fbpx

Festiwal Otwarte Ogrody w uzdrowisku Konstancin-Jeziorna - DZIEŃ II (15.09.2024)

Data rozpoczęcia:

14 września 2024

sobota

Data zakończenia:

15 września 2024

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Na terenie prywatnych ogrodów odbywają się wydarzenia prezentujące działalność, hobby i zainteresowania naszych mieszkańców: wystawy malarstwa, prac artystycznych, zdjęć historycznych, spotkania z pisarzami i poetami, koncerty, warsztaty dla dzieci.

 

II DZIEŃ Festiwal Otwarte Ogrody w uzdrowisku Konstancin-Jeziorna: Niedziel 15 września 2024r.

 

 

10.00–18.00 (3)

Stefana Żeromskiego 4, Konstancin-Jeziorna, Willa Świt – dom Stefana Żeromskiego

 

W imieniu Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego i w porozumieniu z Polskim PEN Clubem zapraszamy do odwiedzenia domu Stefana Żeromskiego, w którym pisarz spędził ostatnie lata życia. To willa powstała w 1920 r., nawiązująca do podmiejskich rezydencji włoskich, jest dwukondygnacyjnym budynkiem o prostej bryle z dostawioną od frontu parterową werandą i tarasem. Będzie można zobaczyć: gabinet pisarza z biurkiem, przy którym pracował; rodzinne pamiątki; fotografie; obrazy jego córki Moniki i rysunki żony Anny. Zobaczymy, jak mieszkał wielki pisarz i jego bliscy, a także ogród, w którym wypoczywał. Towarzystwo wystąpiło do Marszałka Sejmu RP p. Szymona Hołowni z wnioskiem o ustanowienie 2025 roku Rokiem Stefana Żeromskiego w związku z rocznicą 100-lecia śmierci pisarza i 100-lecia założonego przez niego polskiego oddziału PEN Clubu, którego był prezesem. Cieszymy się, że 24 lipca 2024 r. Sejm RP podjął uchwałę i ustanowił 2025 r. Rokiem Stefana Żeromskiego.

 

 

10.00–18.00 (10)

Szpitalna 14, Konstancin-Jeziorna (Skolimów) Muzealny ogród Villi La Fleur

 

W ogrodzie otaczającym muzealne budynki Villa La Fleur oraz Villa Granke prezentujemy prace znakomitych twórców związanych z Paryżem, m.in. Bolesława Biegasa, Xawerego Dunikowskiego, Jana Lamberta-Ruckiego oraz braci Jana i Joela Martelów. Ozdobą ogrodu rzeźb jest ikoniczna rzeźba „Małej czternastoletniej tancerki” Edgara Degasa. Zapraszamy na oprowadzania kuratorskie po ogrodzie muzealnym, które odbędą się w sobotę i niedzielę (14 i 15 września) o godz. 11.00 i 14.00. Dla uczestników festiwalu wstęp do ogrodu muzealnego jest bezpłatny. Muzeum Villa La Fleur będzie czynne w godzinach 10.00–18.00. Wstęp płatny.

 

 

11.00–15.00 (23)

Lipowa 9, Bielawa, Ogród otwarty dla zwierząt

 

Tematem przewodnim spaceru po ogrodzie będą zapylacze, czyli owady i inne zwierzęta, dzięki którym następuje zapylenie roślin. Dowiemy się, jak rośliny wabią do siebie oraz jak zwierzęta

przystosowały się do tej czynności.

 

 

11.00–15.00 (25)

Cieciszew 11, Cieciszew; Tęczowa Pasieka – atrakcje dla dzieci

 

Prawdziwie wiejski ogród zaprasza na spotkanie z przygodą w krainie pszczół i zwierząt domowych. Ciekawostką będzie możliwość zobaczenia matki pszczelej w ulu pokazowym, a dla odważnych pokazowe miodobranie. Będziemy odpowiadać na pytania z dziedziny życia pszczół, właściwości miodu i produktów pszczelich. Dla smakoszy możliwość degustacji różnych gatunków miodu. Wspólnie z gospodarstwem Sery Cieciszewskie zapraszamy do degustacji serów i produktów mlecznych, podczas której opowiemy o tajnikach ich tradycyjnej domowej produkcji. Dla dzieci atrakcją będzie realny kontakt ze zwierzętami gospodarstwa rolnego – cielakami, kozami i kurami – oraz przejażdżki konne z instruktorem.

 

 

11.00–16.00 (14)

Kościelna 4, Konstancin-Jeziorna ( Skolimów); Ogród ukrytych bajek – warsztaty rodzinne

 

Malarskie warsztaty rodzinne, podczas których rodzice i dzieci namalują obraz, inspirując się bajkami i otaczającym ogrodem, oraz umieszczą w nich wycinane ze wzorów postaci z bajek.

Dla najmłodszych przygotowane będą patyki, drewniane krążki i kolorowanki. Będziemy używać farb akwarelowych i akrylowych (uwaga! można się pobrudzić). Poznamy też sposoby na pozyskanie papieru oraz materiałów z recyklingu. Wydarzenie w „Ogrodzie ukrytych bajek” poprowadzi rodzinna ekipa – Jolanta i Zuzanna Łaba z braćmi i przyjaciółmi studentami. Zuzanna Łaba jest studentką pedagogiki z elementami kultury, doświadczoną w realizacji projektów teatralnych i zajęć plastycznych. Jolanta Łaba prowadzi zajęcia artystyczne w ramach klubu Art_Club_Jorlandia.

 

 

11.00–17.00 (18)

Miriama Przesmyckiego 29, Konstancin-Jeziorna (Chylice Letnisko)

 

Droga do Santiago de Compostela – pokaz zdjęć

 

Muszle małża przegrzebka stały się symbolem Drogi do Santiago de Compostela, która znalazła się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pokażemy nie tylko muszle, świadectwa ukończenia drogi i obfitą literaturę, ale przede wszystkim zdjęcia z tak zwanej Drogi Królewskiej wiodącej z Francji przez północną Hiszpanię do Santiago. Autorem zdjęć robionych w 2007 r. jest Marek Aureliusz Kamiński, historyk, który pielgrzymkę do Santiago odbył czterokrotnie: Drogą Królewską zwaną też Francuską w 2007 r., Camino Norte w 2015 r., Camino Portugese w 2022 r. i Camino Primitivo 2024 r. Po projekcji autor odpowie zainteresowanym na pytania dotyczące pielgrzymki.

 

Biały szlak. Podróż przez świat porcelany

 

Wystawa porcelanowych amfor i wazonów z kolekcji własnej. Eksponaty pochodzą z manufaktur angielskich, niemieckich, holenderskich, francuskich i innych. Europejskie warsztaty ceramiczne produkowały tak zwane garnitury składające się z naczyń o różnych kształtach, lecz identycznej dekoracji. Między innymi były to amfory i wazony. Na wystawie można podziwiać ornamentykę zabytkowych amfor z różnych krajów europejskich.

 

 

11.00–17.00 (17)

Miriama Przesmyckiego 25, Konstancin-Jeziorna (Chylice Letnisko); Ogród jest w nas: wystawy, koncert, gra dla dzieci

 

Serdecznie zapraszamy na wielowątkową wystawę i koncert jazzowy do naszego ogrodu. W wystawie udział biorą: Katarzyna Wilk – ceramika „Z życia i z bajki wzięte”, Grzegorz Wolny – fotograficzna wystawa multimedialna, Joanna Sękowska-Rutka – malarstwo olejne. Młode pokolenie zaprasza do „Siostrzanego Zakątka” i na przegląd prac plastycznych.

  • 12.00 Gra terenowa „Baśnio-Twórcy” dla dzieci w wieku 5–10 lat pod opieką Joanny Możdżonek.
  • 16.00 Koncert jazzowy w ogrodzie i wyjątkowe spotkanie z zespołem w składzie: Maciej Ścibor – wokal, Sławek Błaszczak – gitara, Tomasz Straszyński – pianino, Tomasz Rupiewicz – bas, Władek Janicki – saksofon oraz Vik – perkusja.

Oprócz tych wszystkich atrakcji będzie można również pospacerować z filiżanką herbaty po leśnym ogrodzie i odpocząć w hamaku.

 

 

11.00–17.00 (2)

Wilanowska 37, Konstancin-Jeziorna (os. Grapa ), Willa AVE; Wystawa fotografii podróżnika oraz spotkanie z pisarzem

 

Willa AVE jest zabytkowym modernistycznym budynkiem z elementami dekoracji secesyjnej zaprojektowanym przez Jana Heuricha Mł. i wybudowanym w 1903 r. W jej wnętrzach i w ogrodzie zaprezentowane zostaną wystawy fotograficzne autorstwa Andrzeja Krzyżanowskiego, historyka, podróżnika i fotografa, zatytułowane „Australia po raz 15” oraz „Projekt

Adaś VI”. W godz. 14.00–15.30 spotkanie z Witoldem Horwathem, autorem powieści, m.in. „Dziewczyna z Konstancina” i „Lisica”, oraz scenariusza filmu „Ekstradycja”.

 

 

12.00–17.00 (9)

Józefa Ignacego Kraszewskiego 1, Konstancin-Jeziorna, Willa Poranek

 

Willa Poranek powstała ok. 1910 r. jako jeden z pierwszych pensjonatów w letnisku Konstancin. Po II wojnie światowej zdewastowana. Wpisana do rejestru zabytków w 2008 r. Obecnie odrestaurowana. Wystawa rzeźby „Trzy wymiary zachwytu po 2004 roku”

Villa Poranek oraz Galeria Fijewski zapraszają na wystawę „Trzy wymiary zachwytu po 2004 r.”. Przełomowy rok wejścia Polski do struktur unijnych to nie tylko wielkie otwarcie na wolny rynek, ale również zniesienie symbolicznych granic. Wystawa jest

próbą pokazania najwybitniejszych artystów młodego pokolenia, rzeźbiarzy, którzy jeszcze za życia osiągnęli międzynarodową rozpoznawalność, a ich artystyczny komentarz znalazł już

uznanie wśród kolekcjonerów na wielu rynkach. Jakub Fijewski – kurator wystawy – zaprosił do tego projektu Jerzego Kędziorę, Monikę Osiecką, Dariusza Madejskiego oraz Michała Jackowskiego. Będzie można obejrzeć wiszące prace balansujące na linach, prace odlane z brązu, aluminium i wykute w szlachetnych marmurach. Każdy z artystów dotyka ważnych w kontekście integracji europejskiej tematów relacji międzyludzkich i samego piękna płynącego z zachwytu i inspiracji człowieczeństwem.

O godz. 14.00 zaplanowano oprowadzanie kuratorskie z Jakubem Fijewskim oraz spotkanie z artystami.

 

 

12.00–18.00 (21)

Romualda Traugutta 6, Konstancin-Jeziorna (Skolimów Północny)Wystawa ceramiki artystycznej

Prezentacja ceramiki artystycznej Elizy Polańskiej oraz poczęstunek herbatą serwowaną we własnoręcznie zrobionym serwisie. Artystka swoją przygodę z ceramiką rozpoczęła 9 lat temu, kiedy po raz pierwszy dotknęła gliny: „Uwielbiam tworzyć rzeźby, lampy, misy i co tylko podpowie mi serce, praca z gliną odrywa mnie od codzienności” – podkreśla Eliza Polańska, która podczas wystawy opowie o procesie twórczym oraz technologii tworzenia ceramiki.

 

 

13.00–17.00 (13)

Oborska 18A, Konstancin-Jeziorna (Skolimów) Piotr Hertel – wewnętrzne pejzaże – wystawa prac artysty

Wystawa malarstwa, prac graficznych, fotograficznych, tkanych i w innych technikach. O twórczości artysty opowie jego siostra Anna Maga – historyczka sztuki i autorka wystawy.

Wystawie towarzyszy prezentacja książek o Konstancinie i jego mieszkańcach autorstwa Józefa Hertla – ojca.

 

 

13.00–17.00 (6)

Józefa Piłsudskiego 50, Konstancin-Jeziorna, willa Maria; Ogród historyczny

W ogrodzie willi Maria redaktorzy portalu historycznego zaprezentują wystawę przybliżającą historię papierni w Jeziornie. Pierwsze wzmianki o produkcji papieru nad rzeką Jeziorką sięgają XVIII w. Na papierze z Królewskiej Fabryki Papieru została zapisana Konstytucja 3 Maja z 1791 r. W XX w. trwał największy rozwój fabryki i kolejno jej stopniowy upadek. Oprócz archiwalnych zdjęć i materiałów zaprezentowane zostaną pamiątki związane z papiernią. Wydarzeniu towarzyszyć będą: wystawa fotografii sentymentalnej „Wyprawa do czasu” przedstawiająca zdjęcia ogrodu w Chylicach autorstwa Janusza Kulczyka w interpretacji Urszuli Kubicz-Fik oraz wystawa o cegielniach powiatu piaseczyńskiego „Ulepieni z historii” przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich „Rajskie Jabłuszka” w Stefanówce.

Portal OkoliceKonstancina.pl współtworzą: Bartek Biedrzycki, Paweł Komosa, Witold Rawski i Adam Zyszczyk.

 

 

15.00–17.30 (24)

Diamentowa 8, Czarnów; Ogród Bajkowych Klocków MuBaBaO

 

Zapraszamy serdecznie na wyjątkową imprezę w Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Uczestnicy będą mieli możliwość wysłuchania pięknych bajek z nowej serii wydawniczej „Bajkowy Świat”

oraz niepowtarzalną okazję zapoznania się z klockami MuBaBaO. Te innowacyjne klocki zostały stworzone jako narzędzia pedagogiki nielinearnej MuBaBaO, która doskonale dopasowuje się do wyzwań edukacji przyszłości. W programie znajdą się:

Klocki Sensoryczne – Bajkostwory, Klocki Narracyjne – Drewniaki, Klocki Myślenia Kreatywnego, Klocki Myślenia Mechanicznego, Klocki Myślenia Robotycznego.

Każdy z rodzajów klocków został zaprojektowany tak, aby stymulować różnorodne aspekty rozwoju dzieci i młodzieży, angażując je w kreatywną i edukacyjną zabawę. Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji do zanurzenia się w świat bajek i odkrywania nowych możliwości nauki poprzez zabawę.

 

16.30 (12)

Jaworowska 12, Konstancin-Jeziorna (Królewska Góra) Jesienne Haiku. Koncert na trzy żywioły

Koncert plenerowy, podczas którego za pomocą instrumentów, głosu i tańca (trzech muzycznych „żywiołów”) oddamy jesienny nastrój: wdzięczność za obfitość minionego lata, delikatność

wchodzącej w spoczynek przyrody, tajemnice dalekich mgieł.

Wystąpią: Izabela Zalewska-Kantek – misy kryształowe i instrumenty pierwotne, Kamila Olesińska – taniec, Milajah – śpiew. Koncertowi będzie towarzyszyła wystawa tkanin barwionych roślinami i batików autorstwa Izabeli Zalewskiej-Kantek  (Theia Boim), która łączy wiedzę i doświadczenie architektki krajobrazu z miłością do naturalnych tkanin. Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków, swoje prace pokazywała na ponad 40 wystawach. Milajah to pieśniarka, laureatka wielu festiwali, projektów artystycznych i etniczno-jazzowych. Kamila Olesińska jest tancerką, choreografką i instruktorką tańca w najstarszej szkole flamenco w Polsce – Studio Flamenco w Warszawie. Występuje na scenach zagranicznych i polskich, łącząc w swojej twórczości polską muzykę ludową i flamenco.

 

 

Festiwal Otwarte Ogrody w Uzdrowisku Konstancin-Jeziorna jest współfinansowany przez gminę Konstancin-Jeziorna.

Galeria

Data rozpoczęcia:

14 września 2024

sobota

Data zakończenia:

15 września 2024

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Teren gminy Konstancin-Jeziorna.

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego

Osoba kontaktowa: Hanna Szaflik

Telefon: 601207200

E-mail: hanna@szaflik.pl

WWW: https://milosnicykonstancina.pl

Informacja o organizatorze:

Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego zostało założone w 1988 r. Jest najstarszym stowarzyszeniem w Konstancinie-Jeziornie. Podczas 35 lat działalności niestrudzenie pracuje na rzecz utrzymania uzdrowiskowego charakteru miasta, oraz dba o zabytki.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.