Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – Zapomniane Sacrum? – Żuławy Wiślane
Data rozpoczęcia:
18 września 2016
niedziela
18 września 2016 (niedziela), godz. 12.00
Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów”
wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola
w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
zapraszają na wernisaż wystawy czasowej
Zapomniane Sacrum? – Żuławy Wiślane
Wystawa czasowa „Zapomniane Sacrum? – Żuławy Wiślane” to ekspozycja poświęcona roli sacrum na terenie Żuław Wiślanych. Tematem przewodnim wystawy będą świątynie oraz cmentarze mennonickie, które są nośnikami wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią. Są one jednym z elementów żuławskiego krajobrazu jak i wielonarodowej mozaiki kulturowej tworzącej niegdyś teren delty Wisły.
Kilkanaście czarnobiałych fotografii opatrzonych ciekawymi opisami pozwoli nam odkryć urzekające miejsca kultu religijnego. Opuszczone i zaniedbane nekropolie menonickie, dzięki staraniom lokalnych entuzjastów na nowo zaczęły odkrywać swoje tajemnice. Podczas wernisażu przedstawimy problematykę ich ochrony, dewastacji oraz funkcjonowania w przestrzeni społeczno – kulturowej Żuław. Odkryjemy nagrobną symbolikę oraz ważne treści, które można odczytać na nagrobnych stelach.
„Osiągnąłem spokój. Wiele obowiązków mnie obciążało,
Jezus pomógł mi w tej walce zwyciężyć, Nie pozwolił mi upaść,
prowadzi mnie do swojej światłości…”
(frag. Napisu na awersie steli ewangelickiej w Sobieszewie)
Otwarcie wystawy skłoni do zadania wielu pytań na temat stanu i kondycji tych miejsc. Jak przebiegają działania rewitalizacji mennonickich nekropoli? Jak dążyć do przywrócenia rangi ważności tych miejsc i w końcu, jaki obrać kurs, by tego cennego dziedzictwa nie utracić…
Na Państwa pytania postarają się odpowiedzieć zaproszeni goście:
Aleksandra Paprot – etnolog i kulturoznawca, doktorantka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się problematyką kreowania współczesnych tożsamości regionalnych i lokalnych oraz polityką regionalną, kulturalną i dziedzictwem kulturowym na Żuławach. Prowadziła także badania naukowe dotyczące cmentarza mennonickiego w Stogach. Brała udział w akcjach porządkowania cmentarzy w Mirowie i Tujsku. Jest wiceprezeską Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”.
Marta Koperska – Kośmicka – dr inż. architekt, absolwentka Wydziału Architektury na Politechnice Gdańskiej. Badania terenowe prowadziła na Żuławach na temat architektury wernakularnej Pomorza, ludowego budownictwa drewnianego, dziedzictwa kulturowego wsi i przemian wiejskiego krajobrazu kulturowego.
Spotkanie poprowadzi Paweł Jarczewski – absolwent Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2007 r. odpowiedzialny za historyczno–edukacyjną sferę działań „Wyspy Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury. Kustosz Izby Pamięci Wincentego Pola, jedynej placówki muzealnej na Wyspie Sobieszewskiej. Kurator wystaw czasowych poświęconych delcie Wisły, życiu i twórczości patrona muzeum oraz historii Wyspy.
Dołącz do wydarzenia na FB
www.facebook.com/events/1630135250631088/
Wernisaż: 17 września 2016 (sobota) godz. 12:00
Ekspozycja wystawy: 18.09.2016 – 31.12.2016
pon.-pt. godz. 10:00 – 20:00
weekendy (wrzesień) godz. 11:00 – 14:00
Wstęp wolny
Data rozpoczęcia:
18 września 2016
niedziela
Kategorie wydarzenia:
Organizator
Nazwa: Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów” Dom Kultury / Galeria / Muzeum