fbpx

Festyn etnograficzny „Podlaskie Ziołami Pachnące”

Data rozpoczęcia:

10 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W dniu 10 września 2017 roku w godzinach 11.00-16.00 w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej odbędzie się plenerowy festyn etnograficzny pn. „Podlaskie Ziołami Pachnące”. Jest to cykliczna impreza muzealna ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród turystów z Polski i za granicy, popularyzująca znaczenie i zastosowanie ziół, które do dziś dnia stanowią  nieodłączny element wiejskiego krajobrazu. Zarówno dzikorosnące, jak i te z przydomowych ogrodów były wykorzystywane przez mieszkańców wsi w kuchni, w zabiegach leczniczych i higienicznych. Powszechnie używano ich również w obrzędowości religijnej oraz w praktykach magicznych. Nie dziwi zatem fakt, że zioła pozostają ważnym elementem wystroju wiejskich domów.

Tego dnia, poza przybliżaniem tematyki związanej z zastosowaniem ziół w tradycyjnej kulturze ludowej, zaprezentowane zostaną tradycje pszczelarskie. 

W ramach imprezy odbędzie się także przegląd zespołów folklorystycznych z województwa podlaskiego. Celem przeglądu jest popularyzacja lokalnej kultury ludowej, prezentacja zespołów folklorystycznych oraz ukazanie folkloru muzycznego regionu. Wyłonione zespoły, kapele i soliści będą typowani do udziału w wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądach folklorystycznych (m.in. do reprezentowania Podlasia na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą.)

Na festynie nie zabraknie także kiermaszu z rękodziełem ludowym i specjałów kuchni Podlaskiej.

PODLASKIE MUZEUM KULTURY LUDOWEJ
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
ul. Leśna 7, 16-010 Wasilków
(przy szosie w kierunku Augustowa)
sekretariat: 85 74 36 082
fax: 85 653 72 27
e-mail: pmkl@skansen.bialystok.pl

Data rozpoczęcia:

10 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

festyn / biesiada

Lokalizacja:

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

woj. podlaskie

Organizator

Nazwa: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.