fbpx

Fabryka Pełna Historii

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

17:00

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

19:15

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wyjątkowa lekcja historii z przemysłowej przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego, Dąbrowy Górniczej i fabryki obrabiarek Defum w połączeniu z prezentacją projektu nowego centrum miasta – Fabryki Pełnej Życia.

W dawnej fabryce obrabiarek Defum, w samym centrum Dąbrowy Górniczej, tworzymy niepowtarzalną przestrzeń, która łączy przemysłowe tradycje regionu ze współczesnymi oczekiwaniami mieszkańców. Robimy to z poszanowaniem historycznego dziedzictwa. Wydarzenie będzie połączeniem zwiedzania Punktu Widokowego w Fabryce wraz z halami byłej fabryki Defum, możliwością zapoznania się z historią tego miejsca i dąbrowskiego przemysłu poprzez ekspozycję zdjęć wielkoformatowych i artefaktów oraz spotkaniem z byłymi pracownikami fabryki Defum, a także oglądaniem filmu, w którym to pracownicy wspominać będą fabrykę. Zwieńczeniem dnia będzie organizacja specjalnego koncertu dla uczestników wydarzenia.

Oprócz wymienionych atrakcji planujemy w Punkcie Widokowym wyeksponować oryginalną tokarkę produkcji spółki Zieleniewski-Fitzner-Gamper z lat 30. XX wieku i odsłonić na elewacji budynku ZREMBU mural autorstwa Pawła Ryżko.

Harmonogram – Fabryka Pełna Historii, sobota, 17 września:
– godz. 17.00-17.30 – Wycieczki po halach byłej fabryki DEFUM
Wspólnie z Muzeum Miejskim Sztygarka zapraszamy na wycieczkę po opuszczonych halach byłej fabryki DEFUM, obecnie Fabryki Pełnej Życia. Podczas wycieczki nie tylko zobaczymy przestrzenie, w których kiedyś prężnie działał przemysł ale też poznamy ich historię, zobaczymy fabryczne rekwizyty i sprzęty oraz usłyszymy sporo anegdot związanych z codziennym życiem zakładu.
Prowadzący: Arkadiusz Rybak, Dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka”
Start: Przy budynku Warsztatu
Prowadzący: Wojciech Czyżewski, Prezes Fabryki Pełnej Życia Sp. z o.o.
Start: Punkt Widokowy

godz. 17.30-17.45 – Pokaz filmu „Defum: fabryka pełna wspomnień”
Fascynująca historia dąbrowskiej fabryki opowiedziana wspomnieniami byłych pracowników. Realia przemysłowego Defum odżywają w nostalgicznych opowieściach ludzi związanych z zakładem produkującym obrabiarki.
Film opowiada historię jednego z bardziej zaawansowanych zakładów, którego produkty technologiczne w postaci wysoce zaawansowanych jak na ówczesny czas sprzętów były bardzo pożądane na świecie. Defum dysponowało najbardziej utalentowanymi w swoich dziedzinach fachowcami, którzy potrafili opracować, zaprojektować i stworzyć urządzenia, które do dziś z powodzeniem pracują w wielu miejscach na świecie (między innymi w siłach militarnych USA, przedsiębiorstwach niemieckich, japońskich, rosyjskich a nawet australijskich). W filmie osoby zarządzające działami w firmie opowiadają o procesach, które sprawiły, że Defum w dobie głębokiego PRL-u było jedną z bardziej pożądanych firm technologicznych. Pytaniem pozostaje dlaczego Defum zostało zlikwidowane o czym nasi rozmówcy również zdecydowali się opowiedzieć.

– godz. 17.45-18.30 – Dyskusja: Połączeni Dziedzictwem – jak różne pokolenia widzą Fabrykę Pełną Życia
Nawiązując do tegorocznego hasła europejskich dni dziedzictwa, chcielibyśmy zaprosić mieszkańców Dąbrowy Górniczej na rozmowę o przeszłości i przyszłości Fabryki Pełnej Życia. Będziemy rozmawiać o tym, czym dla różnych pokoleń i grup społecznych jest postindustrialna przestrzeń w centrum Dąbrowy Górniczej. Na ile ważna dla nich jest historia tego miejsca i jaką rolę Fabryka ma pełnić w przyszłości. Do udziału zaprosiliśmy byłych pracowników fabryki obrabiarek Defum, która tu kiedyś działała, historyków, społeczników oraz młodych twórców, którzy dzisiaj współtworzą nowe centrum Dąbrowy Górniczej. Wspólnie zastanowimy się, na ile dziedzictwo związane z Fabryką może nas łączyć, jak powinniśmy je chronić oraz co możemy wspólnie zrobić dla tego miejsca.
Goście: Dawid Bochenek (Festiwal Empatii), Arkadiusz Rybak (Muzeum Miejskie „Sztygarka”), Agnieszka Jasińska (Projekt Marka), Wiesław Gęborski (ostatni dyrektor fabryki Defum)
Prowadzący: Wojciech Czyżewski (Fabryka Pełna Życia Sp. z o.o.)

– godz. 18.30-19.15 – Koncert Basi Dratwińskiej
Basia Dratwińska, wokalistka, autorka muzyki i polskich tekstów. We współpracy z zaprzyjaźnionym producentem Nikodemem Sikorskim, stworzyła autorski materiał na debiutancką płytę „Naprawdę”, której premiera odbyła się w lutym 2020 r. w ramach LOTOS Jazz Festival 22. Bielskiej Zadymki Jazzowej. Muzyka Basi to mix rhythm and bluesa, popu i funku, w obrębie których to gatunków przeplatają się brzmienia elektroniczne, zarówno współczesne, jak i vintage’owe, inspirowane latami 70′ i 80′. Koncerty łączą w sobie energiczne show, opowiedziane w języku polskim, pełne groove’u i radości.
Twórczość artystki docenili redaktorzy rozgłośni radiowych w całej Polsce, a debiutanckie utwory grane są na antenach: Polskiego Radio, Chillizet, Radia 357, Meloradia, Radia Jazzkultura, Radia Opole, Radia Łódź, Radia Lublin i innych.

Wydarzenia towarzyszące:
– Plenerowa wystawa historyczna:
Na wystawie ustawionej na placu głównym Fabryki Pełnej Życia będzie można zobaczyć obrazki z życia fabryki DEFUM, pokazujące historię tego miejsca. Wystawa przygotowana przez Muzeum Miejskie „Sztygarka”.

– Mural Pawła Ryżko:
Specjalnie na zaproszenie Fabryki Pełnej Życia do Dąbrowy Górniczej przyjedzie uznany artysta streetartowy Paweł Ryżko i wykona mural, nawiązujący swoją tematyką do historii tego miejsca.
Paweł Ryżko (1984 r.), absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Przez 5 lat współpracował z grupą Twożywo. Jest autorem okładki albumu Franka Zappy „Hammersmith Odeon” wydanego z okazji 70. rocznicy urodzin artysty. W roku 2012 otrzymał stypendium ministra kultury „Młoda Polska”. Jego twórczość opiera się głównie na plakacie, typografii, muralu i szablonie, stylistycznie nawiązując do tradycji konstruktywizmu. Prace Pawła Ryżko były pokazywane w ramach wielu wystaw zbiorowych i nagradzane na konkursach graficznych.

Projekt Europejskich Dni Dziedzictwa w Fabryce Pełnej Życia powstał we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną i Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

17:00

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

19:15

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Fabryka Pełna Życia położona jest w ścisłym centrum Dąbrowy Górniczej (41-300), pomiędzy placem Wolności od południa, ulicą Kolejową od północy, ulicą Marii Konopnickiej od wschodu oraz aleją Tadeusza Kościuszki od zachodu. Siedziba Spółki oraz teren Fabryki zlokalizowane są przy ulicy Kościuszki 3.

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Fabryka Pełna Życia Sp. z o.o.

Osoba kontaktowa: Adam Pawlicki

Telefon: 518 270 465

E-mail: a.pawlicki@fabrykapelnazycia.eu

WWW: https://fabrykapelnazycia.eu/

Informacja o organizatorze:

Spółka prowadzi działalność w celu rewitalizacji gminy Dąbrowa Górnicza, wykonuje zadania własne gminy w sferze użyteczności publicznej. W ub. roku z blisko 180 różnych przedsięwzięć: społecznych, muzycznych, kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych skorzystało blisko 60 000 osób.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.