że fabrykę i zaprojektowane od podstaw miasto – ogród, zbudowano w kilka lat.

Data rozpoczęcia:

13 września 2019

piątek

10:00

Data zakończenia:

13 września 2019

piątek

11:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

Tarnów, ul. Traugutta 1, Centrum Sztuki Mościce

woj. małopolskie

Organizator

Nazwa: Centrum Sztuki Mościce

Osoba kontaktowa: Dorota Omylska-Bielat

Telefon: 536 539 755

E-mail: d.omylska-bielat@csm.tarnow.pl

WWW: http://www.csm.tarnow.pl

Informacja o organizatorze:

Centrum Sztuki Mościce – samorządowa Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego. Jej celem jest ochrona, kultywowanie, pomnażanie i upowszechnianie wielokulturowego dziedzictwa Małopolski a także edukacja kulturowa i wychowanie przez sztukę uwzględniające przede wszystkim wychowanie patriotyczne.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.