fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa: Spacer_Kolej w rezerwacie Olszynka Grochowska

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

13:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Pokażemy przedwojenną lokomotywownię, zajrzymy do kantyny WARS-u oraz odwiedzimy te fragmenty kompleksu kolejowego przy rezerwacie Olszynka Grochowska, które zostały już wyłączone z użytku i powoli wchłania je natura.

W ramach inauguracji EDD w Muzeum Pragi wyruszamy na kolejowo-przyrodniczy spacer z Towarzystwem Krajoznawczym „Krajobraz”. W czasie wizyty w rezerwacie Olszynka Grochowska będziemy szukać miejsc, gdzie technologia łączy się i przenika z przyrodą. Wytropimy elementy kompleksu kolejowego, które zostały już wyłączone z użytku i powoli wchłania je natura, odwiedzimy też opuszczone osiedle Dudziarska położone tuż przy torach.
Finałem spaceru będzie wizyta w hali lokomotywowni i w kantynie WARS-u przy ul. Chłopickiego, gdzie uczestnicy i uczestniczki wydarzenia będą mogli coś przekąsić. Oba budynki mają bardzo ciekawą architekturę. Hala powstała jeszcze w okresie międzywojennym, natomiast restauracja kolejowa została otwarta najprawdopodobniej w latach 70.
WARS przygotował dla uczestników spaceru specjalną zniżkę na menu i inne przyjemności!

Zbiórka: przy stacji kolejowej Olszynka Grochowska na rogu ul. Chłopickiego i ul. Makowskiej.

Informacje techniczne:
Trasa spaceru liczy ok. 6 km. Będziemy przez większość czasu na otwartym powietrzu, dlatego warto zadbać o wygodne obuwie, coś do picia i do ochrony przed deszczem.
Ze względu na to, że będziemy poruszać się po terenie kolejowym i rezerwacie przyrody rekomendujemy niezabieranie na wydarzenie czworonogów.
Zapisy: https://tinyurl.com/2up2e6yv

Partnerzy

Wydarzenie w cyklu:

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Pragi

Program tegorocznych EDD postanowiliśmy zbudować wokół tematu kolei i skupionych wokół niej społeczności. Zaprosiliśmy do jego współtworzenia pasjonatów modelarstwa kolejowego i kolekcjonerów kolejowych pamiątek, a także muzyków orkiestr kolejowych oraz pracowników kolei na Pradze.

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

13:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Okolice i rezerwat Olszynka Grochowska; zbiórka: stacja kolejowa Olszynka Grochowska na rogu ul. Chłopickiego i ul. Makowskiej.

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Muzeum Warszawskiej Pragi

Osoba kontaktowa: Ewelina Bartosik

Telefon: 797295116

E-mail: ewelina.bartosik@muzeumwarszawy.pl

WWW: https://muzeumpragi.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Warszawskiej Pragi jest pierwszą placówką muzealną na prawym brzegu Wisły, zlokalizowaną w jednych z najstarszych zachowanych obiektów mieszkalnych w tej części Warszawy, z unikatowym zespołem modlitewni (zachowane polichromie), w bezpośrednim sąsiedztwie Bazaru Różyckiego.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.