fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie

Data rozpoczęcia:

13 września 2020

niedziela

Data zakończenia:

30 czerwca 2021

środa

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

WIRTUALNIE: zwiedzanie muzeum, wystawa „Historia wsi Dąbrowa i majątku Natolin”
W OBIEKCIE: Wystawa „Historia wsi Dąbrowa i majątku Natolin”, koncert fortepianowy Joanny Różewskiej, wycieczka krajoznawcza śladami miejsc pamięci Józefa Piłsudskiego oraz szlakiem upamiętnień walk w wojnie 1920 r.

WIRTUALNIE:
* Wirtualne zwiedzanie. Pod linkiem http://www.muzeumdabrowa.pl/www/spacer_po_muzeum/muzeum_w_dabrowie2.html lub http://www.muzeumsiedlce.art.pl/pl/site/490/807/wirtualne.zwiedzanie.html
Udostępnimy wirtualne zwiedzanie naszej ekspozycji stałej mieszczącej się na parterze późno klasycystycznego dworu. Poszczególne pomieszczenia prezentują typowe wnętrza dworskie średniozamożnego ziemianina z przełomu XIX i XX w.

* Wystawa „Historia wsi Dąbrowa i majątku Natolin” przedstawia dzieje wsi oraz założenia dworsko – parkowego w Dąbrowie, znajdują się na niej fotografie archiwalne pochodzące ze zbiorów rodzinnych Radosława Wiszniowskiego oraz rodziny Fonbergów oraz współczesne wykonane w znacznej mierze przez pracowników muzeum. Celem wystawy będzie zaprezentowanie historii miejscowości i majątku Natolin.
Wystawa zostanie udostępniona w terminie 13 września 2020 – 30 czerwca 2021 r. na stronie internetowej www.muzeumdabrowa.pl w zakładce WYSTAWY.

W OBIEKCIE:
* Wystawa „Historia wsi Dąbrowa i majątku Natolin” przedstawia dzieje wsi oraz założenia dworsko – parkowego w Dąbrowie, znajdują się na niej fotografie archiwalne pochodzące ze zbiorów rodzinnych Radosława Wiszniowskiego i rodziny Fonbergów oraz te współczesne wykonane w znacznej mierze przez pracowników muzeum. Celem wystawy będzie zaprezentowanie historii miejscowości i majątku Natolin.
Wystawa zostanie udostępniona w terminie 13 września 2020 – 30 czerwca 2021 r. na terenie zespołu dworsko – parkowego w Dąbrowie.

* Koncert fortepianowy Joanny Różewskiej w terminie 13 września 2020 r. (jeśli warunki sanitarne nie pozwolą z udziałem publiczności z powodu epidemii, zostanie przeprowadzony online). W programie znajdą się utwory znamienitych polskich muzyków: Fryderyka Chopina, Michała Kleofasa Ogińskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Franciszka Lessla.

* Wycieczka krajoznawcza śladami miejsc pamięci Józefa Piłsudskiego oraz szlakiem upamiętnień walk w wojnie 1920 r. na obszarze powiatów: siemiatyckiego, łosickiego, bialskiego i siedleckiego w terminie 20 września 2020 r. Wycieczka zostanie połączona z wykładem historycznym na temat walk na pograniczu Podlasia, Mazowsza i Lubelszczyzny w 1920 r. dra hab. Adama Ostanka, prof. Wojskowej Akademii Technicznej.
Trasa wycieczki: Skrzeszew – Drohiczyn – Stare Mierzwice – Serpelice – Janów Podlaski – Konstantynów – Leśna Podlaska – Mariampol – Kornica – Łosice – Dąbrowa.
Warunki: własny koszyczek, wyjazd o godz. 10.00 sprzed Muzeum Regionalnego w Siedlcach przy ul. Pułaskiego, ognisko na zakończenie w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, powrót do Siedlec ok. godz. 21.00. Zgłoszenia przyjmuje i ubezpiecza uczestników sekretariat Muzeum Regionalnego w Siedlcach pod numerem telefonu (25) 632 74 70.

Data rozpoczęcia:

13 września 2020

niedziela

Data zakończenia:

30 czerwca 2021

środa

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Ziemiaństwa znajduje się w późno klasycystycznym dworze z połowy XIX w., oddalonym 33 km od Siedlec, 5 km od Korczewa i 14 km od Łosic. Otoczone jest zabytkowym parkiem i sadem, na terenie dworsko – parkowym znajduje się również staw.

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie – Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach

Osoba kontaktowa: Sławomir Kordaczuk

Telefon: 25 63 274 70

E-mail: muzeumsiedlce@interia.pl

WWW: http://muzeumdabrowa.pl/

Informacja o organizatorze:

Wizytówką Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie są klasycystyczne murowane obiekty, stanowiące typowy przykład architektury dworskiej. W jego wnętrzu zaaranżowano kilka charakterystycznych pomieszczeń ziemiańskich z przełomu XIX i XX w.: kancelarię, sypialnię, salon, pokój stołowy, kuchnię i łazienkę.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.