fbpx

Styl narodowy w architekturze niepodległego Będzina

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

14:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W weekend 14-15 września serdecznie zapraszamy do Pałacu Mieroszewskich, siedziby Muzeum Zagłębia na cykl wykładów poświęconych międzywojennej historii miasta, zwiedzania wystawy fotografii Henryka Poddębskiego oraz spacer ukazujący dawną wielokulturowość Będzina.

14:00 wykład poparty prezentacją multimedialną pt. „Styl narodowy w architekturze niepodległego Będzina”.
Po 1918 roku architekci oraz urbaniści kierowali się ideami piękna, funkcjonalności, tożsamości oraz poczuciem dumy. W oparciu o te wartości budowali Polskę niepodległą, tworzyli architekturę w stylu narodowym. Słuchacze, podczas wykładu zaznajomią się ze znaczeniem terminu styl narodowy, dowiedzą się do jakich sięgał tradycji w Polsce, a przede wszystkim publiczność zapozna się z przykładami architektury w Będzinie z okresu międzywojennego.

Wykładowi będzie towarzyszyć wystawa fotografii Henryka Poddębskiego, który jest jednym z najwybitniejszych polskich fotografów XX wieku uprawiający fotografię krajoznawczą. Artysta zatrzymał w kadrach historię narodzin i dynamicznego rozwoju II Rzeczypospolitej – kraju wyłaniającego się jako nowoczesna struktura państwowa po ponad 120 latach zaborów. Henryk Poddębski w obiektywie zatrzymał świat, którego już nie ma, ale do którego obecnie chętnie wracamy.