fbpx

FESTYN JESIENNY - SKANSEN WOLSZTYN

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

14:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

21:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

FESTYN JESIENNY – SKANSEN WOLSZTYN. Wystawy rękodzieła, malarstwa i płodów rolnych. Regionalne kulinaria prezentowane przez Koła Gospodyń Wiejskich Ziemi Wolsztyńskiej. Stoisko promocyjne zabytkowej Parowozowni Wolsztyn, retro pociągi na Festyn

Tradycyjny FESTYN JESIENNY – SKANSEN WOLSZTYN. Wystawy rękodzieła, malarstwa i płodów rolnych. Regionalne kulinaria prezentowane przez Koła Gospodyń Wiejskich Ziemi Wolsztyńskiej. Stoisko promocyjne zabytkowej Parowozowni Wolsztyn, retro pociągi na Festyn z parowozem, kolejka PECNA dla najmłodszych, bezpłatna dystrybucja katalogu zbiorów „HISTORIA PARĄ NAPISANA-OSTATNIA TAKA PAROWOZOWNIA” (projekt dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla Dziedzictwa).
Występy artystyczne: Kapela Koźlarska „KOTOWIACY” oraz projekt wokalny „TU I TERAZ” w wykonaniu absolwentów studia wokalnego Wolsztyńskiego Domu Kultury.
Festyn odbywa się na terenie zabytkowego Skansenu Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski, usytuowanym na zachodnim brzegu Jeziora Wolsztyńskiego. Do zwiedzania udostępniono chaty z izbami mieszkalnymi, pomieszczeniami gospodarczymi i warsztatami rzemieślniczymi. Przy zagrodach są domowe ogródki i pola uprawne, nie brak też elementów małej architektury. Bardzo ciekawa jest pochodząca z Reklinka, z połowy XIX wieku, zagroda średniozamożnego chłopa, w której pod jednym dachem krytym trzciną i słomą umieszczone są chałupa, stodoła i chlew z wozownią. Karczma z Nowego Solca ma metrykę niemal 300-letnią (1706), ale jeszcze starszy, bowiem pochodzący z 1603 roku jest – górujący nad skansenem – wiatrak koźlak. Wszystkie obiekty umieszczone w skansenie, zajmującym powierzchnię 3,5 ha, usytuowano tak, by były zgodne z topografią dawnej wsi. Ich uzupełnieniem jest kopia kapliczki św. Jadwigi ze wsi Łupice.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

14:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

21:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

ul. Bohaterów Bielnika 26 64-200 Wolsztyn

woj. wielkopolskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Wolsztyński Dom Kultury
  • Muzeum Regionalne w Wolsztynie

Osoba kontaktowa: Magdalena Łuszczyńska

Telefon: +48502651189

E-mail: kontakt@tikalamo.pl

WWW: https://domkulturywolsztyn.pl/

Informacja o organizatorze:

Wolsztyński Dom Kultury działa od 1973 r. Obejmuje działalnością teren miasta i gminy Wolsztyn. WDK jest organizatorem i współorganizatorem szeregu imprez. Do najważniejszych należą: Dni Ziemi Wolsztyńskiej, Festiwal Organowy, Festyn Jesienny, Kolędowe Spotkania Chórów i Zespołów Wokalnych

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.