fbpx

HAFT KASZUBSKI SZKOŁY ŻUKOWSKIEJ - żywe dziedzictwo

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

13:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wydarzenia pt. „HAFT KASZUBSKI SZKOŁY ŻUKOWSKIEJ – żywe dziedzictwo” odbędą się w Żukowie. Fundacja była wnioskodawcą jak chodzi o wpis hafciarstwa kaszubskiego szkoły żukowskiej na krajową listę. W tę inicjatywę włączyły się hafciarki ludowe.

Wydarzenia pt. „HAFT KASZUBSKI SZKOŁY ŻUKOWSKIEJ – żywe dziedzictwo” to element obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które w 2023 r. przebiegają pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. W Żukowie, w powiecie Kartuskim odbędą się one w dniach 9 i 10 września.

W sobotę 9 września 2023 roku, o godz. 13.00 – 15.00, dr Marian Jeliński przybliży haft kaszubski szkoły żukowskiej podczas zwiedzania, które rozpocznie się przy wiacie na stacji dworca Żukowo Wschodnie, przy ulicy Dworcowej. W okolicy znajduje się parking.

W niedzielę 10 września 2023 roku w godz. 10.00 – 15.00 w Żukowie przy ul. Armii Krajowej 17/24 zapraszamy na spotkanie z hafciarką Bernadetą oraz jej opowieść o hafciarstwie kaszubskim szkoły żukowskiej/Zukowo school of the Kashubian embroidery.

W 2015 roku hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej (Kaszëbsczé wësziwanié żukòwsczégò sztélu) zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Fundacja Skansenu Pszczelarskiego w Żukowie była wnioskodawcą, a w inicjatywę włączyły się hafciarki ludowe. 13 lipca br. decyzją ministra na powyższą listę ponownie trafiło hafciarstwo kaszubskie, a wśród jego odmian wymieniono m.in. żukowską. Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa (NID) przedstawiono drugą listę planowanych działań. Pierwszy pięcioletni okres minął, a Fundacja złożyła w NID sprawozdanie z realizacji planu oraz przygotowała dalsze propozycje działań związanych z ochroną hafciarstwa kaszubskiego szkoły żukowskiej. Celem tego planu było wzmacnianie przekazywania wiedzy o hafciarstwie kolejnym pokoleniom. Istotne jest to, że haftowane bluzki oraz fartuszki noszą np. przedstawicielki kaszubskich zespołów pieśni i tańca. Funkcjonowanie tych zespołów wymaga stałego dopływu nowych haftowanych bluzek oraz fartuszków. Warto dodać, że w 2018 roku dwie żukowskie hafciarki były z haftami na wystawie w siedzibie UNESCO w Paryżu i od 2016 roku czynione są starania o jego wpis na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Przez pewien czas do Żukowa na wystawy trafiały hafty kaszubskie szkoły żukowskiej z Kanady.

Galeria

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

13:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Spotkanie z hafciarką Bernadetą w Żukowie, ul. Armii Krajowej 17/24 planujemy na 10.09.23r. (niedziela), a powie ona o hafciarstwie kaszubskim szkoły żukowskiej, 09.09.23r. (sobota) dr Marian przybliży ten problem rozpoczynając zwiedzanie od wiaty na dworcu Żukowo Wschodnie przy ul. Dworcowej.

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: Fundacja Skansenu Pszczelarskiego

Osoba kontaktowa: Marian Jeliński

Telefon: 58 6859863

E-mail: jelinski3@tlen.pl

Informacja o organizatorze:

Fundacja była wnioskodawcą jak chodzi o wpis hafciarstwa kaszubskiego szkoły żukowskiej na krajową listę. W tę inicjatywę włączyły się hafciarki ludowe. Jednym z celów statutowych Fundacji jest wspieranie rozwoju języka regionalnego i przez dłuższy czas współpracowała ona z Kaszubami w Kanadzie.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.