fbpx

Język i podróże. Wiedza – tradycja – dziedzictwo

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

17:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

21:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Język i podróże. Wiedza – tradycja – dziedzictwo
Wyspa Skarbów GAK zaprasza na spotkanie poświęcone roli języka w kulturze, relacji dwóch różnych kręgów kulturowych połączone z muzyczno–kulinarną ucztą.

Wyspa Skarbów GAK zaprasza na spotkanie poświęcone roli języka w kulturze, relacji dwóch, różnych kręgów kulturowych połączone z muzyczno – kulinarną ucztą w ramach 31. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” na terenie Zagrody Gburskiej z XIX w. (Wyspa Sobieszewska, Przegalina).
Dziedziczenie tradycji kulturowych pomiędzy pokoleniami jest jednym z głównych środków tworzenia więzów międzyludzkich. Język, wspólne wierzenia i obyczaje są powszechnie przekazywane poprzez rodziny i społeczności. Aby przekazać tradycje kulturowe z pokolenia na pokolenie, ważne jest, aby osoby w grupie uczyły się i rozwijały swoją wiedzę o swojej kulturze, świadomie przekazywały ją innym. Możemy to uczynić preferując formalne metody (edukacja szkolna) lub metody nieformalne, takie jak towarzyskie spotkania, przekazywanie opowieści, mitycznych lub heroicznych historii.
Język jako esencja kultury złożona z zasad, historii, dziedzictwa, ale też uprzedzeń, deficytów i innych elementów pokazuje społeczność danego regionu. Oprócz mówienia w lokalnym języku, popularną i skuteczną metodą przekazania i kultywowania tradycji kulturowych jest spożywanie tradycyjnych potraw czy kultywowanie rodzimych tańców i muzyki.

W programie:
• godz. 17.00 Znaczenie języka w tożsamości kulturowej – prelekcja dr hab. Hanny Makurat- Snuzik
Język stanowi jeden z kluczowych czynników konstytuujących tożsamość wspólnot kulturowych. Umożliwia on nie tylko porozumienie, ale też tworzenie więzi międzypokoleniowych i budowanie opartej na tradycyjnych wartościach kultury.
W prelekcji przyjrzymy się różnym przykładom związków języka i tożsamości, rozpatrując zarówno kultury wielkie (np. chińska), jak i małe (np. kaszubska). Zwrócimy uwagę na wątki globalne i lokalne. Przykładowo próby uniwersalizacji językowej powiązanej ze zwiększającą się rolą i zasięgiem języka angielskiego często wywołują w mniejszych społecznościach mechanizmy obronne, polegające na podejmowaniu starań o zachowanie rodzimych języków lokalnych odziedziczonych po przodkach. Przyjrzymy się wybranym przykładom wspólnot kulturowych, dla których język jest wartością centralną, decydującą o przetrwaniu wspólnoty, a także społecznościom, które porzucają autochtoniczne języki i budują tożsamość w oparciu o inne wartości.
dr hab. Hanna Makurat- Snuzik, dr hab. nauk humanistycznych z zakresu językoznawstwa, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, absolwentka filologii polskiej, filologii angielskiej, slawistyki, filologii rosyjskiej i filozofii. W swoim dorobku ma prace dotyczące języka kaszubskiego, przekładoznawstwa, badań komparatystycznych, zagadnień dydaktyki języka, dwujęzyczności i wpływów językowych. W 2011 r. z wyróżnieniem obroniła pierwszy w historii doktorat napisany w języku kaszubskim. Jest tłumaczką, autorką napisanej po kaszubsku gramatyki współczesnego języka kaszubskiego.
• godz. 17.30 Język, a warunki społeczne – podróż jako źródło transmisji międzykulturowej – spotkanie autorskie z podróżnikiem Emilem Wittem
Emil Witt podczas spotkania autorskiego, przedstawi przebieg swoich wypraw do autochtonicznych społeczności peruwiańskiej oraz brazylijskiej Amazonii, pokazując jak wygląda kontakt z ludźmi, którzy są na wstępnym etapie asymilacji do cywilizacji. Relacja filmowo – fotograficzna z odwiedzin u Yanomamów, Machiguengów, Ashaninków oraz Quechuas, będzie pełna obrazów tego, jak postęp cywilizacji wpływa bezpośrednio na życie codzienne mieszkańców puszczy oraz tego jak widać różnice międzypokoleniowe między młodymi ludźmi – zainteresowanymi coraz częstszym korzystaniem z dóbr cywilizacji, a starszymi, którzy w dużej mierze żyją tak, jak się żyło od tysięcy lat.
Spotkanie to będzie syntezą stricte reportażu podróżniczego pokazującego świat Amazonii i Andów z refleksjami na temat tego jak wygląda miejsce styku przebogatej kultury etnicznej Amazonii z dominującym na świecie postępem cywilizacji.
• godz. 19.00 Poza utartym szlakiem. Niezwykłe oblicza puszczy amazońskiej i peruwiańskich Andów – oprowadzanie kuratorskie po wystawie fotografii reportażowej Emila Witta
Autor wystawy zabierze nas w niezwykłą podróż do niezmierzonej równikowej puszczy oraz wysokich, majestatycznych Andów. Wystawa jest podsumowaniem kilku lat wypraw w poszukiwaniu miejsc nietkniętych przez cywilizację, zamieszkanych przez ludzi utrzymujących dawne, plemienne tradycje. Wyruszymy w nieznane, kierowani jedynie indiańskimi opowieściami, wskazówkami oraz własną intuicją w miejsca, gdzie legenda przeplata się z rzeczywistością, a codzienność przypomina piękny ulotny sen. Wystawa poza wrażeniami wizualnymi chce nam też przekazać, że kurcząca się powierzchnia puszczy równikowej i niknąca kultura Indiańska są skutkiem szkodliwego oblicza gwałtownego i bezwzględnego rozwoju gospodarki, nie szanującej środowiska naturalnego i jego bezbronnych mieszkańców.
• godz. 19.30 Towards the Sun – autorski koncert w wykonaniu Emila Witta / wspólne ognisko
Kulminacją wieczoru będzie muzyczna ilustracja uczuć towarzyszących długim, samotnym wyprawom w zapomniane zakątki świata, przybliżająca słuchaczom mistycyzm lasu deszczowego, oddająca majestat i chłodne piękno szlaków andyjskich ścieżek. W stylu elektroniczno – downtempowym artysta gra na etnicznych instrumentach, a tanecznej energii dodaje syntezatorowym brzmieniem.
A to jeszcze nie wszystko! Podczas koncertu nie tylko będziecie mogli cieszyć się piękną muzyką ale także czeka na Was wyjątkowe ognisko z pysznym poczęstunkiem przygotowanym specjalnie dla uczestników wydarzenia. To idealna okazja, aby połączyć wspaniałe dźwięki z kulinarnymi doznaniami i spędzić wieczór w niepowtarzalnej atmosferze.
UWAGA: Dojazd: : Autobus linii: 112. Dworzec Główny (przystanek początkowy) – Świbnieńska III 02 lub Przegalińska 02 (przystanek końcowy).

ZAPRASZAMY!
Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów
Dom Kultury / Galeria / Muzeum
ul. Turystyczna 3, Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15, wyspaskarbow.gak.gda.pl

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

17:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

21:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Gdańsk, ul. Świbnieńska 204, Przegalina

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: Gdański Archipelag Kultury – Wyspa Skarbów

Osoba kontaktowa: Taisiia Huz

Telefon: 58 323 91 15

E-mail: taisiia.huz@gak.gda.pl

WWW: https://gak.gda.pl/placowki/wyspa-skarbow/

Informacja o organizatorze:

Wyspa Skarbów Gdańskiego Archipelagu Kultury
Dom kultury/Galeria/Muzeum
„WYSPA SKARBÓW” to MIEJSCE KREATYWNEGO RELAKSU, to WOLNOŚĆ TWORZENIA w obszarze różnorodnych dziedzin sztuki.Miejsce działań artystycznych i społecznych, wrażliwe na sprawy Eko i Etno.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.