fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa w Kozłówce – Historia pisana życiorysami. Ziemiaństwo w walce o Niepodległą

Data rozpoczęcia:

15 września 2018

sobota

Data zakończenia:

16 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Program:

15 września | sobota

  • 12.00 Herbatka z Hrabiną – spotkanie otwarte z Jadwigą Inką Zamoyską, córką ostatnich właścicieli Kozłówki, quiz – karta pracy dla młodzieży zwiedzającej wystawę Historia pisana życiorysami. Ziemiaństwo w walce o Niepodległą. Dla uczestników pamiątkowe gadżety.
  • 11.00-13.00 warsztaty plastyczne dla najmłodszych.

16 września | niedziela

  • 12.00 zwiedzanie kuratorskie wystawyHistoria pisana życiorysami. Ziemiaństwo w walce o Niepodległą, quiz – karta pracy dla młodzieży zwiedzającej wystawę. Dla uczestników pamiątkowe gadżety.
  • 11.00-13.00 warsztaty plastyczne dla najmłodszych.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 pragnie utrwalić pamięć m.in. o rodzinie Zamoyskich z Kozłówki, nawiązując do wystawy czasowej Historia pisana życiorysami. Ziemiaństwo w walce o Niepodległą, prezentowanej w muzeum od 22 czerwca do 12 listopada 2018 r. Celem tych działań jest przywrócenie zbiorowej pamięci Polaków – zapomnianych bohaterów, lubelskich ziemian – którzy kierowani osobistym zaangażowaniem i szczerym patriotyzmem aktywnie działali na rzecz niepodległości, a następnie suwerenności odrodzonego państwa polskiego. Działalność ta obejmowała wysiłek zbrojny, jak również przestrzeń cywilną i aktywność na polu polityki, gospodarki, szkolnictwa czy spraw społecznych. Przypomniane zostaną postacie Adama Zamoyskiego (II ordynata kozłowieckiego) i jego synów – Aleksandra, Leszka i Michała – oraz Maurycego Zamoyskiego z Klemensowa (XV ordynata zamojskiego). Ponadto przywołamy interesujące biografie przedstawicieli rodziny Rojowskich: Kazimierza z Sobianowic i Tadeusza z Bystrzycy. Wśród zaprezentowanych postaci pojawi się także rodzina Jankowskich z Lublina, z bohaterskim Bartoszem służącym w Szwadronie Przybocznym Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego. Przypomniane zostaną także polskie formacje wojskowe uczestniczące w walkach o niepodległość i suwerenność Polski.

Kontakt:

Muzeum Zamojskich w Kozłówce

Kozłówka 3, 21-132 Kamionka

galeria@muzeumzamoyskich.pl | www.muzeumzamoyskich.pl

 


Data rozpoczęcia:

15 września 2018

sobota

Data zakończenia:

16 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

gawęda / opowieść, wystawa, warsztaty

Lokalizacja:

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

woj. lubelskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Zamojskich w Kozłówce

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.