fbpx

Inspirujące dziedzictwo Księżnej Izabeli Czartoryskiej

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

13:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Włączając się w obchody EDD w 2023 r. chcemy ukazać historię Księżnej Izabeli Czartoryskiej, której dzieje i dokonania są żywym puławskim dziedzictwem, a jej życie oraz pasje są ciągłą inspiracją dla kolejnych pokoleń w przeróżnych dziedzinach życia

Historia księżnej Izabeli Czartoryskiej, założycielki pierwszego na ziemiach polskich muzeum narodowego, to przykład dziedzictwa, które jest wiecznie żywe. W czasie, kiedy Rzeczpospolita zniknęła z map Europy, to właśnie ona wyznaczała kierunki działań dla ówczesnych i przyszłych pokoleń, które ożywiała swoimi staraniami, stając się „wodzem chwalebnego czynu”. Postać księżna Izabela inspirowała niegdyś i nadal jest natchnieniem dla przedstawicieli różnych dziedzin do podejmowania nowych przedsięwzięć. Tegoroczne obchody EDD organizowane przez Muzeum Czartoryskich w Puławach skupiają się na żywym dziedzictwie, jakim jest historia księżnej Izabeli Czartoryskiej oraz jej dokonań.

 

W niedzielę 17 września zapraszamy do wspólnego świętowania. W ogrodowej przestrzeni otaczającej Altanę Chińską (najstarszy i niedostępny na co dzień pawilon ogrodowy, w dawnym puławskim ogrodzie księżnej Izabeli) uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zobaczyć z bliska jego wnętrze, poznać jego historię, a także – co najważniejsze – doświadczyć ciągle żywych wartości pozostawionych przez „Panią na Puławach”.

 

Miejsce, do którego zapraszamy nie jest przypadkowe. Księżna Czartoryska włączyła XVII-wieczną Altanę Chińską, pozostałość po francuskim ogrodzie jej teściów, w przestrzeń urządzonego przez siebie ogrodu w stylu angielskim. Zgodnie ze zwyczajem w Altanie, która pełniła funkcję herbaciarni urządzano spotkania przy tym gorącym napoju – dyskutowano, czytano książki i recytowano wiersze, urządzano drobne gry towarzyskie oraz miło spędzano czas. Księżna Izabela Czartoryska organizowała tego typu spotkania w różnych miejscach przestrzeni ogrodowej. Niewyczerpana w swych pomysłach inspirowała swych gości do picia herbaty w przeróżnych zakątkach jej puławskiego ogrodu. Muzeum Czartoryskich w Puławach powraca do tej tradycji. Dla naszych gości otworzymy podwoje Altany Chińskiej, która będzie idealnym tłem dla przybliżenia postaci księżnej jako inspiracji ogrodniczej, ciągle żywej w np. nieodległej Końskowoli.

 

Kolejną inspiracją będzie księżna Izabela jako bohaterka książki. Zapraszamy na spotkanie z panem Krzysztofem P. Czyżewskim autorem powieści pt. „Izabela. Świat w płomieniach”. W trakcie będzie można skosztować wyjątkowych kompozycji herbat, stworzonych przez Herbaciarnię Czartoryską, dla której inspiracją była również postać „Pani na Puławach”.

 

Całość wydarzenia będzie wzbogacona przygotowaną specjalnie wystawą planszową przedstawiającą widoki dolnego ogrodu wraz z merytorycznym komentarzem. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, dla których zostanie przygotowana miedzy innymi gra terenowa inspirowana powieścią „Izabela. Świat w płomieniach”.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

13:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

inne

Lokalizacja:

Zespół Rezydencyjny Książąt Czartoryskich
ul. Czartoryskich 8
24-100 Puławy

woj. lubelskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Czartoryskich w Puławach

Osoba kontaktowa: Marcelina Lubawa, Dominika Rodzoch- Młodkowaska, Grażyna Bartnik- Szymańska

Telefon: 519687845

E-mail: edukacja@muzeumczartoryskich.pulawy.pl

WWW: https://muzeumczartoryskich.pulawy.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Czartoryskich w Puławach kontynuuje tradycje pierwszego polskiego muzeum utworzonego w Świątyni Sybilli przez Izabelę Czartoryską. Historia Puław, przestrzeń parku z zachowanymi budynkami pierwszego polskiego muzeum oraz zabytkowe wnętrza pałacowe są doskonałym tłem dla prezentacji eksponatów

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.