Europejskie Dni Dziedzictwa w Małogoszczu
Data rozpoczęcia:
16 września 2023
sobota
16:00
Data zakończenia:
16 września 2023
sobota
17:00
Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Małogoszczu zaprasza na spotkanie z historią wyjątkowego dziedzictwa kulturowego w Małogoszczu – znanego od pokoleń zabytkowego kościółka pw. św. Stanisława na wzgórzu Babinek.
W Małogoszczu na wzgórzu Babinek znajduje się malowniczo położony cmentarz, na którym znajdziemy zabytkowy kościółek.
Stoi od 1595 roku. Przypomina dawne kościoły obronne, od zachodniej strony ma bowiem wysoką okrągłą wieżę niczym basztę. Jeszcze do niedawna zamknięty, zapomniany i zaniedbany wewnątrz kościół. Remont, który zainicjował proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. Henryk Makuła przy wsparciu parafian, firm i instytucji, ponownie ukazał piękno tego cennego zabytku małogoskiej ziemi. Po wielu miesiącach żmudnych i czasochłonnych prac renowacyjnych i konserwatorskich, kościółek znów jest otwarty i dostępny.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wykład pt. „Z nieznanych dziejów kościoła pw. św. Stanisława w Małogoszczu” , który wygłosi Dariusz Kalina, historyk, regionalista; badacz dziejów miejscowości i zabytków z tego terenu oraz prelekcja pt. „Kulisy prac przy konserwacji zabytkowego kościoła pw. św. Stanisława”, którą przedstawi Janusz Cedro, były konserwator zabytków województwa świętokrzyskiego.
Serdecznie zapraszamy!
Galeria
Tagi:
Data rozpoczęcia:
16 września 2023
sobota
16:00
Data zakończenia:
16 września 2023
sobota
17:00
Kategorie wydarzenia:
Lokalizacja:
Cmentarz, Cmentarna 1
28-366 Małogoszcz, Polska
Organizator
Nazwa: Parafiia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia Najjaśniejszej Marii Panny w Małogoszczu
Osoba kontaktowa: Mirosław Skrobot
Telefon: 607847270
E-mail: mir.skrobek@gmail.com
WWW: http://parafiamalogoszcz.pl/
Informacja o organizatorze:
Oddalony o 30 km od Kielc Małogoszcz, ma bogatą historię. Gościli tu królowie polscy, książęta i Tadeusz Kościuszko. Renesansowy parafialny kościół wybudowano w latach 1591-1595 r. Przy nim znajduje się pochodząca z przełomu XVI/XVII w. plebania. Z tego okresu pochodzi także kościół św. Stanisława.