fbpx

Festiwal Otwarte Mieszkania - Warszawy

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W tym roku zdecydowaliśmy się na ukazanie mieszkań, domów, przestrzeni zabytkowych, które są mieszanką kultur i ukazują różnorodność wszelkiego rodzaju i pokazują Warszawę oraz okoliczne miejscowości jako miejsca tolerancyjne i bogate w kulturę.

Festiwal Otwarte Mieszkania („FOM”) 2022 – Różnorodna Warszawa- jest kontynuacją projektu Mieszkania XX wieku, zrealizowanego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2012 przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Warszawie, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Interdyscyplinarne Koło Naukowe Ochrony Zabytków (MISH UW), Festiwalu Otwarte Mieszkania 2013 – Mieszkania Sztuki, Festiwalu Otwarte Mieszkania 2014 – Domy i mieszkania architektów, Festiwalu Otwarte Mieszkania 2015 – Tożsamość dzielnic. Ludzie i miejsca oraz Festiwalu Otwarte Mieszkania 2016 – Warszawa Filmowa, Festiwal Otwarte Mieszkania 2017 – Warszawa w nowym domu Festiwal Otwarte Mieszkania 2018 – Warszawa Socrealistyczna oraz Festiwalu Otwarte Mieszkania 2019 – Mieszkania na Skarpie, Festiwal Otwarte Mieszkania 2020 – Modernizmy – przedwojenny, powojenny, Festiwal Otwarte Mieszkania 2022 – Smaki Dziedzictwa.
Celem Festiwalu, który jest realizowany od 10 lat, głównie dzięki wsparciu miasta stołecznego Warszawy, jest ukazywanie niezwykłych przestrzeni, często zagrożonych zniszczeniem (np. pracownie artystyczne). Podczas zwiedzania czy to prywatnych mieszkań, domów czy budynków użyteczności publicznej bądź innej interesującej przestrzeni uczestnicy mają możliwość rozmów z właścicielami/przewodnikami, którzy opowiadają o danym miejscu i oprowadzają po zakamarkach na co dzień zamkniętych przestrzeni.
W tym roku zdecydowaliśmy się na ukazanie mieszkań, domów, przestrzeni zabytkowych, które są mieszanką kultur i ukazują różnorodność wszelkiego rodzaju i pokazują Warszawę oraz okoliczne miejscowości jako miejsca tolerancyjne i bogate w kulturę. Pokażemy różne religie, różnorodność klas społecznych bogate Śródmieście oraz robotniczą Wolę, ukazać różnice w mieszkaniach rodzin różnych wyznań. Stwarza to doskonałą możliwość pokazania na terenie Warszawy nie tylko dobrej zabytkowej architektury, lecz także ukazania dziedzictwa niematerialnego, tj. różnorodnej i bogatej w tradycje, kulturę tolerancji w Warszawie.
Tegoroczna edycja tematycznie wynika z chęci wpasowania się w tematykę Europejskich Dni Dziedzictwa – POŁĄCZENI DZIEDZICTWEM. Chcemy pokazać, że wspólna historia i zachowane zabytki – nasze dziedzictwo łączy ludzi o różnych wiarach, poglądach i statusie społecznym. To dzięki tej niezwykłej mieszance Warszawa jest miejscem tolerancyjnym.

Galeria

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Organizator

Nazwa: Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami

Osoba kontaktowa: Dorota Gołębiewska

Telefon: 604 392 049

E-mail: dorotaanna.golebiewska@gmail.com

Informacja o organizatorze:

Oddział Warszawski TOnZ od 1976 r. popularyzuje i chroni zabytki na terenie Warszawy oraz Mazowsza

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.