fbpx

Historyczne dziedzictwo świętokrzyskiego hutnictwa, ołowiu i miedzi - konferencja

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W sobotę 16 września w godz. 10.00-15.00 zapraszamy do udziału w konferencji naukowej nt. „Historyczne dziedzictwo świętokrzyskiego hutnictwa, ołowiu i miedzi”, która odbędzie się w Dworze z Mirogonowic, przed wejściem na teren skansenu.

Wstęp wolny (tylko na konferencję). Serdecznie zapraszamy!

Park Etnograficzny w Tokarni jest największym skansenem w Polsce. Znajdują się tu stałe ekspozycje budownictwa wiejskiego, małomiasteczkowego i dworskiego.  Położony jest w malowniczym zakolu Czarnej Nidy, liczy aż 65 ha, z czego 20 ha to przepiękny las. Zróżnicowanie terenu skansenu pozwala prezentować zabytkowe budynki w warunkach zbliżonych do naturalnych .Założenia merytoryczne i naukowe ekspozycji opracował w 1971 r. prof. dr hab. Roman Reinfuss z Pracowni Badania Polskiej Sztuki Ludowej Instytutu Sztuki przy Polskiej Akademii Nauk. Pierwsze prace budowlane w skansenie rozpoczęto w 1976 r., natomiast uroczyste otwarcie i udostępnienie muzeum dla zwiedzających nastąpiło w 1986 r.

Plan zabudowy Parku Etnograficznego przewiduje gromadzenie i eksponowanie zabytków architektury w 6 zwartych sektorach. Są one reprezentatywne dla etnograficznych subregionów Kielecczyzny. Dla odtworzenia pełnego, wiarygodnego historycznie obrazu życia społeczności wsi i miasteczek, w skansenie prezentowane są zabytki sakralne, a także mała architektura tego typu: przydrożne krzyże, kapliczki i figury. Na podstawie badań archiwalnych i terenowych, odtworzono tu również istotne elementy dawnego środowiska przyrodniczego. Zgodnie z naukowymi ustaleniami przy poszczególnych obiektach zaaranżowane są przydomowe ogródki, a także pola uprawne. W obiektach można zobaczyć min. ekspozycje dotyczące ginących rzemiosł wiejskich : kompletne warsztaty stolarza, kowala, gonciarza, plecionkarza
i szewca. Krajobraz skansenu wzbogacają unikatowe wiatraki oraz  drewniane młyny wodne. Muzeum Wsi Kieleckiej organizuje w skansenie wiele plenerowych imprez folklorystycznych i historycznych, m. in. „Wytopki Ołowiu”, „Święto Chleba”, „Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny”.

 

Organizatorzy:

Muzeum Wsi Kieleckiej

26 -060 Chęciny, Tokarnia 303

Partner:

Towarzystwo Przyjaciół  Muzeum Wsi Kieleckiej

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

seminarium / sesja naukowa

Lokalizacja:

Muzeum Wsi Kieleckiej

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Wsi Kieleckiej

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.