fbpx

Gminne tradycje od pokoleń

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

18:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

„Gminne tradycje od pokoleń” to spotkanie, na które zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Wiskitki. Chcemy wspólnie powspominać i poopowiadać, zwłaszcza tym najmłodszym uczestnikom, których tradycji jeszcze przestrzegamy, a których już nie.

„Gminne tradycje od pokoleń” to otwarta pogawędka, która będzie moderowana przez miejscową etnografkę Annę Smolińską, a która skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców gminy Wiskitki. Zapraszamy seniorów i seniorki, członkinie i członków lokalnych KGW, dzieci i młodzież, regionalistów i wszystkich zainteresowanych, aby porozmawiać o naszym gminnym dziedzictwie, tym żywym. Powspominamy sobie, jak to było kiedyś i jak to jest teraz. Poruszymy kwestie rocznej obrzędowości religijnej i rodzinnej. Spróbujemy powspominać, jak kiedyś wyglądały wesela, chrzciny, ale także i pogrzeby. Jaki był, a może jeszcze jeszcze jest, zasób wiedzy związany z tradycjami? Czy są przekazywane dalszym pokoleniom? Czy czerpiemy jeszcze z tych tradycji? Porozmawiamy o dziedzictwie zaczerpniętym od naszych babć i prababć, jak umiejętność robienia palm wielkanocnych, wieńców dożynkowych, czy znajomość ziół, a nawet przepisów kulinarnych. Spróbujemy także pośpiewać charakterystyczne dla tych okolic przyśpiewki, a poprowadzą nas w tym niezastąpione członkinie KGW „Miodowianki” z Miedniewic. Zobaczymy czy ktoś z nas jeszcze pamięta jakieś teksty, kiedyś tak bardzo nieodłączne dla kultury tradycyjnej. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie 10 września o godzinie 18:00 do budynku dawnej szkoły podstawowej, przy kościele w Wiskitkach (Pl. Wolności 34).

Partnerzy

Wydarzenie w cyklu:

Dziedzictwo gminy Wiskitki

Gmina Wiskitki leży na Mazowszu Zachodnim i charakteryzuje się niezwykłym bogactwem historii, przyrody, zabytków zarówno tych materialnych, archeologicznych, jak i etnograficznych. To tutaj niegdyś rosła prastara Puszcza Wiskicka, gdzie żyły wymarłe w 1627 r. tury, na które przyjeżdżali polować polscy królowie, co poświadczają źródła pisane.

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

18:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

gawęda / opowieść

Lokalizacja:

96-315 Wiskitki, budynek dawnej szkoły podstawowej, Pl. Wolności 34

woj. mazowieckie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Kuźnia Inicjatyw „Wiskitki.org”
  • Anna Smolińska, etnografka
  • Justyna Sydry, regionalistka

Osoba kontaktowa: Anna Smolińska

Telefon: +48504077596

E-mail: spoojka@wp.pl

WWW: https://wiskitki.org/

Informacja o organizatorze:

Kuźnia Inicjatyw „Wiskitki.org” to stowarzyszenie istniejące od 2009 r., które tworzy lokalne inicjatywy społeczne.
Anna Solińska jest etnografką i archeolożką Pracuje w MAiE w Łodzi, a mieszka i działa społecznie w rodzinnych Wiskitkach.
Justyna Sydry jest regionalistką w rodzinnych Wiskitkach.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.