fbpx

"Jak było we młynie, jak jest i jak będzie" - pogawędka o losach dwusetletniego wiskickiego budynku

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

18:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

19:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

„Jak było we młynie, jak jest i jak będzie” -pogawędka o dwusetletnim budynku w Wiskitkach, który znają wszystkie obecne pokolenia mieszkańców naszej Gminy. Urodzeni po II wojnie światowej pamiętają jeszcze jak funkcjonował. Chcemy o tym porozmawiać.

Zapraszamy na spotkanie pt. „Jak było we młynie, jak jest i jak będzie”. Młyn wiskicki jest bowiem jedynym budynkiem (oprócz kościoła), który jednoczy pamięcią wszystkie obecne pokolenia mieszkańców całej Gminy Wiskicki. Ci najstarsi i nawet ich dzieci pamiętają jeszcze jak funkcjonował – zapach i kurz mielonej mąki, fury zboża, załadowane wozy, sąsiedzkie rozmowy pod młynem, czy samą w końcu postać młynarza. Młodsze pokolenia kojarzą opuszczoną, niszczejącą skorupę budynku z umieszczoną wysoko na elewacji datą „1821 r.” poświadczającą jego dwusetletnią historię. Najmłodsze pokolenia obserwują rozpoczętą niedawno rewitalizację, z ciekawością przyglądając się, co z tego powstanie.
Wydarzenie ma na celu połączyć te wszystkie nasze refleksje. Ania Smolińska i Justyna Sydry, dziewczyny z bogatą wiedzą historyczną na temat Wiskitek opowiedzą o historii młyna i jego wcześniejszych losach, gdyż budynek ten młynem zawsze nie był. :) Dowiemy się, czy to właśnie tam wcześniej była destylarnia, gdzie powstawały wódki o wdzięcznie brzmiących nazwach „Racjonalna”, „Sympatyczna”, „Systematyczna” i kto wpadł na ten pomysł. :) Nie zabraknie zdjęć oraz wspomnień o drugim, drewnianym młynie znajdującym się jeszcze do niedawna po przeciwległej stronie drogi.
Na spotkanie zaprosiliśmy Burmistrza Gminy Wiskitki – Rafała Miturę, aby opowiedział o tym jaka idea przyświecała Gminie przy zakupie budynku oraz jakie plany związane są z jego przyszłością. Czy będzie to miejsce, które posłuży jeszcze obecnym i następnym pokoleniom przez kolejne długie lata? O tym wszystkim porozmawiamy i wspólnie podyskutujemy.
Liczymy na Wasze zaangażowanie i podzielenie się wspomnieniami.
9 września 2023 r. o godzinie 18:00 w Wiskitkach, w budynku starej szkoły podstawowej.
Przybądźcie!

Partnerzy

Wydarzenie w cyklu:

Dziedzictwo gminy Wiskitki

Gmina Wiskitki leży na Mazowszu Zachodnim i charakteryzuje się niezwykłym bogactwem historii, przyrody, zabytków zarówno tych materialnych, archeologicznych, jak i etnograficznych. To tutaj niegdyś rosła prastara Puszcza Wiskicka, gdzie żyły wymarłe w 1627 r. tury, na które przyjeżdżali polować polscy królowie, co poświadczają źródła pisane.

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

18:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

19:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

96-315 Wiskitki, Pl, Wolności 34, stara szkoła podstawowa, przy kościele parafialnym

woj. mazowieckie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Anna Smolińska, etnografka z Wiskitek
  • Justyna Sydry, regionalistka z Wiskitek
  • Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw „Wiskitki.org”

Osoba kontaktowa: Anna Smolińska

Telefon: 504077596

E-mail: spoojka@wp.pl

WWW: https://wiskitki.org/

Informacja o organizatorze:

Anna Smolińska jest etnografką i archeolożką. Na co dzień pracuje w MAiE w Łodzi oraz jest społecznikiem w rodzinnych Wiskitkach.
Justyna Sydry jest regionalistką i społecznikiem w Wiskitkach.
Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw „Wiskitki.org” istnieje od 2009 r. i działa na rzecz inicjatyw społecznych.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.