fbpx

Halina i koleżanki

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:30

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Spotkanie z dr Ewą Piaskowską i wspomnienie Haliny Stęślickiej oraz kilka plansz wystawy „60 na 100 Sąsiadki”, emisja filmu „5 kobiet Sejmu Śląskiego”, premiera kolorowanki dla dzieci z postaciami z wystawy.

Tegoroczne hasło EDD, które łączy wszystkie wydarzenia to; „Żywe dziedzictwo-tradycje od pokoleń”. Zatem w celu promowania lokalnego dziedzictwa niematerialnego zapraszamy pierwszego dnia Europejskich Dni Dziedzictwa, w sobotę 09.09.2023r. na godz. 10.30, do filii nr 11 MBP przy ul. Grażyńskiego 47 w Katowicach, na spotkanie z dr Ewą Piaskowską, bratanicą posłanki I kadencji Sejmu II RP, Haliny Stęślickiej (siemianowiczanki), która opowie o kobietach ze Stęślickich będących od pokoleń samodzielnymi, niezależnymi i aktywnymi postaciami. Rozmowie będą towarzyszyły wizerunki śląskich kobiet, przełomu XIX i XX wieku, zaangażowanych politycznie na Górnym Śląsku tj. część wystawy będącej własnością Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, pt. „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie. Śląska herstoria w memach Marty Frej”. Na zakończenie spotkania odbędzie się emisja filmu pt. „5 kobiet Sejmu Śląskiego” i premiera broszurki/kolorowanki dla dzieci z postaciami z wystawy. Wystawa będzie eksponowana przez cały okres EDD (a nawet dłużej) od 01.09.2023r. do 30.09.2023r. w godzinach pracy MBP.

Prelegentka:
dr Ewa Piaskowska
– nauczyciel akademicki w katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego oraz Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej, której była Rektorem w latach 1994-2005. Po przejściu na emeryturę działa społecznie. W 2017r. założyła i została prezesem Stowarzyszenia Aktywni Silesia w Katowicach, aktywizującego społecznie seniorów. Przez rok, od stycznia 2022r., pełniła funkcję społecznego doradcy prezydenta miasta Katowice ds. równego traktowania.

Współorganizator wystawy:
Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego (Instytut Korfantego).

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:30

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Katowice, filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Grażyńskiego 47

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży KORCZAK

Osoba kontaktowa: Ewa Grzegorzak-Łoposzko

Telefon: 609-875-972

E-mail: korczakkatowice@gmail.com

WWW: https://www.facebook.com/StowarzyszenieKorczak/

Informacja o organizatorze:

Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży KORCZAK od 19 lat organizuje w Katowicach dla mieszkańców a w szczególności dla rodzin z dziećmi różne konkursy; np. fotograficzny Znajdź mnie, oraz imprezy; np. Industriadę czy EDD, zawsze o charakterze edukacyjnym, rozrywkowym i rekreacyjnym.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.