Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Narodowym w Kielcach
Data rozpoczęcia:
18 września 2022
niedziela
11:00
Data zakończenia:
18 września 2022
niedziela
14:00
Podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się dwa wykłady pn. „Od Compendium ferculorum do Kucharza dobrze usposobionego” w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich oraz „Sienkiewicz a Lwów” w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich – 18 września, godz. 11.00
„Od Compendium ferculorum do Kucharza dobrze usposobionego”
Tematem wykładu będą najstarsze polskie książki kucharskie i ich autorzy, znani kuchmistrze z dworów magnackich oraz ich kontynuatorzy przekazujący dawne, często już zmodyfikowane, przepisy następnym pokoleniom. Nie zabraknie też receptur na popularne wciąż na polskim stole dania, a także przedstawienia produktów i potraw, które przeżywają swój renesans we współczesnej kuchni.
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, 18 września 2022, godz. 12.00
„Sienkiewicz a Lwów”
Lwów to obok Krakowa jedno z najwspanialszych miast Galicji i jedna z najważniejszych metropolii w historii Polski i Ukrainy. Dla Henryka Sienkiewicza Kraków był miejscem, w którym czuł się jak w domu. Miał tam rodzinę i wielu przyjaciół. Nie oznacza to jednak, że autora Trylogii nie łączyło nic ze Lwowem. Przeciwnie. W mieście tym był kilkakrotnie, a w 1900 roku, podczas jubileuszu 25-lecia pracy pisarza, lwowianie przygotowali na jego cześć wspaniałe uroczystości. Zwieńczeniem dobrych kontaktów Sienkiewicza ze Lwowem było przyznanie mu w 1904 roku honorowego obywatelstwa, a w 1912 roku doktoratu honoris causa Uniwersytetu Lwowskiego. W zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach znajdują się też liczne albumy i dyplomy jubileuszowe, które noblista otrzymał od mieszkańców miasta. O kontaktach pisarza ze Lwowem opowiemy podczas spotkania w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022.
Data rozpoczęcia:
18 września 2022
niedziela
11:00
Data zakończenia:
18 września 2022
niedziela
14:00
Kategorie wydarzenia:
Lokalizacja:
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, pl. Zamkowy 1, 25-001
Organizator
Nazwa: Muzeum Narodowe w Kielcach
Osoba kontaktowa: Andżelika Dziurska
Telefon: 48/41 344-40-14
E-mail: a.dziurska@mnki.pl
WWW: https://mnki.pl/
Informacja o organizatorze:
Muzeum Narodowe w Kielcach jest placówką z ponad 100-letnią tradycją. W swoich zbiorach posiada cenne eksponaty z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej, literatury, archeologii i przyrody.