fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa w Małogoszczu

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

16:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Małogoszczu zaprasza na spotkanie z historią wyjątkowego dziedzictwa kulturowego w Małogoszczu – znanego od pokoleń zabytkowego kościółka pw. św. Stanisława na wzgórzu Babinek.

W Małogoszczu na wzgórzu Babinek znajduje się malowniczo położony cmentarz, na którym znajdziemy zabytkowy kościółek.

 

Stoi od 1595 roku. Przypomina dawne kościoły obronne, od zachodniej strony ma bowiem wysoką okrągłą wieżę niczym basztę. Jeszcze do niedawna zamknięty, zapomniany i zaniedbany wewnątrz kościół. Remont, który zainicjował proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. Henryk Makuła przy wsparciu parafian, firm i instytucji, ponownie ukazał piękno tego cennego zabytku małogoskiej ziemi. Po wielu miesiącach żmudnych i czasochłonnych prac renowacyjnych i konserwatorskich, kościółek znów jest otwarty i dostępny.

 

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wykład pt. „Z nieznanych dziejów kościoła pw. św. Stanisława w Małogoszczu” , który wygłosi Dariusz Kalina, historyk, regionalista; badacz dziejów miejscowości i zabytków z tego terenu oraz prelekcja pt. „Kulisy prac przy konserwacji zabytkowego kościoła pw. św. Stanisława”, którą przedstawi Janusz Cedro, były konserwator zabytków województwa świętokrzyskiego.

 

Serdecznie zapraszamy!

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

16:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

Cmentarz, Cmentarna 1
28-366 Małogoszcz, Polska

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Parafiia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia Najjaśniejszej Marii Panny w Małogoszczu

Osoba kontaktowa: Mirosław Skrobot

Telefon: 607847270

E-mail: mir.skrobek@gmail.com

WWW: http://parafiamalogoszcz.pl/

Informacja o organizatorze:

Oddalony o 30 km od Kielc Małogoszcz, ma bogatą historię. Gościli tu królowie polscy, książęta i Tadeusz Kościuszko. Renesansowy parafialny kościół wybudowano w latach 1591-1595 r. Przy nim znajduje się pochodząca z przełomu XVI/XVII w. plebania. Z tego okresu pochodzi także kościół św. Stanisława.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.