fbpx

Happening - Ballady Dziadowskie

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

13:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Happening „Ballady dziadowskie” będzie odtworzeniem w przestrzeni miejskiej najbardziej typowej dla polskiej kultury kresowej XIX/XX wieku sytuacji wykonawczej z udziałem liry korbowej. Na lirze zagra Jan Malisz.

Happening „Ballady dziadowskie” odbędzie na Rynku Wielkim w Szydłowcu u bram zabytkowego kościoła pw. św. Zygmunta. Wiernym podążającym na Msze Święte będą towarzyszyły dźwięki liry korbowej oraz pieśni w wykonaniu twórcy ludowego, lirnika — Jana Malisza. Wydarzenie to próba odtworzenia sytuacji, która była typowa dla polskiej kultury kresowej XIX/XX w.

Happening odbędzie się w ramach realizacji projektu wystawienniczo-artystyczno-naukowego „Lira korbowa – instrument romantycznego mitu”, organizowanego przez muzeum we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządem Województwa Mazowieckiego”. Celem projektu jest pokazanie wyjątkowego instrumentu muzycznego, jakim jest lira korbowa i przybliżenie roli, jaką odegrał on w przestrzeni społecznej i artystycznej na ziemiach polskich w XIX i XX w. A happening to przykład żywego dziedzictwa.

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

13:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

inscenizacja / pokaz

Lokalizacja:

Szydłowiec, Rynek Wielki

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Osoba kontaktowa: Małgorzata Zając

Telefon: +48 617 17 89 w

E-mail: promocja@muzeuminstrumentow.pl

WWW: https://muzeuminstrumentow.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu mieści się w gotycko-renesansowym zamku. Posiada w swoich zbiorach największą w Polsce kolekcję ludowego instrumentarium muzycznego.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.