fbpx

Gliwice - połączeni dziedzictwem. Spacery śladami narodów w granicach miasta.

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

10:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy na niezwykłe spacery pt. Gliwice – połączeni dziedzictwem. W 2. turach (start o 10.00 i o 15.00) przejdziemy śladami narodów i mniejszości narodowych, które zaznaczyły się
w historii Gliwic, zostawiając w mieście świadectwa swej kultury.

Krajobraz kulturowy ukształtowany w Gliwicach przez Czechów, Niemców, Żydów, Ślązaków, Polaków, Ormian, Kresowian, Romów, Szywołdzian, a obecnie także Ukraińców i inne narodowości jest naszym wspólnotowym odniesieniem. Niepowtarzalnym dziedzictwem różnych narodów w granicach jednego miasta.
Chcemy przekonać uczestników spaceru do idei wielokulturowości jako wartościowego „społecznego kleju”. Gliwice, jako jedno z wielu śląskich miast o przerwanej tożsamości, powinno nieustannie i wielostronnie pokazywać swoją przeszłość, dzielić się odmiennymi doświadczeniami różnych nacji, abyśmy mogli czerpać z tego dobrą energię do budowania współczesnych wielokulturowych mostów i połączeń.
W trakcie spacerów specjalnie dla nas będą stały otworem gliwickie zabytki na co dzień niedostępne dla zwiedzających, m.in. kościół ormiański, Hala Modeli GZUT, cmentarz żydowski Na Piasku.

Proponujemy trzy godziny edukacji historycznej i kulturowej.
Trzy godziny oglądania mało znanych miejsc lub znanych, ale z innej perspektywy.
Trzy godziny ruchu na świeżym powietrzu, sensacyjnych opowieści, wzruszeń i – mamy nadzieję – zaskakujących i pozostających długo w pamięci informacji i dobrych emocji. Przewidujemy odpoczynkowe przerwy w marszu, zadbamy o Państwa nawodnienie i poziom cukru. Spacer będzie wymagał kondycji fizycznej (ok. 7 km), dlatego – jeśli chcecie Państwo zabrać dzieci, to proponujemy nosidełka lub wózki, a jeżeli zwierzaki, to kwestia długiej marszruty powinna być kryterium do odpowiedzialnego przemyślenia.
W razie niepogody odbędą się prelekcje stacjonarne. Poinformujemy zarejestrowanych uczestników o zmianie planów i miejscu prezentacji na bieżąco.
Dla spacerowiczów przygotujemy gazeto-mapy z opisami, pamiątkowe certyfikaty oraz drobne upominki i przekąski.
Zbiórki o godzinie 9.45 i 14.45 na ulicy Mikołowskiej przy posągu Nepomucena. Link do zapisów znajdzie się w wydarzeniu na fb około 15 sierpnia.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

10:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Gliwice. Start – ul. Mikołowska, meta – ulica Dworcowa róg Wyszyńskiego
Dzielnice – Śródmieście, Baildona, Zatorze, Politechnika,

woj. śląskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego
  • MyGliwice
  • Centrum Inicjatyw Społecznych
  • Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
  • Urban Lab Gliwice
  • Politechnika Śląska, Wydział Architektury

Osoba kontaktowa: Małgorzata Tkacz-Janik

Telefon: 609677874

E-mail: m.tkaczjanik@instytutkorfantego.pl

WWW: https://instytutkorfantego.pl/

Informacja o organizatorze:

Instytut jest wojewódzką samorządową instytucją kultury. Do zadań Instytutu należy m.in. prowadzenie prac badawczych, projektowych, tworzenie innowacyjnych programów animacji społeczno-kulturowej, edukacja kulturowa, organizowanie kultury i ochrona dziedzictwa w regionie.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.