Galicyjskie Sacrum w Muzeum Etnograficznym - część II
Data rozpoczęcia:
18 września 2016
niedziela
Kolejne działanie zaplanowane na 18 września 2016 r. to otwarcie wystawy fotografii Barbary Tondos i Jerzego Tura ”Zabytki na karpackich bezdrożach”. Prezentowane fotografie to część bogatego zbioru negatywów i odbitek fotograficznych wykonanych w trakcie wieloletnich prac inwentaryzatorskich i konserwatorskich prowadzonych przez Barbarę Tondos i Jerzego Tura na terenie Podkarpacia. Plansze pokazują architekturę cerkiewną z racji zainteresowań oraz pracy autorów. W programie wydarzeń towarzyszących przewidziano wykład Andrzeja Żygadło (zajmującego się dokumentacją i konserwacją zabytków, historią sztuki, ikonografią zabytków Podkarpacia) pt. „Świątynia na nowo odkryta. Prezentacja wyników badań prowadzonych w ramach obozów inwentaryzacyjno-badawczych przy cerkwi w Leżachowie”. Koncert pieśni religijnych w wykonaniu Julii Doszny z towarzyszącym jej lutnistą Antonim Pilchem zakończy program „Galicyjskie Sacrum”. Artystka specjalizuje się w wykonywaniu łemkowskich utworów inspirowanych muzyką ludową i liturgiczną. Utwory znajdujące się na jej ostatniej płycie pt. „Kolbergowskie pejzaże znad Sanu”, pochodzą ze spuścizny Oscara Kolberga.
18.09.2016
godz. 12:00 Udostępnienie kolekcji wotów (ekspozycja stała )
Udostępnienie wystawy fotografii Barbary Tondos i Jerzego Tura pt. „Zabytki na karpackich bezdrożach”, spotkanie z Katarzyną Tur-Marciszuk
godz. 13:00 Projekcja filmu „Wota Europy”-Muzeum Kresów w Lubaczowie
godz. 14:00 Wykład pt. „Świątynia na nowo odkryta. Prezentacja wyników badań prowadzonych w ramach obozów inwentaryzacyjno-badawczych przy cerkwi w Leżachowie”
mgr Andrzej Żygadło
godz. 16:00 Koncert pieśni religijnych w wykonaniu Julii Doszny z towarzyszącym jej lutnistą Antonim Pilchem
Data rozpoczęcia:
18 września 2016
niedziela
Kategorie wydarzenia:
Organizator
Nazwa: Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie