Festiwal Otwarte Ogrody
Data rozpoczęcia:
7 września 2019
sobota
10:00
Data zakończenia:
8 września 2019
niedziela
18:00
7 i 8 września zapraszamy na XII Festiwal Otwarte Ogrody!
Podczas trwania Festiwalu, tj. w dniach 9 i 10 września, przy głównej alei w Parku Zdrojowym będzie znajdował się punkt informacyjny, otwarty w godzinach 10.00-16.00.
sobota | 7 września
godz. 10.00 – 16.00
ul. Szpitalna 14, Skolimów, Villa La Fleur
Ogród pejzaży z cyklu Mistrzowie École de Paris
Pierwsza wystawa retrospektywna Josepha Pressmane’a, żydowskiego malarza urodzonego w Beresteczku, to znakomita okazja, by rozsmakować się w tętniących życiem pejzażach Francji. Pressman studiował w Warszawie i Lwowie, a większość swojego życia artystycznego spędził we Francji. Na jego twórczość składały się przede wszystkim pejzaże oraz intymne studia portretowe, w których widoczne są dalekie echa podróży do Palestyny oraz malarstwa Paula Cézanne’a czy Paula Gaguina. Ekspresyjne kompozycje o precyzyjnym rysunku i bogatej, wyrazistej kolorystyce znajdowały uznanie w oczach wielu współczesnych malarzowi admiratorów sztuki, w tym polskiego marszanda Leopolda Zborowskiego oraz brytyjskiego aktora i reżysera – Charliego Chaplina i niemieckiego kolekcjonera Emila Georga Bührlego.
Dla niepełnosprawnych dostępna najniższa kondygnacja muzeum.
godz. 10.00 – 16.30
ul. Wilanowska 37, Grapa, willa Ave
Ogród malarsko-fotograficzny
Wystawa Edyty Babik, malarki i scenografa współpracującego z TV i przy filmach fabularnych, obrazów z cyklu ”Ulotne”, w którym ukazuje sensualny świat natury i kobiecych wrażeń, w którym dotyk i zmysły sięgają po to, co niematerialne i nieuchwytne, a kolory i kształty nie są jedynie zabawą formalną” i które „są próbą wniknięcia w głąb emocji, w świat uczuć i ludzkich więzi z tajemnicą istnienia. Artystka odwołuje się do zapomnianych już wartości platońskiej triady – prawdy, dobra i piękna.”
Ponadto w ogrodzie nowe fotografie Andrzeja Krzyżanowskiego, tym razem z podróży przez Niemcy i Francję do średniowiecznego miasteczka i zamku Montresor we Francji, należącego nieprzerwanie do polskiej rodziny od XIX wieku oraz 3 część cyklu portretu dziecięcego „Projekt Adaś” – wszystko to w ogrodzie i wnętrzu modernistycznej willi projektu Jana Heuricha z 1904 r. w której można gościć i oglądać ją z oprowadzaniem i komentarzem autorskim właściciela willi i autora zdjęć oraz jego współpracowników Agaty Pijarczyk i Agaty Bartłoszewskiej, rodzinnie od pokoleń związanych w Konstancinem i okolicami, znających lokalną historię wielu jego willi i unikalnych miejsc naszej gminy.
Dla zainteresowanych, będzie można otrzymać wybrane fotogramy z poprzednich wystaw Andrzeja Krzyżanowskiego, z podpisem autora, płacąc po 5 zł./szt. na lokalne schronisko dla zwierząt. Zdjęcia m.in. z Australii, Peru, Chełmna, Rzymu, Konstancina, Lwowa.
godz. 11.00 – 13.00
ul. Oborska 4, Skolimów, Przedszkole BiMBO
Ogród tkacki
Warsztaty tkackie W świecie wątku i osnowy dla dzieci w wieku 5+ poprowadzi w zacisznym ogrodzie przedszkola BiMBO Marta Wieremiejuk – Łęcka, plastyczka, absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu, prowadząca cykliczne warsztaty z tkactwa artystycznego dla dzieci i dorosłych pod tytułem „Tkanie.Spotkanie”. Dzieci dowiedzą się, jak powstaje tkanina i własnoręcznie wytkają zakładkę do książki. Podczas zajęć stworzą także piękną gwiazdę, przeplatając kolorowe włóczki między rozstawionymi w ogrodzie palikami. Warsztatom będzie towarzyszyła wystawa prac artystki i jej uczniów. Organizatorzy proszą o punktualne przybycie.
godz. 11.00 – 16.00
ul. Chylicka 19, Chylice
Ogród młyński nad Jeziorką
Obecni właściciele młyna, rodzina Kordów, będąca w posiadaniu młyna od prawie 100 lat, zaprasza do zapoznania się z jego ciekawym wnętrzem oraz historią. Stary Młyn to jeden z najstarszych obiektów na terenie Skolimowa, pochodzi z około 1780 roku. Był kolejno własnością rodzin Reglów, Masnych, Sudyków, wreszcie Kordów. Kiedy młyn przestał pełnić swoją funkcję, zaadaptowano go na gościniec i karczmę. Wnętrza dawnego młyna odzwierciedlają klimat osiemnastowiecznego dworku. Zachowała się więźba dachowa, mury oraz komin. Właściciele pokażą dawne zachowane sprzęty, opowiadzą fascynujące historie związane z Młynem, jego mieszkańcami i sąsiadami, w tym o legendarnym napadzie rabunkowym i późniejszej sprzedaży młyna po okazyjnej cenie, utarczkach wojennych, zarządzie komisarycznym, dokwaterowywaniu lokatorów w PRL-u i odzyskaniu młyna w wolnej Polsce. Oprowadzaniu będzie towarzyszyć wystawa prezentująca historię młyna.
godz. 11.00 -17.00
ul. Przesmyckiego 25, Chylice Letnisko
Ogród artystyczny Sztuka w Zielonej Galerii
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania położonego wśród malowniczych sosen założenia ogrodowego w stylu angielskim. Zgromadzona została tu imponująca kolekcja, bylin, roślin wodnych, róż i innych krzewów i drzew ozdobnych. Autorka ogrodu, Joanna Sękowska-Rutka chętnie dzieli się ogrodniczą pasją i doświadczeniem.
W zielonych wnętrzach ogrodu zaprezentowana zostanie różnorodna pod względem techniki i tematyki wystawa. Będzie można podziwiać grafiki, akwarele, tkaniny unikatowe, malarstwo olejne, prace inspirowane sztuką japońską i miniaturowe ikonki. Artyści, którzy biorą udział w wystawie to: Ela Waga, Dominika Piętkowska, Gabriela Przytuła i Joanna Sękowska–Rutka. Wystawę wzbogacą prace plastyczne młodego pokolenia artystów: Marianny i Jerzego Krajewskich.
W scenerii letniego ogrodu gospodarze zapraszają tradycyjnie na filiżankę herbaty i domowe wypieki wzbogacone ziołami i lokalnymi jadalnymi kwiatami. Proszę zarezerwować sobie czas na beztroskie chwile w hamaku, na leżaku i oglądanie wystawy z perspektywy trawnika.
Na dzieci czeka domek na drzewie i złote rybki w części ogrodu wodnego.
godz. 12:15 – 14:00
Centrum Szkolenia Psów Luna, Długa 53, Konstancin Jeziorna
Psiogród czyli o psa wychowaniu
12:15 – pokaz psiego posłuszeństwa i sztuczek
13:00 – porady dotyczące szkolenia i wychowania psa oraz prezentacja ćwiczeń: przywołanie, luźna smycz oraz prawidłowa zabawa i oddawanie zabawki
Natalia Ciemińska z Psiogrodu opiera wychowanie i szkolenie psów na zrozumieniu potrzeb psa i wspólnej radości z pracy. Najważniejsza jest pozytywna relacja, jaka tworzy się między opiekunem i psem, dzięki wspólnej zabawie i ćwiczeniom. Prywatnie jest przewodnikiem dwóch odmiennych ras border collie Furii oraz beagle Donki.
godz. 13.00 – 14.30
KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15, Konstancin-Jeziorna
Ogród fotografii analogowej
W trakcie spotkania Fotografowanie zabytkowymi aparatami można będzie poznać podstawowe typy kamer używanych w XX w., sprawdzić, jak leżą w dłoni i zobaczyć, czy ręczne ustawianie ostrości jest trudne. Można będzie się też dowiedzieć, jakie problemy występują w wiekowych aparatach, jak sobie z nimi radzić i jak dbać o stary sprzęt. Omówiona zostanie kwestia zastosowania różnych typów kamer, do różnych zadań fotograficznych. Można przyjść z własnym aparatem, w celu omówienia powyższych zagadnień. Jednym z celów spotkania jest zainteresowanie mieszkańców Konstancina, uprawianiem fotografii analogowej.
Na pokaz zaprasza Tomasz Myśluk – fotograf ludzkich emocji, instruktor fotografii, propagator technik historycznych, kolekcjoner i fan sprzętu fotograficznego z lat 70′. Chęć udziału w spotkaniu, można będzie zgłosić na Facebook’owej stronie PhotobyMysluk.pl
godz. 13.00 – 14.30
Park Zdrojowy, okolice Amfiteatru
Ogród harcerski
Krąg Instruktorski ZHP Konstancin-Jeziorna zaprasza do ogrodu harcerskiego. Na każdego będą czekały przygody w specjalnie zbudowanym obozie. A tam odbywać się będą:
• pokazy pionierki
• rozstawianie namiotów
• budowanie pryczy, ławek, szaf, totemów, stołów
• piłowanie, kopanie, wbijanie gwoździ, wiązanie lin i węzłów
• gra terenowa zapoznająca uczestników z technikami i ciekawostkami harcerskimi
• zabawy, piosenki i pląsy dla najmłodszych, trochę starszych i nastolatków
• mnóstwo innych harcerskich i zuchowych zabaw i atrakcji.
Dla dorosłych będzie okazja do harcerskich wspomnień z młodych lat. Goście poznają też działające w Konstancinie gromady zuchowe i drużyny harcerskie wraz z ich prowadzącymi. Zaprezentowane zostaną plany powołania nowych drużyn w naszym mieście. Mile widziane całe rodziny, każdy będzie się dobrze bawił.
godz. 13.30-18.00
ul. Oborska 18a, Skolimów
Ogród fotograficzny willi konstancińskich
W ogrodzie Anny i Pawła Magów, dawniej – własności Anny i Józefa Hertlów, rodziców Anny Magi odbędzie się wystawa fotograficznej zatytułowana: Czy znajdziesz te wille, czy je rozpoznasz? stworzona z czarno-białych zdjęć z końca lat 70. XX wieku, wykonanych przez Annę Magę, w jej czasach studenckich. Wystawa może być pretekstem do dalszych spacerów po Konstancinie „szlakiem architektury Konstancina”. Niektóre fotografie pokazują wille już nie istniejące lub dziś bardzo zniszczone, a wtedy jeszcze w stosunkowo dobrym stanie. Ponadto gospodarze nawiążą do wcześniejszych mieszkańców domu przy ulicy Oborskiej 18a – Józefa Hertla, w postaci prezentacji jego publikacji, związanych z historią Konstancina, a także mamy i brata Anny Magi – Anny Hertel i Piotra Hertla – artystów malarzy, pokazując kilka przykładów ich prac.
niedziela | 8 września
godz. 11.00 – 15.00
ul. Wilanowska 37, Grapa, willa Ave
Ogród malarsko-fotograficzny
Wystawa Edyty Babik, malarki i scenografa współpracującego z TV i przy filmach fabularnych, obrazów z cyklu ”Ulotne”, w którym ukazuje sensualny świat natury i kobiecych wrażeń, w którym dotyk i zmysły sięgają po to, co niematerialne i nieuchwytne, a kolory i kształty nie są jedynie zabawą formalną” i które „są próbą wniknięcia w głąb emocji, w świat uczuć i ludzkich więzi z tajemnicą istnienia. Artystka odwołuje się do zapomnianych już wartości platońskiej triady – prawdy, dobra i piękna.”
Ponadto w ogrodzie nowe fotografie Andrzeja Krzyżanowskiego, tym razem z podróży przez Niemcy i Francję do średniowiecznego miasteczka i zamku Montresor we Francji, należącego nieprzerwanie do polskiej rodziny od XIX wieku oraz 3 część cyklu portretu dziecięcego „Projekt Adaś” – wszystko to w ogrodzie i wnętrzu modernistycznej willi projektu Jana Heuricha z 1904 r. w której można gościć i oglądać ją z oprowadzaniem i komentarzem autorskim właściciela willi i autora zdjęć oraz jego współpracowników Agaty Pijarczyk i Agaty Bartłoszewskiej, rodzinnie od pokoleń związanych w Konstancinem i okolicami, znających lokalną historię wielu jego willi i unikalnych miejsc naszej gminy.
Dla zainteresowanych, będzie można otrzymać wybrane fotogramy z poprzednich wystaw Andrzeja Krzyżanowskiego, z podpisem autora, płacąc po 5 zł./szt. na lokalne schronisko dla zwierząt. Zdjęcia m.in. z Australii, Peru, Chełmna, Rzymu, Konstancina, Lwowa.
godz. 11.00 – 16.00
ul. Chylicka 19, Chylice
Ogród młyński nad Jeziorką
Obecni właściciele młyna, rodzina Kordów, będąca w posiadaniu młyna od prawie 100 lat, zaprasza do zapoznania się z jego ciekawym wnętrzem oraz historią. Stary Młyn to jeden z najstarszych obiektów na terenie Skolimowa, pochodzi z około 1780 roku. Był kolejno własnością rodzin Reglów, Masnych, Sudyków, wreszcie Kordów. Kiedy młyn przestał pełnić swoją funkcję, zaadaptowano go na gościniec i karczmę. Wnętrza dawnego młyna odzwierciedlają klimat osiemnastowiecznego dworku. Zachowała się więźba dachowa, mury oraz komin. Właściciele pokażą dawne zachowane sprzęty, opowiedzą fascynujące historie związane z Młynem, jego mieszkańcami i sąsiadami, w tym o legendarnym napadzie rabunkowym i późniejszej sprzedaży młyna po okazyjnej cenie, utarczkach wojennych, zarządzie komisarycznym, dokwaterowywaniu lokatorów w PRL-u i odzyskaniu młyna w wolnej Polsce. Oprowadzaniu będzie towarzyszyć wystawa prezentująca historię młyna.
godz. 11.00 – 17.00
ul. Przesmyckiego 25, Chylice Letnisko
Ogród artystyczny Sztuka w Zielonej Galerii
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania położonego wśród malowniczych sosen założenia ogrodowego w stylu angielskim. Zgromadzona została tu imponująca kolekcja, bylin, pnączy, roślin wodnych, róż i innych krzewów i drzew ozdobnych. Autorka ogrodu, Joanna Sękowska-Rutka chętnie dzieli się ogrodniczą pasją i doświadczeniem.
W zielonych wnętrzach ogrodu zaprezentowana zostanie różnorodna pod względem techniki i tematyki wystawa. Podziwiać będzie można: malarstwo akwarelowe, malarstwo olejne, grafiki, suche pastele i ilustracje. Wystawę wzbogaci również biżuteria artystyczna i ikony. Artyści, którzy biorą udział w wystawie to: Wiesława Nastały – Płaskocińska, Katarzyna Żółtek, Uta Kowal – Terlikowska, Bartosz Bremer i Joanna Sękowska –Rutka.
W scenerii letniego ogrodu gospodarze ogrodu zapraszają tradycyjnie na filiżankę herbaty i domowe wypieki wzbogacone ziołami i lokalnymi jadalnymi kwiatami. Proszę zarezerwować sobie czas na beztroskie chwile w hamaku, na leżaku i oglądanie wystawy z perspektywy trawnika.
Na dzieci czeka domek na drzewie i złote rybki w części ogrodu wodnego.
godz. 11.00 – 18.00
ul. Kołobrzeska 54, Skolimów, dwór Prekera
Ogród historyczny U Prekera
Wystawa przedstawiająca historię najstarszego dworu skolimowskiego, którego pierwsze dokumenty pochodzą z 1753 r., kiedy dwór należał do Wielkopolskich. W kolejnych latach zmieniali się dzierżawcy i właściciele. W pierwszej połowie XIX wieku od Potulickich zakupił wieś Skolimów Erazm Preker. Kontynuując tradycję dworu polskiego obecny właściciel zbudował w tym miejscu swój dom rodzinny, a jego powstanie ilustruje wyborem zdjęć. Zaprasza na spacer po parku, gdzie znajduje się drzewo-pomnik przyrody będący świadkiem dawnych wydarzeń.
godz. 11.00 – 18.00
ul. Kołobrzeska 54, Skolimów, dwór Prekera
Ogród słów
Wystawa Izabeli Górnickiej zatytułowana 18 słów jest projektem autorskim, spotkaniem osób z różnych zakątków świata, które z różnych przyczyn zdecydowały się… uczyć języka polskiego. Każda z nich prezentuje swoje ulubione polskie słowo, a dobór słów jest tyleż ciekawy, co niekiedy zaskakujący. Indywidualne historia zgłębiania naszego arcytrudnego języka pozwalają poznać bohaterów fotografii, którzy pojawią się także na wystawie. Autorka fotografii, lektorka, dziennikarka, autorka książek i warsztatów poetyckich próbuje przybliżyć do siebie mieszkańców Konstancina oraz mieszkających w nim obcokrajowców, namawia do otwartości na innych i dostrzegania wartości w odmienności kultur, zachowań i obyczajów.
godz. 11.00 – 18.00
ul. Kołobrzeska 54, Skolimów, dwór Prekera
Ogród fotograficzny Madagaskar odkryty
Fotograf amator, obieżyświat i chirurg w jednym, dr Krzysztof Górnicki, od lat odwiedza różne zakątki kuli ziemskiej, przemierza kolejne kontynenty w dążeniu do odkrycia świata dla samego siebie, dociera do miejsc, gdzie przed wiekami rozkwitały potężne ośrodki, kształtujące dziedzictwo naszego globu i pustkowia, które rzadko widują człowieka. W czasie licznych podróży wykonał bez statywu i wybierania odpowiedniej pory dnia kilkanaście tysięcy zdjęć, które opisał i umieścił w albumach. W tym roku prezentuje wycinek swojego reporterskiego dorobku z niedawno odbytej podróży na Madagaskar, a zainteresowanym chętnie opowie o jej szczegółach.
godz. 11.00 – 18.00
ul. Długa 61, Skolimów, House of Vezden
Ogród grafik
Grafiki Anity Graboś są miłe dla oka, wręcz dekoracyjne. Ale to także pułapka! Dekoracyjność to widok z planu odległego, wystarczy zbliżyć się i skupić na szczegółach, by odkryć, że zwykła kolejka jedzie w podróż bez początku i końca w towarzystwie anioła i tylko grupka gapiów jeszcze do niej nie wsiadła, że znak nieskończoności wypełniają ludzkie istoty, że zmienia się on w jakąś kosmiczna karuzelę, taniec życia i śmierci. Zwodnicza jest prostota jej sztuki. Autorka wikła nas w artystyczną i intelektualną intrygę wykorzystując proste środki wyrazu. Ale nie dajmy się zwieść. Jej prace to artystyczna pułapka pełna sprzeczności i zaskakujących przesłań. Artystka perfekcyjnie wykorzystuje w doborze środków naiwność dziecka, czy nieporadność twórców samorodnych, do prezentacji tematów najważniejszych: naszej tożsamości, miejsca na ziemi, przemijania, życia i śmierci. Robi to w zadziwiająco lekki sposób, bez egzaltacji unikając jak ognia patosu.
godz. 13.30-18.00
ul. Oborska 18a, Skolimów
Ogród fotograficzny willi konstancińskich
W ogrodzie Anny i Pawła Magów, dawniej – własności Anny i Józefa Hertlów, rodziców Anny Magi odbędzie się wystawa fotograficznej zatytułowana: Czy znajdziesz te wille, czy je rozpoznasz? stworzona z czarno-białych zdjęć z końca lat 70. XX wieku, wykonanych przez Annę Magę, w jej czasach studenckich. Wystawa może być pretekstem do dalszych spacerów po Konstancinie „szlakiem architektury Konstancina”. Niektóre fotografie pokazują wille już nie istniejące lub dziś bardzo zniszczone, a wtedy jeszcze w stosunkowo dobrym stanie. Ponadto gospodarze nawiążą do wcześniejszych mieszkańców domu przy ulicy Oborskiej 18a – Józefa Hertla, w postaci prezentacji jego publikacji, związanych z historią Konstancina, a także mamy i brata Anny Magi – Anny Hertel i Piotra Hertla – artystów malarzy, pokazując kilka przykładów ich prac.
godz. 14.00 – 15.00
ul. Kołobrzeska 54, Skolimów, dwór Prekera
Ogród muzyczny
Natalia Gendis, licealistka, całe dotychczasowe życie spędziła w podróży. Urodziła się w Malezji, potem zamieszkała w Indonezji, następnie Kenii, Nigerii, a teraz mieszka w Polsce. Jest pół Greczynką, pół Polką, uczennicą szkoły amerykańskiej w Konstancinie-Jeziornej. Śpiewa od dziecka, gra także na pianinie oraz gitarze. Od niedawna pisze własne piosenki i organizuje wydarzenia muzyczne w swojej szkole. Gustuje w różnych stylach. Podczas Festiwalu w jej repertuarze znajdą się m.in. Crevices, Purple plague, Love is a trend, Meant to be? Spoiler.
godz. 14.00 – 18.00
ul. Leśna 49, Konstancin-Jeziorna
Ogród fotograficzny Magia w ciemni
Podczas wizyty w pracowni fotograficznej, będzie można zobaczyć wyposażenie do wywoływania negatywów i powiększeń, dowiedzieć się ciekawych rzeczy o klasycznej technice srebrowej, oraz obejrzeć analogowe zdjęcia. Będzie też możliwość własnoręcznego naświetlenia odbitki pod powiększalnikiem i wywołania jej w procesie chemicznym (dla osób od 15 roku życia). Jednym z celów spotkania jest zainteresowanie mieszkańców Konstancina, uprawianiem fotografii w jej klasycznej, czarno – białej formie. Do ciemni zaprasza Tomasz Myśluk – fotograf ludzkich emocji, instruktor fotografii, propagator technik historycznych, kolekcjoner i fan sprzętu fotograficznego z lat 70′.
Odwiedzający będą wpuszczani co 20 min. (o 14.00, 14.20, 14.40, 15.00, itd.). Informacje o aktualnej dostępności ciemni i ew. rezerwacje dla grup, można sprawdzić na Facebook’owej stronie PhotobyMysluk.pl
Tagi:
Data rozpoczęcia:
7 września 2019
sobota
10:00
Data zakończenia:
8 września 2019
niedziela
18:00
Kategorie wydarzenia:
Organizatorzy
Nazwa:
- Festiwal Otwarte Ogrody
- Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna
- Klub Inicjatyw Obywatelskich
Osoba kontaktowa: Izabela Górnicka-Zdziech
Telefon: 22 484 23 00
E-mail: izabelazdziech@gmail.com
Informacja o organizatorze:
Festiwal Otwarte Ogrody w Uzdrowisku Konstancin-Jeziorna jest finansowany przez Gminę Konstancin-Jeziorna.