fbpx

Gra miejska - Park im. Marszalka Rydza Śmigłego

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Gra miejska – Park im. Marszalka Rydza Śmigłego

16.09.2017, godz. 12:00zbiórka przy Muzeum Ziemi

W Warszawie wśród powojennego dziedzictwa architektonicznego i urbanistycznego powiązanego z krajobrazem zdecydowanie wyróżnia się park Rydza Śmigłego. Ambitne założenie mające połączyć miasto z rzeką w malowniczy sposób wykorzystuje najsilniejszą dominantę krajobrazową miasta czyli Skarpę Warszawską. Osiowe założenie parkowe powstałe w 1955 roku rozciąga się od alei Na Skarpie, aż po bulwar Flotylli Wiślanej, meandrując pomiędzy architekturą różnych epok i styli- W bliskim otoczeniu parku znajdują się zarówno przedwojenne kamienice; powstała w 20-leciu międzywojennym „Kolonia Profesorska”; powojenne osiedla czy współczesne apartamentowce. W obrębie Parku znajduje się także modernistyczny pawilon Syreni Śpiew, którym Tu było, tu stało zajmuje się od dawna. Powiązane są z parkiem także inne tereny zielone rozciągające się wzdłuż ulic Książęcej i Myśliwieckiej. Monumentalne założenie dopełnione jest charakterystyczną małą architekturą oraz pomnikami tworzącymi całościową kompozycję urbanistyczną.

 

Dzięki aktywnej formie gry miejskiej uczestnicy dobrze poznają całą przestrzeń parku oraz jego powiązania przestrzenno-funkcjonalne, odkryją nowe miejsca i historie z nimi związane. Dowiedzą się jak park zmienił się na przestrzeni lat i dlaczego warto chronić założenia urbanistyczne. Nagrodą główną w grze miejskiej będzie komplet map wydanych przez Tu było, tu stało.

 

Autorzy projektu gry miejskiej: Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki, założycielka projektu Tu było, tu stało), Marta Baranowska, Filip Makowiecki, Krzysztof Olszak i Zuzanna Glińska

 

Społeczne Archiwum Warszawy – SAW

W trakcie przygotowywań do gry miejskiej, a także podczas samego wydarzenia będziemy po raz kolejny publicznie zbierać archiwalne zdjęcia warszawiaków – tym razem skupimy się na rejonie Powiśla i Solca, a także samego parku Rydza Śmigłego.

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Park im. Marszalka Rydza Śmigłego przy Muzeum Ziemi

woj. mazowieckie

Organizatorzy

Nazwa:

  • inicjatywa Tu było, tu stało
  • Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej MASŁAW

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.