fbpx

Hutnicze Ślady

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

11:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

9 września 2023 r. zapraszamy do Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA na spotkanie z byłym pracownikiem Huty Metali Nieżelaznych Szopienice. Usłyszysz o historii szopienickich hut, etosie pracy i hutniczych zwyczajach.

Okres industrializacji i rewolucji przemysłowej był jednym z najważniejszych etapów w historii Górnego Śląska, który w znaczący sposób ukształtował tę ziemię i jej charakter. Od XVIII wieku istotną rolę gospodarczą odegrało wydobycie i handel rudą cynku, a później produkcja samego cynku oraz produktów z tego metalu.
Jednym z największych kombinatów hutniczych na tym obszarze znajdował się w Szopienicach. Pierwsza huta, znana jako „Wilhelmina”, powstała tam w 1834 roku. Niedługo potem powstawały kolejne huty cynku oraz walcownia cynku, która obecnie pełni funkcję Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA.
Podczas European Heritage Days (EHD) pragniemy wrócić do korzeni Górnego Śląska, ożywić dziedzictwo regionu w świadomości mieszkańców oraz przybliżyć specyfikę regionu naszym gościom. W tym celu skorzystamy z autentycznego poindustrialnego miejsca, jakim jest Walcownia, oraz z przewodnictwa byłego pracownika Huty Metali Nieżelaznych w Szopienicach.

Na zwiedzanie obowiązują zapisy poprzez formularz https://forms.gle/JJFwA5UxVQL24bW37
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc o udziale w zwiedzaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Potwierdzenie udziału w zwiedzaniu prześlemy na podany w formularzu adres e-mail.

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

11:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA
11 Listopada 50, 40-387 Katowice

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA

Osoba kontaktowa: Iga Rentel

Telefon: 885204510

E-mail: iga.rentel@muzeatechniki.pl

WWW: https://walcownia.muzeatechniki.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA jest częścią Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Muzeum jest jednym z największych obiektów muzealnych w Polsce. Muzeum prezentuje historię hutnictwa cynku na Górnym Śląsku oraz kolekcję zabytkowych silników spalinowych i motocykli amerykańskich.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.